Regiony w Visual Studio to byt bardzo przydatny. Biorąc je za pewnik – bardzo łatwo lekceważyć ich wkład w organizację i przejrzystość kodu. Szczególnie mocno docenia się je, gdy przyjdzie korzystać z IDE które ich nie oferuje. Kilka lat temu musiałem napisać projekt w Javie i, nie interesując się zbytnio milionem dodatków do Eclipse, po prostu odpaliłem środowisko i zacząłem pisać. Staram się nie nadużywać regionów, bo często są one oznaką złego designu aplikacji, ale wtedy przekonałem się że ich całkowity brak potrafi dać się we znaki.
Tym bardziej bolałem nad dość marnymi możliwościami zarządzania regionami w Visual Studio. Resharper jako tako przychodzi z pomocą, dostępne są też darmowe narzędzia stworzone w tym celu (jak chociażby Regionarate), ale i tak najczęściej wykorzystywaną funkcjonalnością związaną z regionami jest ich… zwijanie i rozwijanie! Niestety w VS 2008 i wcześniejszych w celu zwinięcia regionu trzeba było kliknąć w magiczny mikroskopijny krzyżyk bądź, mając kursor na linii regionu, wcisnąć megaprzydatną kombinację klawiszy ctrl+m, ctrl+m. Trochę trwało zanim dowiedziałem się o jej istnieniu i zdecydowanie uprościła mi życie:).
Ale do rzeczy. W nowym Visualu zwijanie regionów będzie dużo prostsze. Wystarczy bowiem najechać kursorem na brzeg marginesu znajdującego się w obrębie regionu, a cały region zostanie podświetlony. Dwukllik z kolei spowoduje zwinięcie regionu, bez celowania w durny krzyżyk:
To samo tyczy się wszystkich bloków kodu (jak np. metody), nie tylko regionów. Mała rzecz a cieszy.
nie trzeba mieć kursora na linii regionu, żeby go zwinąć w VS2008 za pomocą ctrl+m, ctrl+m – ten skrót zwija “to w czym jestem” :). Czyli jeśli mam kursor w metodzie – zwija metodę, jeśli w regionie (niekoniecznie na) to region, jeśli w klasie – klasę.
@gordon_shumway:
…a siłą rzeczy zwykle jestem w metodzie:). Trochę uprościłem, ale w moim przypadku zawsze zwijając region jestem na linii z dyrektywą ‘#region’.