fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Moja sesja o testach jednostkowych na Politechnice Białostockiej


13.05.2011

Wczoraj miałem przyjemność poprowadzić sesję o testach jednostkowych na spotkaniu studenckiej grupy .NET na PB. Już dobre półtora roku temu postanowiłem sobie, że takie wystąpienia to rzecz nie dla mnie i że więcej nie będę próbował sprawdzać się w ten sposób. Jednak gdy dostałem zaproszenie od Justyny Iwanowskiej, białostockiej SC, zdecydowałem "a co mi tam". Jednocześnie dziękuję za owo zaproszenie:).

Planowałem, że na przygotowania do prezentacji poświęcę z miesiąc, żeby uniknąć jakichś przykrych niespodzianek. Obowiązki zawodowe wtargnęły brutalnie w te zamiary, i na przygotowanie slajdów oraz poćwiczenie mówienia miałem zaledwie trzy wieczory. Mam nadzieję, że mimo tego, oraz mimo mojego dość dziewiczego warsztatu prelegenckiego, udało mi się jakąś wiedzę w sensowny sposób przekazać.

Dla ciekawych – slajdy oraz kod sampli można znaleźć na githubie: https://github.com/maniserowicz/unit-tests-talk. Tak sobie myślę, że być może zorganizowanie moich przemyśleń w ten sposób pozwoli wreszcie na wyplucie z siebie mini-serii postów o testowaniu.

Jeśli byłe(a)ś na prezentacji i masz ochotę dać jakiś feedback, to komentarze do tego posta będą doskonałym miejscem:). Jeśli nie byłeś ale masz uwagi do podlinkowanych materiałów – ditto.

 

Update: pod tym adresem dostępna wersja .pdf, dzięki Łukasz za sugestię.

0 0 votes
Article Rating
10 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
13 years ago

Udostępniaj prezentacje również w *.pdf – to 2 kliknięcia, a zwiększa szansę dotarcia do większej liczby osób :) Poza tym fajnie, że na PB na grupie nie tłucze się tylko materiału do egzaminów.

procent
13 years ago

Łukasz,
Dzięki za sugestię, masz rację, dodałem wersję w .pdf i podlinkowałem w poście.

PiotrB
13 years ago

Czy jest możliwość wykorzystania kodu i prezentacji – w celu popularyzacji tej wiedzy?

PiotrB
13 years ago

"If you have 100% code coverage, you’re stealing from your client" – Chyba nie złapałem dowcipu z tym stealing (!100% doskonale rozumiem).

procent
13 years ago

Piotr,
Nie widzę specjalnie przeciwwskazań żeby gdzieś to wykorzystać.
A ze ‘stealing’ jest podobnie jak w tekście Ayende: ‘if you’re not using ORM, you stealing from your client’. Klient płaci za czas programisty, czas zmarnowany jest braniem kasy która się nie należy.

PiotrB
13 years ago

Faktycznie, za bardzo się w to wgryzałem i faktycznie, wiele testów to puste przebiegi, nie dodające żadnej wartości.

Krzysiek
Krzysiek
13 years ago

Szkoda, że nie ma nagrania z tej prezentacji. Maciek, a może mógłbyś pomyśleć o nagraniu samego audio dla tej prezentacji, bo temat jest ciekawy, ale niestety nie każdy ma możliwość uczestniczyć w spotkania grupy w Białymstoku. Co Ty na to? Przypuszczam, że wiele osób by skorzystało na tym, a Ty mógłbyś dodatkowo uatrakcyjnić swojego bloga umieszczając podcasty.

procent
13 years ago

Krzysiek,
Oj nie, to nie jest dobry pomysł:). Mogę z dużą dozą pewności powiedzieć, że nigdy nie powstanie żaden podcast w moim wykonaniu.

Marcinii
Marcinii
12 years ago

Hej Procent
Drobne sprostowanie Justyna jest SP (nie SC): http://www.microsoft.com/poland/edukacja/program_student_partner.aspx
:)

procent
12 years ago

@Marcinii:
OKej, ale z mojej perspektywy – ganz egal:)

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również