fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
5 minut

Przyjazne środowisko


28.07.2016

Pod moim niedawnym tekstem “Demonstracja dyskryminacji” pojawiło się wiele komentarzy dowodzących, że sami – jako środowisko IT – akceptujemy status quo i nie rozumiemy istoty problemu.

Komentarze

Moje ostatnie wywody mają na celu zwrócić uwagę głównie na sytuację kobiet w IT, a nie programistów w całym społeczeństwie. Z wielkim zainteresowaniem chłonąłem właśnie ich głos w całej dyskusji. I to naprawdę daje do myślenia.

Joanna:

Jeden przytyk się pomija, jeden żart śmieszy, nawet więcej często nie przeszkadza.
Ale jest jeszcze jedna sprawa w całych rozważaniach o kobietach w IT – kobiety raczej nie posiadają pudełka nicości, każda sytuacja się odkłada, lata zbieraniny kiepskich dowcipów mogą zaowocować prawdziwym wkurwem i wybuchem przekleństw w odpowiedzi na pytanie ‘a programowałaś już coś w ogóle wcześniej?’ po kilkunastu latach nad klawiatura.

Mary:

Chciałam tylko powiedzieć, że cieszę się, że są osoby, które zauważają problem, pomimo bycia po “drugiej” stronie (odnoszę się do płci). (…) dopiero ostatnio w pracy odkryłam z iloma seksistowskimi uwagami / zachowaniami dziennie muszę sie mierzyć. Szczerze mówiąc, wolałam żyć w nieświadomości, bo teraz codziennie się wkurzam (…) jak na rozmowie kwalifikacyjnej ktoś mi się jeszcze zapyta, czy zdaję sobie sprawę, że to praca w męskim środowisku i czy tam sobie radę (…), to wstanę i wyjdę. (…) Seriously, czy ktokolwiek na nie odpowiedział “ojej, to ja dziękuję, bo rozmowa z mężczyzną mnie przerasta intelektualnie/ emocjonalnie”?

Klaudia:

Czy samo to, że “kobieta w IT musi mieć twardą dupę” a mężczyzna to może mieć miękką nie jest już samo w sobie utrudnieniem? Albo to że dopiero w przypadku kobiet “chcącego nic nie zatrzyma”, bo mężczyzny to niewiele zatrzymuje. Tu jest ta nierówna szansa. Dlaczego kobiet w IT ma być mniej o tą bardziej nieśmiałą i mniej pewną siebie część? Gdyby odfiltrować mężczyzn o słabym charakterze też mielibyśmy duuużo mniej programistów w branży.

Dlaczego tak trudno jest nam przyjąć takie spostrzeżenia i najzwyczajniej w świecie… próbować je zrozumieć?

Firma

Pracowałem w wielu miejscach i ten problem sam gdzieniegdzie obserwowałem, choć – przyznaję – wtedy mnie to kompletnie nie interesowało. To był inny etap.

A gdyby ludzie stojący za firmą sami z siebie, świadomie, kwestię tę by zauważyli i próbowali “coś z nią zrobić”? Gdyby stworzyli miejsce, w którym nie zadaje się pytań z dwóch przytoczonych komentarzy?

Nie chodzi karanie chłostą czy stawianie do kąta, tylko powolne, mozolne zmienianie świata na lepsze. Pchanie go w odpowiednim kierunku. Zachowując “gender-wahadełko” pośrodku, w równowadze.

Ciekaw jestem, jak by to się sprawdziło. Sam, po ostatnich artykułach, mam już za sobą – i to “w realu”, a nie w internetach! – nieprzyjemną sytuację wynikającą z mojego zwracania uwagi na takie kwestie. Bo to przecież niewygodne. I to “nie moja sprawa”.

NetEnt

Niedawno moją uwagę zwróciła firma NetEnt, pisząca o sobie: “Better Gaming“. Naczelnym Dyrektorem ds. rozwoju jest tam Åsa Bredin, jedna z najważniejszych kobiet w branży cyfrowej w Szwecji. Może właśnie kobiety trzeba na takim stanowisku, aby u samej góry zrozumiano, że zawodowe kompetencje nie mają płci?

W NetEnt nie mamy wątpliwości co do tego, że to zawodowe kompetencje są najważniejsze, dlatego zachęcamy wszystkich do aplikowania do naszej firmy.
Åsa Bredin

Pracodawca, który dba o tak jaskrawo przedstawiane przeze mnie ostatnio kwestie? To NetEnt właśnie! Firma niedawno weszła do Polski i otworzyła biuro w Krakowie.

NetEnt

Umiesz JavaScript i chcesz tworzyć gry? Spróbuj swoich sił. A przy okazji możesz mniemać, że takich problemów tam nie napotkasz, niezależnie od swojej płci.

Dlaczego to ważne?

Rozmawiałem na ten temat z wieloma osobami. Wszyscy zgodnie stwierdzili – i ja również się z tym zgadzam – że zespoły “mieszane” w kontekście płci są po prostu… lepsze.

Z licznych badań wynika, że obecność kobiet po prostu dobrze wpływa na atmosferę w miejscu pracy.
Åsa Bredin

Nie chodzi wcale o głaskanie, wywyższanie kobiet. Nie o protekcjonalne “ale te nasze dziewczynki są fajne“. Bo, jak pisze Mała pod poprzednim tekstem:

Wywyższanie nie “zeruje” poniżania. Jakkolwiek intencje autorów takich wypowiedzi mogą być pozytywne, drażni mnie zaznaczanie, że jestem mniejszością albo że kobiety właśnie wbrew częstym opiniom (stereotypom!) nie są takie złe jako programistki, bo są dokładne, miłe, łagodne, blablabla. Negatywnie czy pozytywnie – nie chcę być dziwadłem.

I tymi rozważaniami zostawiam na jakiś czas niniejszy temat. Niechaj jednak gdzieś z tyłu głowy pozostanie, bo wrócimy jeszcze do tego w przyszłości.

Póki co: peace’n’dev!

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Maciej Aniserowicz prowadzący działalność gospodarczą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP 5422824401. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
Vatras
Vatras

A czy to nie jest tak, że jeśli kobieta na takim stanowisku posiada odpowiednie umiejętności i zna się na rzeczy to takie komentarze w jej kierunku nie będą się pojawiać? Dużo się mówi o tej nierówności płci, itp. a może po prostu meżczyżni są lepsi w jednej rzeczy, a kobiety w innej? Dlatego większość programistów to faceci, których ciezko znalezc na przyklad w obsludze w salonie kosmetycznym. Tak bardzo przejmujemy sie tym co inni o nas mowia… znajmy swoja wartosc i za przeproszeniem miejmy w dupie wszystkie takie wytyki. Jesli czujesz sie dobra programistka, pokaz to tym wszystkim, ktorzy oceniaja… Read more »

Weronika
Weronika

> jeśli kobieta na takim stanowisku posiada odpowiednie umiejętności i zna się na rzeczy to takie komentarze w jej kierunku nie będą się pojawiać? HAHAHAHAHAAHAHA!!!! Ciekawe ilu facetom zdarzyło się, że przyszli do pracy (nie na praktyki, nie na staż, nie do pierwszej pracy) i kolega z zespołu w ramach nieoficjalnego “onboardingu” zapytał ich czy “słyszeli o C#”? Po co wypowiadać się na temat, o którym się nic nie wie, i próbować fakty i rzeczywiste zdarzenia negować wyimaginowanymi teoriami? A przy okazji obrażać kobiety, które się spotkały z taką dyskryminacją, bo sugerujesz, że może one nie były takie dobre i… Read more »

Jacek
Jacek

“Ciekawe ilu facetom zdarzyło się, że przyszli do pracy (nie na praktyki, nie na staż, nie do pierwszej pracy) i kolega z zespołu w ramach nieoficjalnego “onboardingu” zapytał ich czy “słyszeli o C#”?” Mi się przydarzyło. Nie dosłownie o c# ale coś bardzo podobnego. A może ten koleś każdego tak wita? Mam kumpla, z którym po doktoracie nie da się w ogóle rozmawiać. On uważa, ze jeśli On czegoś komuś nie powie to ten drugi nie może tego wiedzieć. Taki typ i już. Nie chce bagatelizować problemu bo jeśli duża grupa kobiet ma takie odczucia to coś w tym musi… Read more »

Weronika
Weronika

Zgadzam się, też były teksty, że “ten typ tak ma”, ale kompetencji kolegów nie kwestionował i wiecznie były jakieś głupie seksistowsie teksty. Wcześniej PMka miała w tym zespole ten sam problem, ale wniosek był, że z nią jest coś nie tak, bo powinna sobie poradzić z nim sama. Bo przecież to oczywiste, że praca PMa to użeranie się z trollami we własnym zespole ;) Zgadzam się, że praca z tego typu ludźmi ogólnie tworzy słabą atmosferę, niezależnie kogo się czepiają. Nie wiem czemu to jest tolerowane, na dłuższą metę nie opłaca się trzymać “zdolnego dupka” z punktu widzenia pracodawcy. Jednak… Read more »

Jacek
Jacek

No tak, świadomość zawsze warto mieć. Ja się często spotykam z czymś takim, ze ktoś mi wmawia to co ja myślę. ‘Bo ty to, bo ty tamto”. Ja jestem dumny ze swoich umiejętności komunikacyjnych i czasem prawie fizycznie mnie boli jak ktoś mi zajeżdża z jakimś tekstem o mnie. I to wydaje mi się często głównym problemem czyli nieświadomość w komunikacji i to po obu stronach bo to co my rozumiemy to w ogólnym przypadku nie jest to samo co ktoś nam powiedział. Czasami wystarcza jak się jasno i spokojnie odpowie, ze się nie chce słuchać takich tekstów i wytłumaczy… Read more »

CoTenKodeł
CoTenKodeł

Oczywiście ze swojej strony mogę powiedzieć, że nie interesuje mnie jakiej płci są członkowie mojego zespołu. Jesteśmy dorośli i powinniśmy zachowywać się jak profesjonaliści. Z czego wynika, że nie powinno być żadnych wycieczek osobistych pomiędzy członkami zespołu. Jednakże mam przyjemność pracować z kobietą w moim zespole. O ile jest na wyższym stanowisku ode mnie, jest bardziej doświadczona i ma fach w ręku, to charakternik z niej jakich mało. Istna zołza. Do tego dochodzi fakt, że zalicza się do grupy programistów spod znaku Pablo Codasso, bo programowanie to sztuka! I na ofiarę sobie upodobała mnie właśnie. Także nie tylko faceci lubią… Read more »

tomaszk-poz
tomaszk-poz

“Rozmawiałem na ten temat z wieloma osobami. Wszyscy zgodnie stwierdzili – i ja również się z tym zgadzam – że zespoły “mieszane” w kontekście płci są po prostu… lepsze.” Jakoś nie jestem przekonany. W starej pracy (usługi dla firm) dwa razy mieliśmy kobietę i dwa razy to była porażka. Od konieczność tłumaczenia prostych rzeczy, brak własnej inicjatywy w eksplorowaniu narzędzi po przypadek zniknięcia na tydzień (to jedna) bez kontaktu (sprawa w rodzinie) czy jawnego szerzenia fermentu w zespole (przytyki) i nachalnego kokietowania (rozmowy z seksem w podtekście, ocieranie się o współpracownika w kuchni). Poza tym znam z opowieści kolegów przypadku,… Read more »

Jacek
Jacek

Bajdurzenie o dzieciach i kupkach w czasie pracy???!!!

Chyba powiniście dostawać jakiś dodatek za pracę w szkodliwych warunkach.

Jacek
Jacek

Nie do końca w temacie ale trochę zazębia.

https://www.youtube.com/watch?v=lcYbPWRl-XI

Oskar

Dzięki, choć kawałek pierwszej części tego nie zapowiadał – dotarłeś do bardzo dobrych wniosków, i chwała Ci za to. Oby w zakutych łebkach niektórych kolegów po fachu zaczęło coś świtać.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również