fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

DevTalk#33 – O programowaniu z Gynvaelem Coldwindem


18.04.2016

Gynvael ColdwindSpotykamy się po raz 33. I jest to spotkanie bardzo wyjątkowe. Dzisiaj przepytałem dla Was legendę polskiej sceny programistycznej. Przed Wami: Gynvael Coldwind!

Z pewnością większość Czytelników/Słuchaczy doskonale zna dzisiejszego Gościa. Dla formalności: poczytać go możecie na blogu (http://gynvael.coldwind.pl), pooglądać na youtube (https://www.youtube.com/user/gynvaelcoldwind) lub poobserwować na Twitterze: @gynvael. A każdy, ale to absolutnie każdy programista powinien zaopatrzyć się w książkowy hit jego autorstwa: “Zrozumieć Programowanie“. Serio, koniecznie! Niezależnie od poziomu doświadczenia.

Tematów do poruszenia było tak wiele, że aż nie da się tego streścić w kilku krótkich zdaniach. Stąd też tytuł odcinka: “O programowaniu“. Bo ten odcinek jest… właśnie o tym, ni mniej ni więcej. Temat programowania rozpatrujemy pod różnymi kątami, z kilku perspektyw. Dowiecie się o niskopoziomowych mechanizmach, trochę o działaniu komputera, kodowaniu liczb i stringów, a także… wiele, wiele więcej.

Zrozumieć Programowanie

Gorąco zapraszam.

Uwaga, zmiany organizacyjne!

Ten odcinek podcasta jest pierwszym, który pojawia się “głównie” na moim blogu devstyle.pl. Okazało się, że nie da się w satysfakcjonujący sposób “dbać” o dwie niezależne społeczności, dwa niezależne “brandy”. Stąd decyzja: mój główny blog wchłania podcast. DevTalk bynajmniej nie znika, po prostu staje się częścią większej całości. Na razie nie ma żadnych dodatkowych zmian: RSS pozostaje jaki był, strona devtalk.pl istnieje w dalszym ciągu, więc póki co: to tylko tak informacyjnie :). Zachęcam jednak do zapisania się na newsletter na devstyle i polubienia strony na Facebooku – tam znajdziecie więcej informacji niż na kanałach komunikacyjnych podcasta.

A tymczasem: zapraszam do słuchania i komentowania. Niech Dev będzie z Wami!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
20 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz Pawlukiewicz
8 years ago

Bardzo fajny odcinek, który w dodatku uświadamia, że życie w wysokopoziomowej bańce sprawdza się do pewnego momentu :) Fajne przykłady i flow rozmowy, daję okejke !

Kamil
8 years ago

Świetny wywiad, mocno zainteresowałem się książką.

Paweł
Paweł
8 years ago

+1 Czekam na więcej materiałów o takich smaczkach programowania :)

Michal Franc
8 years ago

Bardzo mi sie podobalo :)

Kaziu
Kaziu
8 years ago

Jeszcze nie przesłuchałem podcasta, ale już zamówiłem książkę :-)

buli
8 years ago

Świetne jest posłuchać o przykładach błędów bezpieczeństwa w językach programowania kiedy ktoś to ciekawie tłumaczy, tak jak tutaj w odcinku. Może kiedyś uda się pociągnąć podobny temat?

Natomiast w ramach polemiki pozwolę sobie wyrazić zdanie, że uczenie gita rozpoczynając od konsoli to robienie ludziom krzywdy. Konsola to fajne narzędzie dla kogoś, kto ma już wyrobioną wyobraźnię tego jaki jest model pracy z danym systemem kontroli wersji. Myślę, ze dużo łatwiej sobie taką wyobraźnię wyrobić widząc po wykonaniu swoich akcji wizualnie przedstawiony graf commitów, podgląd z diffem itp. Konsola od drugiej lekcji ;)
Pozdro!

Namek
8 years ago

`git show-branch`?

Piotr
Piotr
8 years ago

Świetny odcinek. Warto by było jeszcze w którymś z podcastów, dla kompletu, omówić takie rzeczy jak: cache invalidation, memory barrier.

Sebastian Solnica
8 years ago

Maciek, świetny podcast. Gratuluję pomysłu zaproszenia Gynvaela i sposobu poprowadzenia rozmowy. Też jestem raczej “nisko-poziomowcem” i uważam, że pewna wiedza o tym co się dzieję w warstwach “poniżej” naszego kodu przyda się każdemu programiście. Książkę już jakiś czas temu zakupiłem, kilka rozdziałów mam już za sobą i nawet z tych, które teoretycznie znałem, coś nowego wyniosłem. I dodam tylko, że warto podczas klepania czasami się zatrzymać, zadać pytanie: “jak to do cholery właściwie działa?” i potem spróbować na nie odpowiedzieć :)

Sebastian Solnica
8 years ago

Hehe racja :)

Arkadiusz Kondas
8 years ago

Maciej i Gynvaela: świetna robota. Podcast idealnie dopasowany do słuchania. Porusza dużo interesujących tematów i kruczków, a jednocześnie jest na tyle “luźno” nagrany, że można słuchać np. w drodze do pracy. Oby tak dalej !

trackback
8 years ago

O programowaniu z Gynvaelem Coldwindem

Dziękujemy za dodanie artykułu – Trackback z dotnetomaniak.pl

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również