W ósmym odcinku pora na test: czy da się rozmawiać z dwoma osobami jednocześnie? Wychodzi na to że chyba tak :).
Dzisiaj goszczę dwóch Pawłów. Paweł Łukasik bloguje, występuje na konferencjach, jest założycielem dotnetomaniaka, jednym z organizatorów Wroc.NET oraz opiekuje się devPytaniami a tweetuje jako @pawel_lukasik. Paweł Sawicz również bloguje i jest prelegentem, a dodatkowo jednym z trzech organizatorów świetnej inicjatywy dotnetconfPL… a to wszystko robi w połączeniu ze studiami, tweetując jako @sawiczpawel.
Zawsze przedstawiam swoich Gości dość szczegółowo prezentując ich działalność i osiągnięcia, ale dzisiaj ma to szczególne znaczenie. Tematem naszej rozmowy jest bowiem community – szeroko rozumiana społeczność programistów. Chcesz wiedzieć dlaczego ludzie udzielają się w społeczności? Albo “jak zacząć”, niezależnie od tego czy jesteś studentem czy starszym już dziadem? To zapraszam do słuchania. W trakcie odcinka wymieniamy też kilka ciekawych “inicjatyw społecznościowych” wartych poznania.
Ogłoszenie: wspominałem o tym na Twitterze, Facebooku oraz aktualnym odcinku, ale podlinkuję i tutaj… DevTalk jest gotów na komercyjną współpracę! Pomysłów mam masę, plany ambitne, a do rozwoju potrzeba… wiadomo czego. Zerknijcie zatem na stronę “Współpraca“, podeślijcie linka w swoich firmach komu trzeba, niechaj się kręci! Dziękuję wszystkim za dotychczasowe życzenia powodzenia oraz szerzenie tego słowa. Aż miło się robi. Ciekawostka: pierwszego partnera już mamy, logo do obejrzenia w pasku bocznym :).
Konkurs: Miło mi również poinformować, że DevTalk zostaje “partnerem medialnym” bardzo ciekawych konferencji programistycznych. W chwili obecnej szczególnie polecam Waszej uwadze konferencję WROC#. Zapowiada się po prostu znakomicie. 12 marca 2015 nad Wrocławiem zapłonie wielki znak #, a wszystkie programistyczne dusze połączą się w dzikim tańcu. Rejestracja na tę imprezę startuje dzisiaj, ale znając życie: dostanie wejściówek nie będzie łatwe. Good news everyone: DevTalk ma do rozdania dwa bilety! Jeden z nich powędruje do osoby, która zrobi na Twitterze retweet informacji o tym poście (uwaga: @devtalkpl musi być wspomniany w tweecie, żebym zobaczył informację o tym; najlepiej zrobić RT tweeta puszczonego z konta @devtalkpl). Drugi z kolei bilet, jak łatwo się domyślić, dostanie jedna z osób które zrobią “share” tego posta (uwaga: share musi mieć ustawienie prywatności “public”, żebym został o tym poinformowany; najlepiej kliknąć “share” na poście puszczonym na fanpage devtalkpl). Na aktywności te czekam do środy, wtedy podam wyniki na odpowiednich kanałach.
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Linki:
- blog Pawła Łukasika (http://blog.octal.pl)
- blog Pawła Sawicza (http://pawel.sawicz.eu)
- dotNETomaniak (http://dotnetomaniak.pl)
- dotnetConf.pl (http://dotnetconf.pl)
- devPytania (http://devpytania.pl)
- .NET Blogs PL (http://dotnetblogs.pl , by Gutek)
- .NET Developers Poland na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/net.developers.poland, by Paweł Klimczyk)
- codingtv() (http://codingtv.pl , by Łukasz Gąsior & Andrzej Kowal)
- DevMovies (http://devmovies.pl, by Tymoteusz Kęstowicz)
- Krzysiek Śmigiel blog
- Imagine Cup
- Wrocław .NET User Group
- Warszawska Grupa .NET
- Białostocka Grupa .NET
- Łódzka Grupa .NET
- dev@LDZ
- GeekWeekWro
- WROC#
- GET.NET
- DevDay
- (jeśli o jakiejś inicjatywnie nie wspomniałem to się nie obrażać tylko dodawać w komentarzach:) )
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Po liczbie komentarzy widać, że temat się przyjął i wszyscy zajęli się budowaniem community ;)
Paweł, zdziwiłbyś się co wynikło z tego odcinka ;). Jeszcze za wcześnie żeby o czymkolwiek trąbić, ale… nie jest on obojętny, tyle mogę na razie napisać.
No przecież tak napisałem wyżej ;)
Fajny temat – ciekawym czy w Częstochowie lub okolicach jakaś grupa .net jest. Bo tak to do Łodzi czasem wpadam, ale zostać na piwko ciężko, bo trzeba wracać do domku :)
Niestety, o ile poprzednie devtalki były świetne, to tego nie dało się słuchać. Niestety, wyłączyłem po kwadransie słuchania. Wydaje mi się, że jeden z rozmówców nie przygotował się do rozmowy, albo był za bardzo stremowany.
pawelek: poszukaj :) a jeśli nie ma to znajdź miejsce, znajdź kogoś kto ma coś ciekawego do powiedzenia i załóż nową :)
Odcinek można podsumować jednym zdaniem. Załóż bloga i nawet pisz bzdury. Ale takich blogów jest już dużo :)
Mirek: Pewnie tak zrobię :) A Ty mógłbyś wystąpić i porównać Ruby i C# bo jak pamiętam chyba taką drogę przeszedłeś. Byłoby to niezwykle ciekawe :)
pawelek,
Mirek mógłby wystąpić… gdzie? Jeśli mówisz o devtalk to: http://devtalk.pl/zaplanowane-odcinki/ ;)
Marek (pierwszy),
Szkoda że ten się nie podoba, z kolei dobrze że pozostałe się podobają :).
Trema pewnie była, pracuję nad sposobem na eliminację tego czynnika z nagrań.
Będzie tylko lepiej.
Marek (drugi),
Ej nie no, bez przesady :). Podsumowanie moje w jednym zdaniu brzmiałoby: załóż twittera i idź na lokalną grupę albo pojedź na konferencję.
% – no widzisz jakie mam świetne pomysły?
Tylko jakby się dało skolejkować to wyżej jednak :)
“Ewangelista”, “ewangelizator” – mi też to nie leży : ) A może lepiej popularyzator? Jak już chcemy tłumaczyć i być elokwentni ; )
Rzeczywiście, trochę ciężko się słucha tego odcinka.
Może, w przyszłości, dało by radę wysłać pytania i zagadnienia do rozmówców na kilka dni przed nagraniem.
Mozliwe, że takie podejście by pomogło
Ja jestem zdania, że lepiej naturalnie rozmawiać niż przygotowywać wyreżyserowane scenki. Także ten odcinek był całkiem OK. Spodziewałem się, że będzie mega hurra optymistyczny, a powiało realizmem. Ja to odebrałem tak: Jeśli lubisz się udzielać to rób to dla samej przyjemności udzielania się. Nie oczekuj korzyści, bo te w większości przypadków są niewspółmierne z kosztami. Jeśli chodzi o jakość materiału to Twój(Maciek) mikrofon miażdży. Im masz lepszy tym gorzej wypadają rozmówcy. Porównanie jakości. Myślę że to było przyczyną komentarza – Marek(pierwszy).
m4jq
W 9 na 10 przypadkach “naturalna rozmowa” będzie, delikatnie mówiąc, nieproduktywna. Dla mnie najlepsze porównanie, z własnych doświadczeń, to …. bezposrednie spotkania z klientami. Najlepiej wychodzą, właśnie wtedy, gdy wcześniej wymienimy się zagadnieniami i głównymi pytaniami.
Słuchajcie, o ile początkowo chciałem, żeby DevTalk był czymś w rodzaju całkowicie spontanicznej pseudo-sesji Q&A to przyjmuję feedback, że być może nie do końca, nie zawsze, się to sprawdza. Do tej pory (tzn do 8 odcinka) z reguły Goście wiedzieli tylko jaki będzie główny/ogólny temat naszej rozmowy (czyli właściwie: jaki będzie tytuł posta). Siłą rzeczy była to prawie zawsze całkowita improwizacja. I o ile w większości przypadków takie podejście się sprawdzi, to jednak czasami – nie musi.
Dopiero po takim czasie sam postawiłem się w sytuacji Gościa, który musi na bieżąco, walcząc z tremą (wierzcie mi: nagraniu towarzyszy trema:) ), wymyślać sensowne odpowiedzi na moje pytania. I, zgadzając się z częścią krytycznego feedbacku (od tego on jest i dzięki za niego!) zmieniłem trochę strategię.
Teraz, a mam już nagranych kilka kolejnych odcinków, Gość wie nie tylko o czym ogólnie będziemy rozmawiać, ale zna też zarys mojego planu rozmowy. Nie jest to nic szczegółowego, nie ma to nic wspólnego z “wyreżyserowanymi scenkami”, ale pozwala na chwilę refleksji i przygotowania do odcinka.
Mam nadzieję że dzięki temu DevTalk będzie jeszcze lepszy.
Wszystko czytam, wszystko analizuję, krytykę przyjmuję i wyciągam wnioski. Dzielcie się nadal swoimi spostrzeżeniami, to bardzo pomaga.
Stay tuned zatem :).