fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

Ślepy zaułek technologii


26.04.2017

Co się dzieje, gdy się zasiedzisz w jednym miejscu? I zaczniesz… rdzewieć? Czy to tragedia?

Dziś kolejna porcja korespondencji.

Pytanie:

Cześć,
Twoje materiały, jak zauważyłem, w znaczącej ilości dot. młodych/nowych programistów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę. A co ze starszymi?
Pracuję już ładny kawałek czasu jako deweloper i niestety zapędziłem się w kozi róg, ponieważ pracuję od ostatnich kilku lat nad tym samym projektem związanym z Windows Phone 8/ Mobile 10 – XAML, C++/CX, C#. Zastanawiam się nad zmianą pracy, ale problem w tym, że świat poszedł do przodu przez ten czas, a ja nie. I nie wiem co teraz.
Oczywiście pewnym rozwiązaniem jest nauka we własnym zakresie, ale ciężko jest weryfikować samemu, czy jest się na dobrej drodze, czy korzysta się z tego co potrzeba, czy robi się to coś w dobry sposób.
Jednym z rozwiązań jest na pewno poszukanie nowej pracy z takimi wymaganiami jakie teraz spełniam, ale Windows Phone/Mobile to ślepy zaułek.
Brakuje mi pomysłów co mógłbym zrobić w takiej sytuacji.
Prosiłbym Cię o jakąś radę/rady lub przemyślenia co z tym fantem zrobić.
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź:

Hej,
Faktycznie ostatnio bardziej do juniorów kieruję swoje treści. Ale to świadomy wybór :).

Wiesz co, wydaje mi się że nieco zbyt surowo patrzysz na swoje umiejętności. Świat wcale tak strasznie do przodu nie poszedł. No chyba że wymarcie całego pokolenia kolejnych frameworków JS uznamy za wielki progres.

Ja w żadnym projekcie nie byłem od półtora roku, a jeżdżąc ze szkoleniami widzę, że spokojnie mógłbym wskoczyć do każdej z firm i zacząć działać.

Może się wydawać że “dotnet core” to, że tamto. Gówno. Może w jakichś startupach, co to i tak zaraz upadną, widać te zmiany. Ale w normalnych firmach używa się tego samego od X lat.

Windows Phone faktycznie może być ślepym zaułkiem :). Ale już Xamarin? Też C#, też XAML, a zapotrzebowanie podobno jest spore i konkurencja raczej niewielka.

Ja bym chyba radził albo Xamarin właśnie, albo w MVC naklepać cokolwiek i w ten sposób się “przekwalifikować”. Jeśli chodzi o web to potem skakanie po poszczególnych technologiach nie powinno być już zbytnio problematyczne.

BTW, mojej żonce (też programistka) jesienią stuknie 10 lat w jednej firmie – beat this! :) Choć akurat u niej firma jedna, ale projektów i technologii bardzo wiele.

Powodzenia!

Update: Damian napisał post “Jak przejść z Windows Phone na Xamarin?” – może być pomocny w tym konkretnym przypadku :).

0 0 votes
Article Rating
8 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damian Antonowicz
7 years ago

Z mobilną platformą Microsoftu byłem związany od początku jej istnienia – pisałem komercyjne aplikacje jeszcze przed premierą tego systemu. Jednak WP nigdy nie nawiązał równej konkurencji z Androidem i iOS, a ja już nie miałem ochoty czekać kolejnych lat jak się coś w końcu ruszy. Jakiś czas temu postanowiłem zainteresować się Xamarinem i to był dobry wybór.

Xamarin.Forms to świetny kierunek dla programistów Windows Phone. Zacząć przygodę z tą technologią jest bardzo łatwo dla doświadczonego programisty WP. Osobiście poświeciłem jeden wieczór na przerobienie tutoriali ze strony Xamarina i byłem w stanie zacząć tworzyć aplikacje w Xamarin.Forms. Napisałem niedawno posta na blogu o podstawach Xamarina: https://blog.damianantonowicz.pl/2017/03/24/xamarin-jak-sie-do-tego-zabrac-w-2017/ zapraszam do czytania.

Polecam również wybranie się w czerwcu do Warszawy na Xamarin Dev Days gdzie będzie m.in. sesja “From Windows Phone dev to Xamarin”: https://www.meetup.com/XamarinWarsawMobileDevelopers/events/238530811/

Tomasz Gawlik
Tomasz Gawlik
7 years ago

Moze ten ebook pomoze, jesli chodzi o front end https://www.gitbook.com/book/frontendmasters/front-end-handbook-2017/details

To chyba troszke zbyt pochopne stwierdzenie, ze nikt nie uzywa dot net core. W szczegolnosci gdy w firmie korzysta sie z microservises, jest teraz o wiele latwiej zeby wprowadzac stopniowo nowe technologie :) Jesli nie bedziemy sie ich uczyc, to nie bedzie ludzi ktorzy beda pchac firmy naprzod w strone lepszego swiata.

Damian Siekierski
Damian Siekierski
7 years ago

Z perspektywy rekrutera zgadzam się z Maćkiem, ze jest miejsce na desktopowych developerow. Często są to firmy bardzo stabilne , które może nie siedzą w webie ale maja dużo koncepcyjnej pracy , rozwoju własnej technologii. Dodam również ze WPF z MVVM jest stale w cenie i z chęcią porozmawiam o możliwościach w Wawie czy Krakowie na właśnie dektop + Mobile. Pozdrowienia Damian

mała
mała
7 years ago

Oj, nadal niemało ofert na Windows Forms i ASP.NET Web Forms, więc różnie to może być z tym postępem. Niemniej jednak rozumiem problem, bo też swego czasu obudziłam się z ręką w starociach. Nie znam się na mobiliach, ale aplikacje internetowe są wiecznie żywe. Osobiście miałam trochę szczęścia i zahaczyłam się w nowszej technologii w jakiejś chyba zdesperowanej firmie ;), więc przy założeniu bardzo dobrej znajomości tego C# czy C++ autor pytania raczej też powinien coś dorwać w innym frameworku.

Michał
Michał
7 years ago

Dokładnie taka sama sytuacja panuje w działce administracji systemami – znam duże szanowne firmy IT mające kontrolery domen na Windows 2000 server …

W startupach zawsze będą korzystali z najnowszej technologii – czytając tego typu oferty pracy można się faktycznie załamać … rzeczywistość jest jedna zupełnie inna.

Artur
Artur
7 years ago

Bardzo fajny artykuł!

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również