fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

Przezroczystość okien w Windows


16.01.2014

Dziś kolejny tip mogący potencjalnie zwiększyć wydajność i komfort pracy na naszym okienkowym OSie. I ponownie – magię serwuje cudne autohotkey.

Małe intro: w grudniu, jak już wspominałem, miałem przyjemność poprowadzić swoje pierwsze w życiu autorskie szkolenie. Było to doświadczenie o tyle ciekawe, że przy temacie szkolenia (kontrola wersji z Git) technologia wykorzystywana przez uczestników na co dzień do implementowania projektów nie miała najmniejszego znaczenia. Trafiła się więc mieszanka kompletnie wybuchowa: w sali znalazło się kilkunastu programistów, z czego część pracuje na Macach, część na Linuxie a dwóch czy trzech – na Windowsie. Nie mogło się oczywiście obejść bez różnych (często jak najbardziej uzasadnionych) przytyków pod adresem mojego systemu. Największe wrażenie jednak zrobiła na mnie porada, gdy próbowałem bez większego sukcesu zmieścić dwa okna na rzutniku o dość niskiej rozdzielczości. Porada ta to: “zrób sobie jedno okno półprzezroczyste, o tak!” i powędrował w moją stroną Mac. No faktycznie fajne, ale sorry, mam Windowsa. Ha ha ha.

Wróciłem do domu i postanowiłem albo znaleźć sposób na osiągnięcie tak fajnego efektu za pomocą istniejącego narzędzia, albo takie narzędzie po prostu napisać samemu. Okazało się, że wystarczy do “zawsze uruchomionego” skryptu AHK dopisać:

#t:: ; <win+t> to change transparency
DetectHiddenWindows, on
WinGet, curtrans, Transparent, A
if ! curtrans
    curtrans = 255
newtrans := curtrans - 64
if newtrans > 0
{
    WinSet, Transparent, %newtrans%, A
}
else
{
    WinSet, Transparent, 255, A
    WinSet, Transparent, OFF, A
}
return

#o:: ; <win+o> to reset transparency
WinSet, Transparent, 255, A
WinSet, Transparent, OFF, A
return

I już. Oto efekt dwukrotnego wciśnięcia win+t podczas pisania tego posta:

clip_image001

Całkiem cool, nie? Co prawda nie jest to aż tak niesamowicie przydatne jak się spodziewałem (szczególnie gdy się pracuje na trzech monitorach), ale i tak parę razy już tego tricku użyłem. Używajcie i Wy!

A, bym zapomniał: oryginalny skrypt wziąłem z tego linku: http://www.howtogeek.com/howto/44915/how-to-change-window-transparency-in-windows-7/.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie DEVSTYLE spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP: 5423453088 (dawniej Maciej Aniserowicz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, NIP 5422824401). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
Artur
Artur

Muszę w końcu oblukać AHK. Widzę, że można w nim poczarować.

Dawid
Dawid

NIestety nie działa na okienka WPFowe (w tym Visual Studio)

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również