fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Web Client Software Factory – Dependency Injection w Global.asax


19.01.2009

W aplikacjach web dość często wykorzystuje się plik global.asax na przykład do przechwytywania wszystkich niewyłapanych wcześniej błędów. Zalogowanie takiego błędu może wymagać referencji do mechanizmu logującego używanego w całej aplikacji. Przykład:

 1: private ILogger _logger;
 2: 
 3: void Application_Error(object sender, EventArgs e)
 4: {
 5: 	Exception error = CurrentContext.Server.GetLastError();
 6: 	_logger.Log(error);
 7: }

W WCSF chcielibyśmy oczywiście, aby ILogger został wstrzyknięty przez DI. Dlatego zadeklarujemy go w sposób następujący:

 1: private static ILogger _logger;
 2: [ServiceDependency]
 3: public ILogger Logger { set { _logger = value; } }

To jednak nie wystarczy – w tym przypadku musimy jawnie wymusić inicjalizację oznaczonych w ten sposób elementów. Korzystamy z ServiceDependency, więc wystarczy nam inicjalizacja jednokrotna. Do tego celu klasa bazowa aplikacji WCSF, czyli WebClientApplication, wystawia nam metodę Start(). Nadpiszemy ją i wywołamy proces wstrzykiwania zależności. Po kilku chwilach grzebania efektem jest poniższy kawałek kodu załatwiający całą inicjalizację klasy aplikacji:

 1: protected override void Start()
 2: {
 3: 	base.Start();
 4: 
 5: 	CompositionContainer.BuildItem(this.PageBuilder, this.GetModuleContainer(CurrentContext).Locator, this);
 6: }

Instrukcje podające nam odpowiednią implementację Loggera wykonają się tylko za pierwszym żądaniem, przy starcie aplikacji. Dlatego też wynik przypiszemy do statycznej zmiennej. Koniec końców o to właśnie nam chodzi. Od tej pory możemy już do woli korzystać z loggera tudzież innych serwisów w podobny sposób wykorzystywanych.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie DEVSTYLE spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP: 5423453088 (dawniej Maciej Aniserowicz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, NIP 5422824401). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit

Comments are closed.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również