fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Git mergetool


12.09.2013

Niedawno napotkałem w Gicie dziwny problem… tak naprawdę jeden z dwóch poważnych, które utrzymywały się przez długi czas (drugi to line-endings które do dziś potrafią mnie w zad uszczypnąć). Mianowicie mój kochany, uwielbiany Git pokazywał mi podczas merge konflikty w każdym jednym pliku, niezależnie od tego czy coś było w nim faktycznie zmieniane czy też nie. Po otwarciu mergetool okazywało się, że nawet jeśli jakieś zmiany nastąpiły to powinny być teoretycznie automatycznie połączone bez najmniejszego problemu.

Rebase dwóch gałęzi “rozjechanych” o miesiąc trwałby w ten sposób dobre parę dni, więc zakasałem rękawy i postanowiłem okoliczności te rozwiązać systemowo – czyli dojść do źródła tej sytuacji i je wyeliminować.

Okazało się – co mnie trochę zdziwiło – że sytuacja ta była efektem niepoprawnej konfiguracji “mergetool” w konfiguracji Gita. Do dziś moim ulubionym narzędziem do diff/merge jest to małe fajne ustrojstwo z pakietu Tortoise i miałem je zdefiniowane tak:

[merge]tool = tortoise

[mergetool “tortoise”]cmd = “TortoiseGitMerge.exe” -base:”$LOCAL” -mine:”$REMOTE”

Spróbowałem też czegoś takiego, ale bez specjalnie zadowalających efektów:

[merge]tool = tortoise

[mergetool “tortoise”]cmd = “TortoiseGitMerge.exe” -base:”$BASE” -theirs:”$REMOTE” -mine:”$LOCAL” -merged:”$MERGED”

Szczególnie ta druga opcja powinna niby działać prawidłowo, ale… Finalnie doszedłem do tego, że najlepiej jest w ogóle przy przekazywanych parametrach nie mieszać, bo Git sam wie co dla niego dobre (mogłem się tego w sumie domyślić wcześniej). Aktualna konfiguracja TortoiseMerge jako mergetool dla Gita wygląda tak i jest okej:

[merge]tool = tortoisemerge

[mergetool “tortoisemerge”]path = tortoisegitmerge.exe

(oczywiście zakładam, że katalog z binarkami pakietu Tortoise jest dodany do PATH).

Nawet jak nikomu się ten tip nie przyda to czuję, że sam tutaj do niego za jakiś czas wrócę.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Maciej Aniserowicz prowadzący działalność gospodarczą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP 5422824401. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
trackback

Git mergetool | Maciej Aniserowicz o programowaniu…

Dziękujemy za dodanie artykułu – Trackback z dotnetomaniak.pl…

apl
apl

Ogólnie przed własnoręczną konfiguracją mergetool warto najpierw odwiedzić %PROGRAMFILES%\Git\libexec\git-core\mergetools. „Przyjedź do nas, Twój mergetool jest już tutaj od dawna”.

Krzysztof Morcinek

%PROGRAMFILES%\Git\libexec\git-core\mergetools – nice tip.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również