Ile ZARABIA PROGRAMISTA? [devstyle vlog #135]

4

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

4 Comments

 1. Maćku,
  10k netto na umowie B2B odpowiada stawce dziennej ok 475 PLN (uwzględniamy bezpłatne 26 dni urlopu i 14 kolejnych dni niepracujących, np. choroby). To jest niska stawka (przynajmniej jeżeli chodzi o Warszawę).

  Taka stawka odpowiada przy umowie o pracę kwocie 7 379 brutto lub 5200 netto co jest jakieś 15% mniej, niż przy B2B.

  Wg mnie przy tak niskiej stawce (a więc junior, może mid na początku działalności) warto dodać, że przez pierwsze 2 lata twój ZUZ będzie wynosił jakieś 150 PLN, więc realnie na rękę będzie dużo więcej. Wraz ze wzrostem doświadczenia stawka rośnie i udział procentowy stałej kwoty pełnego ZUS spadnie znacząco.

  Stawki B2B w Warszawie to obecnie 800-1000 PLN/dzień dla seniora.

 2. Bardzo ciekawy temat, dobrze że poruszyłeś te ciemniejsze strony B2B. Jak dla mnie B2B jest dobre w dwóch przypadkach- kiedy współpracujesz więcej niż z jedną firmą lub kiedy zarabiasz naprawdę dużo pieniędzy. W innych przypadkach tylko etat, szczególnie dla osób mających kredyt, rodzinę na utrzymaniu itp. Etat ma jeszcze jeden plus- zero papierologii, zostaje jedynie PIT. Wiadomo, że opcja z księgową przy B2B jest dobra, ale jednak w jakimś stopniu trzeba te tematy ogarniać.
  Sporo ludzi nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji B2B- tak jak mówisz- przychodzą święta, tu jakiś 2- dniowy “urlop”, za chwilę jakaś grypa i piękna kwota leci na łeb na szyję.

 3. Na nofluff są bardzo ciekawie rozpisane widełki płacowe, można zobaczyć ile zarabiają poszczególni pracownicy sektora IT.