fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Sync pulpitu do chmury


28.10.2015

Trzymacie wszystko “w chmurze”? Na Dropbox, GDrive czy czymś jeszcze innym, jak ultra-bezpieczne SpiderOak? Ja – tak, prawie wszystko. Ostatnio jednak dotawrło do mnie, że czasami wrzucam “tymczasowe” rzeczy na pulpit, podczas gdy ich tymczasowość z czasem staje się dyskusyjna i siedzą tam miesiącami/latami. A w razie awarii – utraciłbym je, bo nigdzie się nie syncują. Przypomniałem sobie o tym ostatnio, gdy powoli zacząłem przenosić się na nową maszynę (gdyż, jak wiecie, starej szczerze nienawidziłem).

Rozwiązanie jest banalnie proste: trzymaj pulpit w chmurze! :) Standardowo zawartość pulpitu przechowywana jest w Windows w katalogu “C:\Users\<username>\Desktop”. W celu zmiany wystarczy wejść w File Explorer w katalog swojego użytkownika, kliknąć prawym na “Desktop”, wybrać “Properties”, przejść do zakładki “location”, wybrać nowe miejsce dla pulpitu, kliknąć “Move” i… już!

clip_image001

Polecam takie rozwiązanie.

Jedyny problem: niektóre aplikacje (np genialny Greenshot) mają na sztywno zakodowaną lokalizację pulpitu i po takiej zmianie trzeba im ręcznie podać nową ścieżkę do zapisu plików, ponieważ wybranie opcji “Save to desktop” spowoduje umieszczanie ich w starej lokalizacji w katalogu profilu użytkownika.

0 0 votes
Article Rating
18 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dario
8 years ago

Trzymam od dawna, a od kiedy przyszło mi pracować na stacjonarnym i na laptopie na przemian to sync przez ‘chmurę’ okazał się niezbędny i doskonałym w swej prostocie rozwiązaniem zarazem. :)

Alfik0
Alfik0
8 years ago

Może i greenshot jest świetny, ale po korzystaniu z niego przez ~pół roku uznałem go za zbyt niestabilny i zbyt wolny. Polecam za to puush – może nie ma możliwości edytowania obrazu w locie, ale za to nie ma tych dwóch wad. ;)

Gutek
8 years ago

OneNote ma super screenshot korzystam od lat

Kamil
Kamil
8 years ago

A korzystał ktoś z rozwiązania do synchronizowania opartego o git i SparkleShare?

Kamil
Kamil
8 years ago

Ja sprawę serwera rozwiązałem poprzez raspberry pi z dwoma dyskami zewnętrznymi i wystawione na świat z domu i działa :)

Gutek
8 years ago

to ja tak od siebie. dla mnie pulpit nigdy nie jest czyms do synchronizowania, jest to moje “biurko” ktore aktualnie wykorzystuje, normalnie pod koniec dnia, na poczatku nastepnego, wszystko z niego znika i jest przygotowany na nowy dzien. to co znika trafia tam gdzie powinno – notatki, pliki, itp. Moze sie zdarzyc ze biurko jest czyszczone raz na kilka dni, moze kiedys tez mi sie tygodnie zdarzyly . Tak czy siak, jest to cos co jest potrzebne teraz, i potem moze zniknac, wiec sync dopada, dlatego tez nigdy tego nie zrobilem – tak, wpadlem na ten pomysl nie raz, prawie zwasze jak robie reinstall a tego bylo okolo 8 razy w ciagu 2 lat, zawsze jednak dochodze do tego samego wsnioku. wszystkie pozostale katalogi sa synchronizowane. ale i tak dane mozna stracic czego jestem przykladem bo ostatnio stracilem przy formacie duzo fajnych nagran ktore trzeba bedzie powtorzyc (widze ze i takze ich tresc sie zmieni – dobrze!!! :))

ale! jezscze nigdy czyszczac pupitu nie stracilem zadnych waznych danych, czyli moje podejscie sie sprawdza dla mnie :)

na twitter jednak byla bardzo fajna dyskusja i opcja z gitem jest nie zla – jest to jakis pomysl, jezeli trzeba zmieniac kontekst kilka razy w ciagu dnia/tygodnia bez czyszczenia “biurka”. az mnie ciekawi jak to wyglada w praktyce :)

Gutek
8 years ago
Reply to  Gutek

to jeszcze jedna rzecz – pulpit tez nigdy nie jest nigdzie przenoszony – wszystkie inne katalogi z users (te przenaszalne za pomoca tego ustawienia co pokazales, lub za pomoca skryptu) sa na dysku D, zas Pulpit/Desktop jest tym co jest zawsze formatowny, disposablowany itp.

i ps.: cos nie tak jest z formatowaniem, czy to tak przed oswiezeniem strony?

Gutek
8 years ago

entery/paragrafy

tutaj jest linika przerwy pomiedzy

a tutaj sa dwie. a co do std folderow, kazdy ma inny tryb pracy, ty korzystawsz z pulpitu w chmurze, ja z backupu zdjec na pictures :)

Gutek
8 years ago

ok, to wina styli css, nie wazne

Informatyka Szczecin
8 years ago

Jak najbardziej! Zwłaszcza przy “szybkich” projektach zapisuje dużo danych na pulpicie po czym zdarza się że w przypływie euforii przez przypadek je wywaliłem :)

KsiaG
8 years ago

Świetny patent, chociaż ja już automatycznie ładuje wszystko na dysk przenośny, który służy tylko jako magazyn. Żeby zminimalizować ryzyko utraty danych, nigdzie go ze sobą nie zabieram. Oczywiście w chmurę też ładuję wiele danych, jednak nie wiem czemu mam ograniczone zaufanie do ich trwałości. Przekonamy się, co dłużej wytrzyma. ;)Pozdrawiam

Wiktor Radecki
8 years ago

A nie lepiej (zamiast edytować ścieżki w konfiguracji programu) utworzyć dowiązanie symboliczne?

Wiktor Radecki
8 years ago

Chodziło mi o odwrtoną sytuację:

C:\Users\\Desktop jest symlinkiem do c:\dropbox\pulpit

Po kliknięciu Move, ustawiasz stary folder jako symlink do nowego.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również