Książka "Praktyczna inżynieria wsteczna" + konkurs!

21

Są na tym świecie rzeczy, które się fizjonomom nie śniły!” – kto kojarzy taki cytat? W programowaniu są z kolei obszary, w które zapuszczają się nieliczni-li jedynie śmiałkowie.

Good news everyone: ci śmiałkowie zebrali się do kupy i napisali książkę. Ksiązkę, którą każdy CRUDowiec powinien dostać pod choinkę.

O jakie obszary chodzi? I co to za książka? Cyk:

clip_image001

Kilkunastu uznanych speców, pod okiem innych uznanych speców, napisało księgę opisującą tajemnice skrywane przez przeróżne technologie. Znajdziemy tam zarówno ogólne koncepcje związane z RE (Reverse Engineering), jak i rozdziały poświęcone .NETowi i Pythonowi. Na uwagę zasługuje bardzo ciekawy rozdział o wstrzykiwaniu kodu w inne procesy. W sumie dostajemy 12 części traktujących o okolicach inżynierii wstecznej właśnie.

Pozycja ta wyszła całkiem niedawno i aktualnie jest w promocji. Lećcie i bierzcie póki ciepłe <link>!

W książce palce maczał Gynvael Coldwind, z którym miałem przyjemność nagrać podcast. Do posłuchania tutaj: DevTalk#33: O programowaniu z Gynvaelem Coldwindem.

Konkurs

I uwaga, uwaga, achtung!

Mam do rozdania trzy (słownie: trzy) egzemplarze tej książki. Co zrobić, aby wygrać? Wykonać jedno z zadań:

 1. opisz działanie dowolnego obfuskatora dla platformy .NET
 2. napisz artykuł opisujący dowolny dekompilator dla .NET, np. dnSpy, IL Spy, Reflector
 3. opisz jedną z metod powodujących błąd dekompilacji za pomocą dnSpy, IL Spy, Reflectora lub innego narzędzia
 4. napisz program, który po uruchomieniu wykona kod niewidoczny podczas dekompilacji

Zadania tekstowe (1-3) mogą być opublikowane w dowolnym, dostępnym publicznie, miejscu. Może być to Twój blog, może być Medium, może być jako gist na GitHubie… Język: polski lub angielski. Jeśli artykuł będzie wysokiej jakości i wyrazisz taką wolę to pomyślimy nad publikacją go tutaj, na devstyle. Rozwiązanie zadania to umieszczenie linku w komentarzu do tego posta.

Rozwiązanie zadania z kodowaniem (4) musi być umieszczone na GitHubie, a link do niego wpisany w komentarzu pod tym postem.

Lista zwycięzców zostanie ogłoszona we środę 21 grudnia. Do roboty! :)

P.S.

Jako devstyle.pl objąłem patronat medialny nad książką. I dobrze.

Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET.Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze.Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

21 Comments

 1. ANDRZEJ BARGAŃSKI on

  Warto przeczytać jak zabezpieczać programy przed nielegalnym użytkowaniem. Bo niby jest HASP, i inne cuda, a okazuje się że wystarczy parę NOP-ów żeby to obejść. Patrzyłem w spis treści i widzę że nie ma o wstrzykiwaniu się do JVM. Temat zbyt banalny ? (Sam się wstrzykuje do JVM z Weblogiciem)

 2. Hmm, świetny pomysł na arta. I… chyba napiszę bo aż mnie korci. Choć pewnie będzie nie do końca na temat, ale będę chciała pokazać ciekawy myk.

 3. Jak dokładnie rozumieć punkt 4 “napisz program, który po uruchomieniu wykona kod niewidoczny podczas dekompilacji” – czy za niewidoczny można rozumieć kod zaszyfrowany? Czy np. wy-Emit-owany kod w runtime będzie ok? Czy chodzi o powiązanie np. techniki z punktu 3 z kodem?

  Pozdrawiam,
  Paweł

 4. Pingback: Gmeranie w cudzym kodzie przy pomocy dotPeek - Code Faster!

Leave A Reply