fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
Home /

Testowanie automatyczne (1 dzień – “core”)

Jednodniowe warsztaty pozwalające na zapoznanie się z najbardziej kluczowymi typami testów automatycznych.

Plan szkolenia

 1. Co to są i po co są testy?
 2. Jak pisać testy
 3. Test Driven Development (TDD)
 4. Mocki
 5. Praktyczne scenariusze wykorzystania testów
 6. Testowanie baz danych
 7. Convention tests

Jest to skrócona wersja trzydniowego szkolenia, pełna agenda dostępna tutaj.

Opis szkolenia

Podczas warsztatów Uczestnicy poznają zarówno najlepsze praktyki dotyczące tworzenia testów automatycznych, jak również różne korzyści płynące z pokrycia kodu testami. Wbrew pozorom zredukowana liczba błędów w finalnym oprogramowaniu jest tylko jednym z wielu celów. Świadome – pragmatyczne, a nie dogmatyczne – zastosowanie testów pomaga pisać przyjaźniejszy kod oraz, co istotne – zwiększyć satysfakcję programisty z wykonywanej pracy. Poruszamy również temat Test Driven Development (TDD) – jednej z popularnych metod pisania testów jednostkowych. Następnie poznajemy pojęcie “mocków” i podczas wielu zadań badamy jak testy sprawdzają się w sytuacjach, które każdy programista spotyka na co dzień. Kolejnym elementem jest dogłębne i szczegółowe przećwiczenie jednego z bardziej problematycznych scenariuszy: testowania baz danych. Spotkanie zakończymy zapoznaniem się z dodatkowym, przydatnym zastosowaniem testów w roli tzw. testów konwencji.

Niniejsze szkolenie to w ok 70% ćwiczenia praktyczne, dzięki którym już następnego dnia uczestnicy są w stanie wykorzystać zdobytą wiedzę w codziennej pracy. Części teoretyczne są uzupełnieniem ćwiczeń oraz punktem wyjściowym do aktywnej dyskusji z uczestnikami.

Szkolenie kierowane jest do programistów .NET, gdyż ćwiczenia oraz prezentowane narzędzia powiązane są z tym właśnie środowiskiem.

W trakcie szkolenia uczestnicy będą wykorzystywać system kontroli wersji Git, co w przypadku nieznajomości tego narzędzia może być dodatkowym walorem edukacyjnym.

Maksymalna liczba uczestników: 20.

Wybrane opinie dotychczasowych uczestników szkolenia

 • “Bardzo dobre szkolenie, poziom zróżnicowany dzięki czemu nie nudziłem się.”
 • “Bardzo mi się podobało”
 • “Bardzo dobre szkolenie. Dało motywację i wiedzę do używania testów jednostkowych.”
 • “Szkolenie bardzo przydatne i dla początkujących i tych znających tematykę”
 • “Dobrze zorganizowane, przydatne przykłady, ciekawe szkolenie”
 • “Szkolenie bogate w materiały dydaktyczne, prowadzone przez doświadczonego trenera. Bardzo podobało mi się że przykłady i zadania oparte były na realnych przypadkach. Konstruktywne dyskusje nad przykładami.”
 • “Bardzo przydatne, dokładnie tak jak oczekiwałem.”