fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
4 minut

Me najnowsze dziecko: msmvp.pl


10.07.2012

Tydzień temu odbyła się skromna premiera mojego najnowszego dziecka: portalu o programie Microsoft MVP w Polsce: http://msmvp.pl/ .

Od dość długiego czasu program MVP wzbudza we mnie dość mieszane uczucia. Niby cieszę się dostając z roku na rok to wyróżnienie, ale jakoś tak… mniej niż jeszcze kiedyś. Jednak ten post nie ma traktować o owych refleksjach (o tym – jak już wielokrotnie obiecywałem w różnych miejscach:) – kiedy indziej).

Po co stworzyłem podlinkowaną stronę, skoro z samym programem nie identyfikuję się w 100%? Powodów było kilka:

Po pierwsze: sam nie zawsze wiem kto aktualnie uczestniczy w programie i dlaczego. Jedne nominacje się pojawiają, inne znikają… a ja zwykle nie mam pojęcia co to za osoba doszła bądź odeszła. Wiem, że często ze strony społeczności nadchodzą pytania w stylu "a dlaczego właśnie X?" i mam nadzieję, że z biegiem czasu ten portalik będzie w stanie rozwiać (lub… pogłębić?) takie wątpliwości. Póki co baza danych nie jest jeszcze bardzo imponująca (i to był najcięższy do zrealizowania element projektu), ale być może z miesiąca na miesiąc pojawiać się tam będzie coraz więcej informacji zarówno o aktualnych, jak i byłych MVP.

Chciałem też pobawić się w jakimś prawdziwym projekcie dwoma świetnymi bibliotekami: Nancy i Simple.Data. Niby można poeksperymentować sobie ot tak po godzinach z dowolnym frameworkiem, ale dopiero coś, co faktycznie zostanie uruchomione, daje praktyczne doświadczenie. Tutaj zbyt wiele się nie nakodowałem, ale i tak chociaż w niewielkim stopniu udało mi się z tymi narzędziami pobawić. Co więcej, wybór tej a nie innej tematyki do rozpowszechniania Nancy i SimpleData wydawał mi się strzałem w dziesiątkę również z innego powodu: baaaardzo często spotykam się z zarzutami, że wszyscy MVP to bezmyślne maszyny marketingowe spijające z popękanych Microsoftowych war cokolwiek z nich płynie i przekazujące je dalej, bez analizy czy zastanowienia "czy nie można inaczej?". Portal o programie MVP zrealizowany za pomocą niejako konkurencyjnych do MSowych rozwiązań (ASP.NET i EntityFramework), którego źródła dostępne są na GitHubie, może dać do zrozumienia, że nie zawsze tak jest. Zostało to już zauważone przez twórców wymienionych bibliotek i spotkało się z ich ciepłym przyjęciem:).

W końcu: nie był to projekt angażujący mnie na długi czas, cała moja praca zamknęła się w ok 3 tygodniach wieczornego kodowania, z czego większą część zajął mi poboczny projekt: RssMixxxer. Jest to, jak sama nazwa wskazuje, agregator RSSów działający po stronie serwera. Już od dłuższego czasu chciałem coś takiego napisać, a teraz dzięki niemu można śledzić blogi kilku polskich MVP w jednym feedzie (http://feeds.feedburner.com/msmvp-pl/). Stosunkowo niewielu MVP zgłosiło chęć dopisania się do tego feeda, więc i nie ma on takiej wartości jak początkowo zakładałem, no ale cóż, nic na siłę.

A w ostatnim akapicie tego pierwszego po jakże długiej przerwie posta kilka słów podziękowań. Po pierwsze: Gutkowi za pomoc w realizacji pomysłu. Po drugie: firmie DevCore.NET za ubranie biednej sieroty, która wyszła spod moich nieumiejętnych rąk w szatki MetroUI. Po trzecie: firmie Webio za udzielenie miejsca na hosting. I po czwarte: Pawłowi, który już po premierze niestrudzenie zwalczał literówki i inne błędy, które przemknęły się zdradziecko na stronę. No i wszystkim tym, którzy poświęcili choć chwilę na chodzenie po guglu i uzupełnianie danych (zdziwilibyście się ile trzeba zachodu żeby coś wyrwać z przepastnych archiw MS:) ).

Notify of
LaM

Nice :) Wreszcie jakas baza na temat mvp.

Z mila checia poanalizuje stworzony kod.

jj
jj

Super pomysł i świetne wykonanie. Chylę czoła!

Tomek
Tomek

Dlaczego wybór padł na Nancy, a nie na przykład na FubuMVC ?

procent

Tomek,
Fubu bawiłem się ok rok temu i chciałem zobaczyć tym razem coś zupełnie nowego. I chyba Nancy podoba mi się bardziej.

Artur
Artur

To kiedy będzie post o Nancy? A kiedy o FubuMVC? A kiedy o Simple.Data?
Czekam :)

procent

Artur,
To wszystko jest zakolejkowane, może wreszcie uda mi się ogarnąć sprawy pozablogowe i jakoś sensownie do pisania powrócić:). O Nancy i SimpleData dawałem dwie prezentacje więc materiał mam, ale o Fubu raczej pisać nie będę. Kiedyś planowałem, ale od ostatniego użycia minął prawie rok i pewnie bardzo wiele się zmieniło, a raczej w najbliższym czasie nie będę miał okazji do tego wrócić.

PaSkol

A już wyglądało na to, że przytłoczyły Cię obowiązki (nie tylko te _najważniejsze_) ;). Skoro już wspomniałeś o literówkach, to w "O programie" należałoby zmienić "po przez" na "poprzez". I czy (w tymże dziale) "posiadacze certyfikatów" to "posiadacze tytułów MVP"? Bo jeśli tak, to takie sformułowanie dezorientuje (można przypuszczać, że chodzi o certyfikaty MS – ergo, MVP nie można zostać bez posiadania certyfikatów MS). Uważasz, że taka strona będzie przydatna? Na oficjalnej stronie polskich MVP (mvp.pl) trudno się doliczyć wszystkich z nich (u Ciebie jest około 30, tam zaledwie 19). Trochę to dziwne, bo wypadałoby (skoro już się zostało wyróżnionym)… Read more »

procent

@PaSkol: Bo i przytłoczyły:). Jedne przyjemne, inne mniej… Dzięki za wskazanie literówek/nieścisłości – poprawiłem. Te teksty pochodzą z jakiejś archiwalnej wersji strony więc pewnie stworzył je dział marketingu MS. Kilka błędów udało mi się wychwycić wcześniej, ale widocznie nie wszystkie:). Czy strona będzie przydatna – nie wiem… To zależy w dużej mierze od zaangażowania innych osób. Jeśli dane staną się w miarę kompletne to pewnie tak. Mvp.pl to nie jest oficjalna strona polskich MVP – to wyszukiwarka na "hamerykańskiej" oficjalnej witrynie. Kiedyś była "oficjalna polska", ale ją zdjęto i to był jeden z powodów moich działań. Sam na tej wyszukiwarce… Read more »

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również