fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#42 – O sprzedaży w IT z Michałem Wójcikiem


17.10.2016

Michał WójcikPogadaliśmy sobie w tym sezonie kilka razy technicznie. Czas na chwilę oddechu i luźniejszą – aczkolwiek wcale przez to nie mniej ciekawą – pogadankę.

Do 42. odcinka zaprosiłem Michała Wójcika. Z Michałem poznałem się bardzo dawno temu, bo aż w 2005 roku (gdy wychodziłem z cienia) i nadszedł czas, by tę znajomość jakoś sformalizować na taśmie. Michał jest programistą i architektem, a dodatkowo zdobywał też doświadczenie w dziale… sprzedaży! Na Twitterze: @michal_wojcik.

I właśnie o sprzedaży w branży IT dzisiaj rozmawiamy. ALE! Nie wyłączaj odbiornika. Bo właśnie dzięki tej rozmowie być może zmienisz swoje postrzeganie tak zwanego “biznesu”. Najwyższy czas. Dowiesz się na czym polega rola sprzedawcy (zarówno tego mniej- jak i bardziej-technicznego). Poruszamy też kwestię szacowania zadań, wyceny pracy, freelancingu… Ocieramy się również o prowadzenie szkoleń i przygotowywanie prezentacji. Jest różnorodnie.

Odcinek jest znowu dłuższy niż 45 minut, traktowane przeze mnie przez dwa lata jako maximum. Widzę, że takie podejście się sprawdza, zatem tak już zostanie.

Wciskamy PLAY, cieszymy się, a potem klikamy gwiazdki na iTunes – i to tyle na dziś! Miłego słuchania.


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie DEVSTYLE spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP: 5423453088 (dawniej Maciej Aniserowicz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, NIP 5422824401). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
GW
GW

Czy jeżeli tematy przez Was omówione (ustalenia z klientem, szacowania, proponowanie rozwiązań, wczucie się w to co klient chce) są dla mnie jako programisty zupełnie naturalne i oczywiste oraz nie mam problemu ze swobodnym rozmawianiem z klientem “w biznesowy sposób” to na ile dobrym kierunkiem jest zmiana stanowiska programisty na takiego “eksperta/konsultanta/guru technicznego”, gdzie prawie całkowicie odcina się od klepania kodu? Czy potem jest w ogóle szansa na powrót do “kodzenia” i bycia z technologiami na bieżąco? :)

Marek

Świetna audycja!

Paweł

Całkiem fajny pomysł, żeby pokazać to z drugiej strony i wielu ciekawych rzeczy się dowiedziałem. Ale jedna rzecz mnie mocno zaskoczyła (a nawet ztriggerowała): Pracowałem przy kilku(nastu?) projektach wewnątrzfirmowych i wszystkie one były o co najmniej jedną klasę jakości lepsze niż wszystkie projekty na zamówienie. Brak biznesowej presji, stały kierunek rozwoju, a przede wszystkim brak zmieniania wymagań na trzy tygodnie przed deadline’em robi cuda. Bugi oczywiście były, ale nie sądzę by było ich więcej niż w innych projektach (ale tego zmierzyć się nie da). Nie wiem skąd tak skrajnie odmienne doświadczenia u Michała, aczkolwiek u ludzi pracujących wyłącznie na zasadach… Read more »

UKS Niedźwiadek

Mega długi odcinek ale bardzo ciekawy :) Dobrze jest móc zaproponować pełną obsługę klienta. Mieć zespół lub wiedzę.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również