Przy okazji naszego 49. spotkania (T -1 eps!) postanowiłem nieco wrócić do korzeni. Dotnetowe pochodzenie daje o sobie znać. Ale WORRY DON’T, HAPPY BE: nawet jeśli na co dzień ślizgasz się po jasnej/ciemnej (niepotrzebne skreślić) stronie mocy, i tak powinieneś znaleźć coś dla siebie. Bo i temat ciekawy, i rozmowa się kleiła, i atmosfera bardzo wesoła.
Ten refleksyjny odcinek tworzy wraz ze mną Piotr Gankiewicz. Od kiedy w ubiegłym roku wygrał konkurs Daj Się Poznać: zaczął wchodzić w coraz to nowe obszary bardzo ciekawej działalności. Bloguje, występuje na meetupach, tworzy świetne projekty open-source (m.in. Warden, LockBox), a ostatnio nawet rozpoczął publikowanie kursu programowania na YouTube. Dużo tego! Na Twitterze: @spetzu. Na Snapchacie: @spetzu.
W trakcie konserwacji poruszamy dwa główne tematy.
Pierwszy to: czym różni się “projekt” od “produktu” i jak promować pierwsze, by zmieniło się w drugie? Piotrek z sukcesem puścił w świat info o swoim Wardenie: pisał o nim Hanselman, mówili o nim w DotNetRocks… Dzieli się swoimi doświadczeniami i drogą do budowania Wardenowej społeczności na całym świecie.
Druga – główna – tematyka to… Microsoft. I .NET. I open source. I przyszłość. Co poszło dobrze, a co poszło źle? Quo Vadis, MS? Co działa, a co nie działa? Jak pracuje się na Linuxie, będą full-time (a nawet więcej) .NET developerem?
Nie mogę też nie wspomnieć o… no właśnie: Daj Się Poznać! Niedawno wystartowała rejestracja do trzeciej edycji konkursu i czas się zgłosić! Piotrek jest doskonałym przykładem, jak wiele można zyskać, biorąc w nim udział. Posłuchaj, zastanów się i daj się… zainspirować!
Porozmawiajmy o technologii. A potem: spotkajmy się w konkursie. PLAY!
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Linki:
- blog Piotra: http://piotrgankiewicz.com
- projekty open source:
- Warden: http://getwarden.net/
- Lockbox: https://github.com/Lockbox-stack/Lockbox
- … i inne: http://spetz.github.io
- kurs na YouTube: “Becoming a Software Developer”: https://www.youtube.com/playlist?list=PLRJ9PiYzypEeKTUjk2fxFjZk2RVbv1bnP
- Exceptionless: https://exceptionless.com
- .NET Foundation (GitHub): https://github.com/dotnet
- .NET Standard:
- “Introducing .NET Standard”: https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2016/09/26/introducing-net-standard/
- repo: https://github.com/dotnet/standard
- .NET Standard 2: https://github.com/dotnet/standard/blob/master/docs/netstandard-20/README.md
- DevTalk o Kontenerach (Docker): http://devstyle.pl/2016/03/07/devtalk30-o-kontenerach-z-michalem-dudakiem/
- Narzędzia
- IDE Project Rider: https://www.jetbrains.com/rider/
- Visual Studio Code: https://code.visualstudio.com
- projekt Omnisharp: http://www.omnisharp.net
- Roslyn (kompilator): https://github.com/dotnet/roslyn
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Dla roslyn widzę zastosowanie podobne do dawnego Code Dom. Czyli generowanie poprawnego kodu na bazie metadanych. Tyle że najczęstsze źródła tego typu (xml,iron, schemat bazy) są już dawno gotowe. A brak dla mniej popularnych nikt nie chce angażować czasu. Sam ostatnio robiłem takie coś prawie 2 lata temu. Próbowałem użyć Roslyn ale ścianą nie do przeskoczenia okazała się zmienność API. Artykuły które zwracało google zawierały kod, który się nie kompilował. Więc użyłem Code DOM bo go znałem
Na youtube ten odcinek wyświetla się jako prywatny => dostępu dla ludu pracującego brak :)
Wojtek,
To jest specjalnie private, nie chciałem żeby mi się gryzło z pierwszym odcinkiem VLOGa, upublicznię jutro. Ale to w ogóle widać? Myślałem że jak private to private :). Damn.
Nie dość że widać jako private, to odcinek poprzedni (o prezentacji) ma numerek 2/49. A potem człowiek w czasie jazdy autem klika, kombinuje i łatwo o wypadek ;-)
2/49? To ja tego nie rozumiem w ogóle. Na YouTube? Gdzie, w jakiej aplikacji?
Podaj info więcej bo tak nie może być :).
W Chrome na Androidzie. Odpalam Twoją listę i pierwszy prywatny, drugi o prezentacji. Na kompie w Chromie widzę jest ok.
Z jednej strony mam ochote pouczyc sie z Piotrem .net
Z drugiej im dluzej slucham tym ochota odchodzi
– mowicie Panowie ze MS ciagle z czyms sciemnia
– cos nie dziala choc nazywa sie juz jak produkt koncowy
– nie widac konca tylko marketingowe bzdury
– do tego prelegenci jedno mowia na prelekcji a przy pizzy wychodzi ze to sciema
– rozmowia 2 seniorow ktorzy w sumie gubia sie w akronimach :) a wczoraj sluchalem Pana Macieja na youtube jak palil BOB-a bo jako junior po studiach nie znal odpowiedzi a chcial 15k ;)
– asp to rozumiem wieksze koszty hostingu i mniejsza dostepnosc konkurencji
Jesli dodac do tego mniejsza ilosc pracy dostepnej w polsce na obecny czas, mniejsze stawki patrzac srednio, wieksza podac ludzi ktorzy cos tam lizneli na uczelni, wieksza podaz pracy i stawki w javie i js, to sumarycznie nie wyglada to dobrze
Wychodzi na to ze .net to cos co warto sie uczyc emigrujac do Anglii albo liczyc ze wraz z czasem cos sie zmieni na rynku albo my dostaniemy sie cudem do dobrej pracy, czyli jak Piotr zdalnie z/dla niemcow. W tym czasie dziura w javie sie tylko powiekszy a stawki skocza
Wychodzi mi na to ze .net to taki haskell, jezyk weekendowy ktorego podstawy mozna zaciagnac i wpisac mierna znajomosc do CV ale po roku dwoch to bedziemy jak Wy – czyli nawet akronimow nie bedziemy pamietac ;)
W sumie w rozmowie zabralo troche rozwazan na tema pracy, moze jednak to dobrze bo obaj jestescie skrzywieni sukcesem wiec nie dostrzeglibyscie problemow junior-ow i midow, ktorzy z tego co widze po komentarzach na forach bardzo czesto z zalem ale jednak ida do javy
Pozdrawiam
znając jave, można bardzo szybko nauczyć się c# i na odwrót, sam zaczynałem jako programista androida, aktualnie piszę w angularze i asp.net. Jeżeli ktoś nie ogranicza się i nie wyznaje “kultu jednego” to da się wiele zrobić. W językach obiektowych pełno jest wzorców, które działają tak samo tu i tu, różnica tkwi w implementacji. Natomiast warto poznać uniwersalne rozwiązania jak np. reactivex.io
Podobnych argumentow mozna uzyc i zaatakowac Oracle i ich podejscie do Javy. Z ciekawosci ktore akronimy masz na mysli?
Z iloscia pracy to zgadzam sie z Piotrkiem, 4programmers to nie jest jedyny serwis. Inna sprawa ze popularnosc jezyka nie ma znaczenia dla dobrego deva. Stawki mniejsze? Mozliwe ale to bardziej wynika z tego ze duzo wiekszych firm w innej domenie zainwestowalo w Jave. W sumie wyzsze stawki w Javie oznaczaly by ze Java jest mniej popularna i jest mniej kandydatow na rynku?
Czy .NET to jezyk weekendowy? Przeciez to ten sam swiat co Java. Java tez jest jezykiem weekendowym? ( Ba .NET wymaga nawet wiecej rzeczy do nauczenia od Javy). Inna sprawa ze haskella nie nazywalbym jezykiem weekendowy, paradygmat funkcjonalny to zupelnie inna bajka i nie nauczysz sie tego w ‘weekend’.
Rozumiem ze odnosisz sie tutaj do 4programmers forum? To tylko jedno forum ktore wg mnie jest bastionem Javowcow i fanow ‘koziolka’. Wydaje mi sie ze czesc twoich obserwacji wynika z tego ze zyjesz w swojej zamknietej bance Javowe, ale moge sie mylic.
Szkoda ze nie można edytować… Ktoś mi wytłumaczył o co może Markowi chodzić z weekendowym językiem. Zgodzę się z haskellem może być trudno o pracę ale z. Netem zdecydowanie praca jest i czeka.
Cześć, nie zgodzę się z większością tego co napisałeś – jeśli chodzi o hosting ASP.NET to korzystając z platformy Core koszty są identyczne, bo bezproblemowo możesz mieć serwer Linuxowy, a do tego całość opakować Dockerem. Poza tym .NET oraz C# jest to IMO ścisłe top 3 jeśli idzie o ilość miejsc pracy oraz zarobki. Ofert jest od groma za bardzo wysokie stawki, a osobiście to póki co zrealizowałem tylko jeden kontrakt w pełni zagraniczny (dla wspomnianych Niemców). Pozdrawiam!
przegladam 4programmers
ilosc ogloszen java ~300, c# ~150 .net ~120
ja tam bardzo trzymam kciuki bo VS to super narzedzie, jednak nadal rynek faworyzuje jave, a tak naprawde zeby cos z tym calym .netem dzialac to i tak javascript bedzie sie klanial
Może i faworyzuje, co nie zmienia faktu, że ofert pracy jest mnóstwo, poza tym to tylko pojedynczy portal. Wystarcz założyć choćby profil na LinkedIn lub Goldenline aby dostawać codziennie przynajmniej jedną ofertę pracy ;).
Dzięki za podcast!
A pro po konsolki w Windows to wspomnieliście tylko o cmd, a pomineliście Powershell’a, który moim zdaniem jest genialny (aczkolwiek nie ujmuje bashowi, bo jest naprawde potężny i nie zawachałbym sie go używać) – bazuje na obiektach w przetwarzaniu w potoku (bash jezeli dobrze pamietam bazuje na stringach), pozwala na łatwe wykorzystanie klas ze świata .NET i jak się trochę z nim posiedzi to idzie się do niego przekonać. Jest również możliwość korzystania z Powershella na linuxie ale osobiście tego nie próbowałem.
Oczywiście masz rację co do Powershella, jednak jako programista korzystający z Linuxa czy to jako środowisko developerskie czy produkcyjne (gdzie hostujesz aplikacje), to raczej nikt Powershella nie zainstaluje (bo jest bash) i głównie z tego puntku widzenia to rozpatruję, nie ujmując nic Powershellowi, który jest naprawdę potężny :).