Testowanie klas abstrakcyjnych przy pomocy mocków

2

Generalnie moment, w którym natkniemy się na potrzebę przetestowania testami jednostkowymi klasy abstrakcyjnej powinien być momentem okrzyku: "refactoring czas zacząć!". Takie coś teoretycznie nie powinno mieć miejsca; testuje się raczej funkcjonalność faktycznie wykorzystywaną w systemie, a więc bardziej klasy z niej dziedziczące. Odpowiednia hierarchia klas uzupełniona odpowiednią hierarchią testów jednostkowych rozwiązuje problem. Ale wiadomo – ideały sobie, a życie sobie.

Cóż więc zrobić, gdy mamy klasę abstrakcyjną wymagającą przetestowania? Na przykład taką:

Można specjalnie na potrzeby testu zaimplementować klasę dziedziczącą, utworzyć jej instancję i odpowiednią metodę wywołać. Ale możemy również skorzystać z mechanizmów RhinoMocks, którym efektem ubocznym jest taka konstrukcja:

CallAbstract to napisana przeze mnie extension method, poniżej jej implementacja. Przy okazji można przyjrzeć się doda:

 1: public static class MockUtils
 2: {
 3: 	public static void CallAbstract<T>(Action<T> operation, params object[] argumentsForConstructor) where T : class
 4: 	{
 5: 		var stub = MockRepository.GenerateStub<T>(argumentsForConstructor);
 6: 		stub.Stub(operation).CallOriginalMethod(OriginalCallOptions.NoExpectation);
 7: 		operation(stub);
 8: 	}
 9: }

Zaznaczam jeszcze raz, że teoretycznie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Ale jeśli już ma, to jest to całkiem niezłe jej rozwiązanie "na szybko".

Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

2 Comments

 1. @Farol:
  Czlowiek uczy sie cale zycie a i tak glupi umiera:). Dzieki za linka.