fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Sync pulpitu do chmury


28.10.2015

Trzymacie wszystko “w chmurze”? Na Dropbox, GDrive czy czymś jeszcze innym, jak ultra-bezpieczne SpiderOak? Ja – tak, prawie wszystko. Ostatnio jednak dotawrło do mnie, że czasami wrzucam “tymczasowe” rzeczy na pulpit, podczas gdy ich tymczasowość z czasem staje się dyskusyjna i siedzą tam miesiącami/latami. A w razie awarii – utraciłbym je, bo nigdzie się nie syncują. Przypomniałem sobie o tym ostatnio, gdy powoli zacząłem przenosić się na nową maszynę (gdyż, jak wiecie, starej szczerze nienawidziłem).

Rozwiązanie jest banalnie proste: trzymaj pulpit w chmurze! :) Standardowo zawartość pulpitu przechowywana jest w Windows w katalogu “C:\Users\<username>\Desktop”. W celu zmiany wystarczy wejść w File Explorer w katalog swojego użytkownika, kliknąć prawym na “Desktop”, wybrać “Properties”, przejść do zakładki “location”, wybrać nowe miejsce dla pulpitu, kliknąć “Move” i… już!

clip_image001

Polecam takie rozwiązanie.

Jedyny problem: niektóre aplikacje (np genialny Greenshot) mają na sztywno zakodowaną lokalizację pulpitu i po takiej zmianie trzeba im ręcznie podać nową ścieżkę do zapisu plików, ponieważ wybranie opcji “Save to desktop” spowoduje umieszczanie ich w starej lokalizacji w katalogu profilu użytkownika.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie DEVSTYLE spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP: 5423453088 (dawniej Maciej Aniserowicz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, NIP 5422824401). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
dario
dario

Trzymam od dawna, a od kiedy przyszło mi pracować na stacjonarnym i na laptopie na przemian to sync przez ‘chmurę’ okazał się niezbędny i doskonałym w swej prostocie rozwiązaniem zarazem. :)

Alfik0
Alfik0

Może i greenshot jest świetny, ale po korzystaniu z niego przez ~pół roku uznałem go za zbyt niestabilny i zbyt wolny. Polecam za to puush – może nie ma możliwości edytowania obrazu w locie, ale za to nie ma tych dwóch wad. ;)

Kamil
Kamil

A korzystał ktoś z rozwiązania do synchronizowania opartego o git i SparkleShare?

Gutek

to ja tak od siebie. dla mnie pulpit nigdy nie jest czyms do synchronizowania, jest to moje “biurko” ktore aktualnie wykorzystuje, normalnie pod koniec dnia, na poczatku nastepnego, wszystko z niego znika i jest przygotowany na nowy dzien. to co znika trafia tam gdzie powinno – notatki, pliki, itp. Moze sie zdarzyc ze biurko jest czyszczone raz na kilka dni, moze kiedys tez mi sie tygodnie zdarzyly . Tak czy siak, jest to cos co jest potrzebne teraz, i potem moze zniknac, wiec sync dopada, dlatego tez nigdy tego nie zrobilem – tak, wpadlem na ten pomysl nie raz, prawie… Read more »

Gutek

to jeszcze jedna rzecz – pulpit tez nigdy nie jest nigdzie przenoszony – wszystkie inne katalogi z users (te przenaszalne za pomoca tego ustawienia co pokazales, lub za pomoca skryptu) sa na dysku D, zas Pulpit/Desktop jest tym co jest zawsze formatowny, disposablowany itp.

i ps.: cos nie tak jest z formatowaniem, czy to tak przed oswiezeniem strony?

Gutek

entery/paragrafy

tutaj jest linika przerwy pomiedzy

a tutaj sa dwie. a co do std folderow, kazdy ma inny tryb pracy, ty korzystawsz z pulpitu w chmurze, ja z backupu zdjec na pictures :)

Gutek

ok, to wina styli css, nie wazne

Informatyka Szczecin

Jak najbardziej! Zwłaszcza przy “szybkich” projektach zapisuje dużo danych na pulpicie po czym zdarza się że w przypływie euforii przez przypadek je wywaliłem :)

KsiaG

Świetny patent, chociaż ja już automatycznie ładuje wszystko na dysk przenośny, który służy tylko jako magazyn. Żeby zminimalizować ryzyko utraty danych, nigdzie go ze sobą nie zabieram. Oczywiście w chmurę też ładuję wiele danych, jednak nie wiem czemu mam ograniczone zaufanie do ich trwałości. Przekonamy się, co dłużej wytrzyma. ;)Pozdrawiam

Wiktor Radecki

A nie lepiej (zamiast edytować ścieżki w konfiguracji programu) utworzyć dowiązanie symboliczne?

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również