Jak uśpić komputer

18

Z rok temu napisałem jak umieścić “shutdown” i “reboot” na menu start w Windows 8. Niedługo potem naszła mnie chęć zrobienia tego samego ze “sleep”, bowiem o wiele częściej z tej właśnie komendy korzystam. Właściwie z kilkadziesiąt razy dziennie, dzięki czemu komputer jest praktyczne non stop gotowy do działania, a jednocześnie nie zżera mi bezwzględnie wiader prądu. Jako że szykuje mi się full-format, to i po tym ślad zostawię coby nie zapomnieć.

Okazało się, że wprowadzenie komputera w stan uśpienia z linii komend nie jest tak banalne jak by się chciało, ponieważ potrzebne jest do tego dodatkowe narzędzie. Narzędziem tym jest zestaw PsTools, a właściwie jeden komponent wchodzący w skład całej paczki: PsShutdown. Po ściągnięciu i rozpakowaniu zipa wystarczy takie coś:

PSTools\psshutdown.exe -d -t 0

… i komputer idzie w kimę.

Wada: Windows 8 czasami z takiego stanu nie wstaje. Jest to dość znany i powszechny problem. Zdarzało mi się to średnio raz na 1-2 dni, a po zainstalowaniu jakiegoś fixa częstotliwość spadła do jednego “nieobudzenia” na 1-2 tygodnie. Denerwujące, ale da się z tym żyć, tym bardziej że nie bardzo potrafię znaleźć alternatywę.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

18 Comments

 1. Może ja źle to robię, ale mam ustawione uśpineine na zamknięcie klapki (to cyba domyślne ustawienie, więc nei bardzo rozumiem po co robisz to z linii poleceń. Mam win 8.1 i do tej pory nie miałem żadnego problemu z kompem uspionym w ten sposób. Ani razu.

 2. Przydatne też gdy chcesz zrestartować komputer do którego jesteś podpięty zdalnym pulpitem (no chyba, że jest na to button, który przeoczyłem ;)

 3. pawelek,
  A co ma klapka laptopa do chęci uśpienia komputera? Wszelkie akcje związane z klapką od razu wyłaczam, bo zdarza mi się pracować tak jak na tym obrazku: http://www.maciejaniserowicz.com/wp-content/uploads/2013/09/clip_image001.jpg . I to chyba dość standardowa konfiguracja dla programisty: laptop + 2 monitory.
  A co do problemów… no jak to z problemami bywa, nie zdarzają się każdemu. Zawsze zdarzają się Gutkowi;), mi zdarzają się często, a większość osób w ogóle ich nie doświadcza. Co nie oznacza że ich nie ma, o czym świadczy wydanie przez MS specjalnego fixa mającego rozwiązać ten konkretnie problem. Mimo to w 8.1 podobno jest jeszcze gorzej.

 4. Ja z usypianiem komputera przyznaje się, że przestawiłem się na niu łej czyli dotyk. Usypiam najczęściej korzystając z tego że mam touch screen i tegoż menu “charms” w Win8.

  Co do problemów ze wstawaniem po uśpieniu to mnie też ostatnio zaczęły trapić. Ale da się żyć.

 5. orientman on

  Mnie też czasem nie – echem – wstaje. iMaka nie wyłaczałem z rok – tylko go usypiam. Z windą tak się nie da :/

 6. A na tej swojej klawiaturze nie masz przycisku do usypiania? Albo np. używając WinApi mógłbyś napisać programik, który po użyciu skrótu uśpi w normlany sposób i nigdy nie będziesz miał problemów :)

 7. Szczerze to nie wiem po co w dzisiejszych czasach usypiac komputer… na moim Surface z UEFI komputer z ShutDown-a do ekranu logowania wstaje w 3-4 s. :)

 8. Tomek,
  A widzisz, mój wstaje półtorej minuty. Format o którym wspominam w poście jest właśnie po to żeby sprawdzić czy bitlocker będzie lepszy niż truecrypt oraz żeby włączyć uefi (bo nie wiedziałem o tym jak instalowałem winde). Ale w ogole abstrahując od tego – uspienie powoduje ze uruchomione aplikacje sa dalej uruchomione. Shutdown mi te aplikacje (których mam odpalonych zawsze milion, w tym zwykle 3 wirtualki) zamyka.

 9. Rozumiem :) kwestia sposobu pracy i przyzwyczajenia, ja jak koncze prace to lubie wszystko pozamykac, powysylac co trzeba do chmury, bo np pracuje na dwoch komputerach i tym sposobem jak zaczne prace na innym niz skonczylem mam odrazu dostep do wszystkiego :)

 10. Ja w Linuxie usypiam naciskając ctrl + shift + s.

  Może to pomysł na jeden z kolejnych artykułów: co sprawia że programista jest przywiązany do Windowsa? Ciekawi mnie to.

 11. Dawno temu szukałem jakogoś czasowego wyłącznika dla Windows 8, niestety wtedy nie znalazłem – być może teraz jest. Polecam za to, jak już jesteśmy w konsoli- shutdown -s -t .
  A druga sprawa, gdy mój laptop wstaje z uśpienia zawsze włącza się kamera (dioda led świeci) tak jakby jakieś źródło z niej korzystało. Czy ktoś ma podobny problem ?

 12. Jakub Czekański on

  @Grzegorz – mam identyczny problem. Laptop to Lenovo G580, przy budzeniu przez 2 sekundy świeci się LED od kamerki. Nie specjalnie mi to przeszkadza, ale wolałbym aby domyślnie kamera była wyłączona (zamiast naciskać Ctrl+Esc)

  @procent – problem z usypianiem miałem jak korzystałem z desktopa na win7 x64. Raz na x razy komputer budził się i pozostawał czarny ekran. Czasami obudził się po dłuższym czasie, ale zazwyczaj kończyło się to resetem. Nie znalazłem rozwiązania.

  • Dokłądnie Lenovo G580 wcześniej miałem G530 – tam kamera nie byłą sygnalizowana diodą więc nie wiem czy to urok Lenovo. Dzięki za skrót, nie wiedziałem o nim. Wchodziłem po prostu np. w skype by przejął źródło po czym wychodziłem.

 13. Faktycznie, przy takiej konfiguracji to się przydaje taki skrót. Ja się wyleczyłem z 2 monitorów odkąd pracuję na łóżku, leżaku, dworze, i w miejscach… różnych :) I wolę taie odmiany niż przy biurku. Dlatego dla mnie klapka jest super.
  Pewnie ilość problemów zależy od ilości funkcji wykorzystywanych i widać skoro korzystam czysto tylko z laptopa to ta ilość problemów maleje. A, że pewnie większość tak jak ja… To już wiem czemu Gutkowi zdarzają się zawsze :) Sublime rulez :D

  @I bo linux czy unix to dla przyjemności a na Windowsie się pracuje – tworzy dla innych, którzy to w większości używają Winzgrozę :)

 14. KrzysztofB on

  @Grzegorz – w sprawie konsolowego shutdown, to MS zepsuł to polecenie. Na XP, kiedy komp coś mieli i widzę kiedy skończy, ustwiam shutdown na kilka godzin i idę spać. Na Win7 krzyczy na mnie że za duży czas ustawiłem

 15. @I “Może to pomysł na jeden z kolejnych artykułów: co sprawia że programista jest przywiązany do Windowsa? Ciekawi mnie to.”

  Ktoś mi kiedyś wyjaśnił, który system operacyjny jest najlepszy.
  Ten, którego używają moi klienci.