fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

Shutdown i Restart w Windows 8 Start Screen i Win+X


28.02.2013

W poprzednich wersjach Windows używałem menu Start na dwa sposoby (o czym wspominałem już w poście “Nie będziesz brał myszki, wroga swego, nadaremno“). Po pierwsze: wciskałem klawisz “win” i po prostu zaczynałem pisać nazwę programu, który chcę uruchomić. I po drugie: wciskałem klawisz “win” poprzedzający strzałkę w prawo i ENTER żeby wyłączyć komputer.

O ile pierwsze zastosowanie nadal się sprawdza w Win8, to już wyłączyć komputer w ten sposób nie jest tak prosto (wiem że działa alt+f4 wciśnięte sto razy, albo że można to zrobić z Power menu, ale jedno i drugie jest jak dla mnie niewygodne).

Trzeba z tym żyć. Albo to zmienić. Zmieniłem.

Własne skróty w Start Screen

Tutaj sprawa jest banalna. Gdziekolwiek z menu kontekstowego wybieramy “Create new shortcut” i tworzymy zwykły, standardowy skrót do komend zamknięcia (shutdown -s -t 0) lub restartu (shutdown -r -t 0) komputera. Ja dodatkowo wszedłem we właściwości skrótów i zmieniłem im ikonki.

Mając pliki *.lnk wrzucamy je po prostu do katalogu “C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs”. Jeśli jeszcze nie pojawiły się na ekranie startowym, to musimy je wyszukać i ręcznie przypiąć do startu (prawym klawiszem na ikonkę i “pin to start screen” na belce komend).

Tyle. Znowu mogę zamknąć komputer wciskając “win -> enter”.

Tak to u mnie wygląda:

clip_image001[4]

Własne skróty w Win+X menu

Można pójść jeszcze o krok dalej i zrobić coś mega-pro: rozszerzyć i tak pro menu wyskakujące po wciśnięciu Win+X!

Mając odpowiednie skróty *.lnk musimy uczynić z nimi jeszcze jeden krok: ściągnąć narzędzie hashlnk i uruchomić je z linii komend podając skrót jako parametr (uwaga: program nie tworzy nowego pliku tylko modyfikuje istniejący, więc lepiej podać kopię skrótu). Ten programik przygotuje skrót do bycia godnym rezydowania w pro-menu (więcej info na blogu autora narzędzia).

Teraz wystarczy wrzucić je do “C:\Users\<user>\AppData\Local\Microsoft\Windows\WinX”. Katalog ten zawiera foldery reprezentujące grupy komend w menu, można dodać swoją nową.

U mnie po operacji menu wygląda tak:

clip_image002[4]

Cool.

0 0 votes
Article Rating
4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
11 years ago

rozszerzenie okienka win+X faktycznie mega-cool :)

jeżeli chodzi o wyłączenia komputera to dla wciąż najwygodniejsze jest po prostu zamknięcie laptopa :) – choć przy stacjonarce zamkniecie monitora może nie zadziałać ;)

Łukasz K.
11 years ago

Nie wszyscy wiedzą, ale w Windows 7 również jest magiczne okienko pod skrótem Win + X. Wyskakuje wtedy Windows Mobility Center.

Damian Sobczak
11 years ago

Można też stworzyć odpowiednią komendę w SlickRun, np.: sd
Ja mam laptopa zawsze otwartego i raczej hibernuję niż wyłączam, więc podpiąłem hibernację pod przycisk Power.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również