fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Jak uśpić komputer


13.02.2014

Z rok temu napisałem jak umieścić “shutdown” i “reboot” na menu start w Windows 8. Niedługo potem naszła mnie chęć zrobienia tego samego ze “sleep”, bowiem o wiele częściej z tej właśnie komendy korzystam. Właściwie z kilkadziesiąt razy dziennie, dzięki czemu komputer jest praktyczne non stop gotowy do działania, a jednocześnie nie zżera mi bezwzględnie wiader prądu. Jako że szykuje mi się full-format, to i po tym ślad zostawię coby nie zapomnieć.

Okazało się, że wprowadzenie komputera w stan uśpienia z linii komend nie jest tak banalne jak by się chciało, ponieważ potrzebne jest do tego dodatkowe narzędzie. Narzędziem tym jest zestaw PsTools, a właściwie jeden komponent wchodzący w skład całej paczki: PsShutdown. Po ściągnięciu i rozpakowaniu zipa wystarczy takie coś:

PSTools\psshutdown.exe -d -t 0

… i komputer idzie w kimę.

Wada: Windows 8 czasami z takiego stanu nie wstaje. Jest to dość znany i powszechny problem. Zdarzało mi się to średnio raz na 1-2 dni, a po zainstalowaniu jakiegoś fixa częstotliwość spadła do jednego “nieobudzenia” na 1-2 tygodnie. Denerwujące, ale da się z tym żyć, tym bardziej że nie bardzo potrafię znaleźć alternatywę.

0 0 votes
Article Rating
18 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pawelek
10 years ago

Może ja źle to robię, ale mam ustawione uśpineine na zamknięcie klapki (to cyba domyślne ustawienie, więc nei bardzo rozumiem po co robisz to z linii poleceń. Mam win 8.1 i do tej pory nie miałem żadnego problemu z kompem uspionym w ten sposób. Ani razu.

orientman
10 years ago

Przydatne też gdy chcesz zrestartować komputer do którego jesteś podpięty zdalnym pulpitem (no chyba, że jest na to button, który przeoczyłem ;)

Tomek
Tomek
10 years ago

Ja z usypianiem komputera przyznaje się, że przestawiłem się na niu łej czyli dotyk. Usypiam najczęściej korzystając z tego że mam touch screen i tegoż menu “charms” w Win8.

Co do problemów ze wstawaniem po uśpieniu to mnie też ostatnio zaczęły trapić. Ale da się żyć.

orientman
10 years ago

Mnie też czasem nie – echem – wstaje. iMaka nie wyłaczałem z rok – tylko go usypiam. Z windą tak się nie da :/

duszek
duszek
10 years ago

A na tej swojej klawiaturze nie masz przycisku do usypiania? Albo np. używając WinApi mógłbyś napisać programik, który po użyciu skrótu uśpi w normlany sposób i nigdy nie będziesz miał problemów :)

Tomasz Wisniewski
10 years ago

Szczerze to nie wiem po co w dzisiejszych czasach usypiac komputer… na moim Surface z UEFI komputer z ShutDown-a do ekranu logowania wstaje w 3-4 s. :)

Tomasz Wisniewski
10 years ago

Rozumiem :) kwestia sposobu pracy i przyzwyczajenia, ja jak koncze prace to lubie wszystko pozamykac, powysylac co trzeba do chmury, bo np pracuje na dwoch komputerach i tym sposobem jak zaczne prace na innym niz skonczylem mam odrazu dostep do wszystkiego :)

I
I
10 years ago

Ja w Linuxie usypiam naciskając ctrl + shift + s.

Może to pomysł na jeden z kolejnych artykułów: co sprawia że programista jest przywiązany do Windowsa? Ciekawi mnie to.

Grzegorz Kot
10 years ago

Dawno temu szukałem jakogoś czasowego wyłącznika dla Windows 8, niestety wtedy nie znalazłem – być może teraz jest. Polecam za to, jak już jesteśmy w konsoli- shutdown -s -t .
A druga sprawa, gdy mój laptop wstaje z uśpienia zawsze włącza się kamera (dioda led świeci) tak jakby jakieś źródło z niej korzystało. Czy ktoś ma podobny problem ?

Jakub Czekański
Jakub Czekański
10 years ago

@Grzegorz – mam identyczny problem. Laptop to Lenovo G580, przy budzeniu przez 2 sekundy świeci się LED od kamerki. Nie specjalnie mi to przeszkadza, ale wolałbym aby domyślnie kamera była wyłączona (zamiast naciskać Ctrl+Esc)

@procent – problem z usypianiem miałem jak korzystałem z desktopa na win7 x64. Raz na x razy komputer budził się i pozostawał czarny ekran. Czasami obudził się po dłuższym czasie, ale zazwyczaj kończyło się to resetem. Nie znalazłem rozwiązania.

Grzegorz Kot
10 years ago

Dokłądnie Lenovo G580 wcześniej miałem G530 – tam kamera nie byłą sygnalizowana diodą więc nie wiem czy to urok Lenovo. Dzięki za skrót, nie wiedziałem o nim. Wchodziłem po prostu np. w skype by przejął źródło po czym wychodziłem.

Jakub Czekański
Jakub Czekański
10 years ago
Reply to  Grzegorz Kot

@Grzegorz Kot – poprawka, skrót to Fn+Esc ;)

pawelek
10 years ago

Faktycznie, przy takiej konfiguracji to się przydaje taki skrót. Ja się wyleczyłem z 2 monitorów odkąd pracuję na łóżku, leżaku, dworze, i w miejscach… różnych :) I wolę taie odmiany niż przy biurku. Dlatego dla mnie klapka jest super.
Pewnie ilość problemów zależy od ilości funkcji wykorzystywanych i widać skoro korzystam czysto tylko z laptopa to ta ilość problemów maleje. A, że pewnie większość tak jak ja… To już wiem czemu Gutkowi zdarzają się zawsze :) Sublime rulez :D

@I bo linux czy unix to dla przyjemności a na Windowsie się pracuje – tworzy dla innych, którzy to w większości używają Winzgrozę :)

KrzysztofB
KrzysztofB
10 years ago

@Grzegorz – w sprawie konsolowego shutdown, to MS zepsuł to polecenie. Na XP, kiedy komp coś mieli i widzę kiedy skończy, ustwiam shutdown na kilka godzin i idę spać. Na Win7 krzyczy na mnie że za duży czas ustawiłem

Artur
Artur
10 years ago

@I “Może to pomysł na jeden z kolejnych artykułów: co sprawia że programista jest przywiązany do Windowsa? Ciekawi mnie to.”

Ktoś mi kiedyś wyjaśnił, który system operacyjny jest najlepszy.
Ten, którego używają moi klienci.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również