Kolejny odcinek – już numer 31! – to “materia miękka”. Rozmawiam z moim Gościem o komunikacji. Dlaczego, jako programiści, mamy z tym problem? Jak ją ulepszyć? I… w czym ekipa remontowa bije zespoły IT na głowę? ;).
Mój rozmówca to Michał Bartyzel. Zaczynał jako programista, teraz zgłębia bardziej “ludzkie” tematy. Poczytacie go na blogu: http://mbartyzel.blogspot.com i posłuchacie na różnych konferencjach. Na Twitterze: @michalbartyzel.
Zapraszam do posłuchania, a odważniejszych do… przerobienia rekomendowanych ćwiczeń :).
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Linki:
- Książka “Ukarani przez nagrody” (http://www.amazon.com/Punished-Rewards-Trouble-Incentive-Praise/dp/0618001816)
- Anthony Robbins (https://www.tonyrobbins.com)
- DevTalk#07 – O pracy zdalnej z Andrzejem Krzywdą (http://devtalk.pl/2015/01/07-o-pracy-zdalnej-z-andrzejem-krzywda/)
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Końcówka bardzo prawdziwa – znam to z autopsji.
Lubię programować i interesuję się komunikacją interpersonalną. Liczyłem na jakieś fajne, praktyczne ćwiczenia, jak przede wszystkim rozmawiać z ludźmi (umiejętności miękkie nie są mocną stroną programistów), ale po wysłuchaniu rozmowy jestem trochę rozczarowany. Nie wiem, ile osób odważy się publicznie zagadywać do obcych osób. Myślę, że to ćwiczenie może być dobre dla ludzi, którzy są bardziej oswojeni w komunikacji.
Pozdrawiam
Ciekawy odcinek, fajnie się Was słuchało, choć faktycznie przydałoby się trochę więcej o ćwiczeniu rozmów z ludźmi. BTW skoro o komunikacji mowa, to mam do Ciebie pytanie. Jak oceniasz – z perspektywy czasu, gdy prowadzisz bloga i devtalki – czy blog jest w Twoim przypadku wystarczającym narzędziem marketingowym (dającym Ci zlecenia), czy jednak równie ważny jest sam networking i rozmowy na żywo?
agrafka,
To raczej długi temat :) ale w skrócie: najwięcej pod każdym względem dały mi występy na konferencjach i meetupach. Jednocześnie było to najtrudniejsze. Najwięcej ludzi tak poznałem.
Blog swego czasu generował zlecenia, gdy takich poszukiwałem. Teraz przez bloga wpadają szkolenia, więc również fajnie. Ale sam blog to… trochę mało, tak z perspektywy czasu.
To w takim razie co do bloga:
A jak jeśli w ogóle wpłynął na Ciebie na rynku pracy? Byłeś bardziej doceniony finansowo, łatwiej było o pracę? Jak to wyglądało z takiej perspektywy. Czy może blog mniej niż występy działał tutaj też?
Arek,
Blog może dać rozpoznawalność i zdecydowanie od niego najlepiej zacząć. Z niego mogą potem wypłynąć dodatkowe korzyści, jak prelekcje czy szkolenia. Firma nie da większej pensji temu że piszesz bloga :). Nie zarabiałem więcej niż inni z powodu bloga, ale pozwoliło się rozwinąć w wielu kierunkach, w których “normalnie” programista się nie rozwija.
O tym opowiadam zresztą w swojej prezentacji “Community-driven self-development”, dzisiaj (czwartek) będę ją mówił w Warszawie po raz piewszy, jeśli się okaże że ma sens to pewnie pojeżdżę z nią po innych miastach.
BTW chyba gdzieś indziej na ten temat muszę się rozpisać, bo to nie jest najlepsze miejsce :).
Areczku,
nie wszystko musi przekładać się na kasę – niektórzy lubią jak inni “ich” słuchają (patrz popularność twarzoksiążek).
Ja z własnego doświadczenia powiem że paracodawcy raczej patrzą na np linkedin, a niżeli na blogi, albo githuba.
No cóż – zazwyczaj oceniają “menagerowie” lub panie z haeru :)
Dziękuję za odpowiedź, Maciej :)
Parę nic nie znaczących banałów, a liczyłem na dużo, dużo więcej. Ten odcinek można podsumować stwierdzeniem: “warto rozmawiać” :P https://www.youtube.com/watch?v=XHslalgwoT0
Ale jak napiszesz email do szefa ze za 2 tyg chcesz porozmawiać o podwyżce to może jednym emailem zamknąć temat i nawet nie będziesz miał szansy porozmawiac
Ok. To kiedy będzie ,,Geek relationship” taki jak Hanselmana (np. http://www.hanselman.com/blog/HanselminutesPodcast216GeekRelationshipTipsWithScottsWife.aspx ale było ich parę)?
“Ja i żona jesteśmy programistkami” – poważny coming out ;).