fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
< 1 minut

Słowo na niedzielę, o metodykach i metodologiach


07.04.2013

W języku angielskim jest prosto: methodology. W języku polskim jest trudniej. Tak popularne w inżynierii oprogramowania słowa “metodyka” i “metodologia”, mające różne znaczenia, bardzo często używane są zamiennie. Bez zbędnego rozwodzenia się polecam zapamiętać:

metodologia – nauka o metodach badań naukowych, ich skuteczności i wartości poznawczej

metodyka – ustandaryzowane dla wybranego obszaru podejście do rozwiązywania problemów

W 90% przypadków, mówiąc “metodologia”, człek ma na myśli “metodykę” nawet o tym nie wiedząc, irytację wzbudzając w niejednym słuchaczu. Błędu tego nie popełniajmy (podobnie jak nie mówmy “włanczać”), bo to nie ma sensu.

Źródło: wikipedia

0 0 votes
Article Rating
5 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gutek
11 years ago

Jak tylko ktos mowi metodologia w znaczeniu metodyki automatycznie od 2003 roku go poprawiam niezaleznie od tego czy to boss czy tez nie. przez ta mala zabawe slowna malo co nie mialem obnizonej oceny na inzynierze… wiec nauczylem sie tego baaaaardzo szybko :)

Łukasz K.
11 years ago

Jeżdżę czasem naszym ‘kochanym’ PKP i bardzo często zdarza się, że konduktor(ka) wchodzi do przedziału i zadaje pytanie: ‘Ktoś dosiadał?’. Strasznie mnie to bawi, ponieważ zawsze mam ochotę na głos poprawić: ‘Ktoś się dosiadał?!’ ;)

Hubert Trzewik
Hubert Trzewik
11 years ago

Nas na PW regularnie karcono za mylenie techniki z technologią oraz za tłumaczenia authentication -> autentykacja i switch -> przełącznik (poprawnie: uwierzytelnienie i komutator)

Robert Skarżycki
Robert Skarżycki
11 years ago

Podobnie mylone są słowa “funkcja” i “funkcjonalność”. Funkcjonalność systemu może być tylko jedna, do systemu można dodać nowe funkcja, a nie nowe funkcjonalności (vide http://sjp.pl/funkcjonalno%B6%E6). Oczywiście przyczyną błędu jest kalka z angielskiego.

somekind
somekind
11 years ago

Za to wymagań funkcjonalnych może być wiele.
Gorzej, że niektórzy oprócz wymagań funkcjonalnych chcą mieć niefunkcjonalne zamiast pozafunkcjonalnych. Zawsze w takiej sytuacji się zastanawiam, po co komuś niefunkcjonalna aplikacja? :)

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również