fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
4 minut

O Reflectorze… kolejne kilka słów


15.02.2011

Niedawno Gutek opublikował post ze swoimi opiniami na temat zakończenia udostępniania darmowej wersji Reflectora przez RedGate. Skłoniło mnie to do zablogowania o tym. Swoje opinie pisałem już na różnych portalach, jednak faktycznie właściwie ich miejsce jest na blogu.

Moim zdaniem jedyne co jest "nie tak" w całej tej sprawie to złamana obietnica (a raczej złamana "zapowiedź"), że po przejęciu przez RG Reflector pozostanie darmowy.
Jednak naprawdę… zapomnijmy o tym fakcie, life is brutal. Czemu wszyscy płaczą z tego powodu? Żyli do tej pory w jakiejś bajce, gdzie każda obietnica zostaje spełniona a całe dobra tego świata są za free?

Czy ktoś ma prawo czuć się oszukany? Hmm… to już kwestia każdego z osobna, zależna od sposobu parsowania komunikatów nadchodzących ze świata zewnętrznego. Ja obstaję przy stanowisku, że firma ma pełne prawo pobierać opłaty za swoje usługi lub swoje oprogramowanie. Ja takie opłaty pobieram i nie oczekuję, że ktoś będzie robił inaczej.

Nie dziwię się tejże firmie, że nie chce rozwijać produktu nie czerpiąc z tego zysków. Początkowo, dwa lata temu, wszystko mogło wydawać się piękne: udostępnimy coś za free ale wersja płatna i tak wyleje na nas morze gotówki. Okazało się jednak, że ta darmowa wersja jest dla większości osób wystarczająca. Dalsze rozumowanie jest dość oczywiste – będziemy czardżować także za podstawową funkcjonalność.

W tym wszystkim dla mnie najważniejsze jest to, że 35$ za tak doskonały program to grosze. Porównajcie tą cenę z cenami innych wspomagaczy ze światka .NET. Nie ma co tak strasznie płakać i rozpaczać, życie chyba powinno wszystkich nauczyć że nie ma nic za darmo. A że Reflector był do tej pory wyjątkiem? Zdarza się.

Pojawiają się argumenty, że RedGate nie ma prawa brać kasy za Reflectora bo nie oni go stworzyli. Że przez te 2 lata tak naprawdę niewiele do niego dodali. Że Lutz udostępniał go za darmo, że wcześniej powiedzieli "zawsze będzie bezpłatna wersja"… Odpowiedź mam jedną: no i co z tego? Sytuacja jest bardzo prosta: jeśli się obraziłeś to nie kupuj. Jeśli Cię (lub Twojej firmy) nie stać to nie kupuj. Jeśli z jakichkolwiek innych powodów "nie lubisz" już Reflectora to nie kupuj. Mnie nie stać na nowego Mercedesa, więc nowym Mercedesem nie jeżdżę. Ale nie robię smutnej miny oczekując, że ktoś mi go da. Tylko dlatego, że bardzo bardzo tego chcę.

Ja używam Reflectora praktycznie codziennie i jest dla mnie narzędziem niezastąpionym. Jeżeli do końca maja (bo chyba do maja działać będzie v6?) nie pojawi się sensowna darmowa alternatywa to bez oporów zapłacę te 35$. Zwróci mi się bardzo szybko. I bynajmniej nie temu że zarabiam milion za godzinę, tylko dlatego że dla mnie jest to narzędzie tak ważne jak sam Visual. Oferowana przez nie funkcjonalność jest niezastąpiona i zdecydowanie warta tych pieniędzy!

A w międzyczasie warto mieć też oko na inne projekty, jak Monoflector czy ILSpy ;).

Notify of
(Wojtek)szogun1987

Nie znam tego oprogramowania osobiście ale w pełni popieram twoją wypowiedź. To że jakaś firma wydawała produkt za darmo to był tylko objaw jej dobrej woli i chęci promocji przedsiębiorstwa.

procent

@(Wojtek)szogun1987:
Poznaj:) Serio.

leszczuu
leszczuu

Oj nie płacze, zwłaszcza że, są inne narzędzia a 35$ to mniej niż jedna książka z amazona ale..
Obietnica ‘tak będzie też darmowa wersja’ miała być może wpływ na to za ile kupili Reflectora bo o ile pamiętam autor narzędzia sprzedał go nie dla pieniędzy tylko po to by dalej ktoś go rozwijał. No i sytuacja pokazuje, że nie wszystkie darmowe rozwiązania alternatywne zawsze będą darmowe.

Artur
Artur

A ja używam go ok. 2 razy na rok. W całym tym zamieszaniu ciekaw jestem czy Lutz czuje się oszukany.

Gutek

@(Wojtek)szogun1987:

nie poznawaj teraz. Patrz na alternatywy. Masz u mnie i u Procenta linki do softu, ktory to bedzie robil. Chyba ze chceszs sie przyzwyczaic do softu, ktory tobie zrobic kaboom. Jedno jest pewne. jak juz poznasz inne softy, i potem w 14 dniowym trial porownasz sobie co oferuje Reflector, albo go kupisz albo nie. Bo tak to w 14 moim zdaniem trudno go poznac.

Marcin Z
Marcin Z

Ja bym moze to troche inaczej ujal:
"Nie chcesz placic? Zrob swojego!" :)

Marcin Z
Marcin Z

@Procent
No to po dyskusji w tym Twoim starym watku (PHP vs Java vs NET). Ehh…
No coz, przynajmniej zaoszczedzilem mnostwo czasu :)

procent

@Marcin Z:
Tak jest, koniec dyskusji, powód tam napisałem.

PiotrB

A mnie ciekawi, jakie przypadki użycia ma Reflector (to głównie @procent)?
Z resztą wpisu się niewątpliwie zgadzam.

procent

@PiotrB:
Poznawanie bibliotek których używasz. Ja osobiście nawet dla projektów open-source wolę odpalić dllkę w reflectorze i ją w ten sposób przeglądać niż ściągnąć źródło i otworzyć w VS. A dla bibliotek non-OSS wiadomo – inaczej się nie da:)

PiotrB

Do non-OSS powinna być dokumentacja ;)
A poważnie, w czym lepsze jest to odpalenie OSS w reflectorze od Visuala, bo ja jakby tego nie czuję (czy to może jedna z tych rzeczy, które trzeba poczuć).
Dzięki za szybką odpowiedź.

procent

@PiotrB:
Dokumentacja… wiesz jak to jest:) Dokumentacja kodu nie zastąpi.

(btw: http://geekandpoke.typepad.com/geekandpoke/2011/02/the-real-coder.html )

Czasami jakieś zachowanie jest po prostu zagrzebane w kodzie i tego się w żadnym docu nie znajdzie. Szperałem tak w telerikowych kontrolkach, w llblgen, w asp mvc… To co zapłacę za Reflectora JUŻ mi się dawno zwróciło.

Co do wyższości Reflectora nad VS to szczerze mówiąc nie potrafię odpowiedzieć w jakiś sensowny sposób. Po prostu mi jest tak wygodniej. Działa to dużo sprawniej, skupia się tylko i wyłącznie na kodzie, pokazuje zależności między klasami/metodami… niby to samo jest w VS (szczególnie z R#), ale ja preferuję Reflectora.

chopeen

@PiotrB:
W SharePoint’cie bez Reflectora programować się nie da – dokumentacja często wygląda tak http://msdn.microsoft.com/en-us/library/microsoft.sharepoint.spweb.addproperty.aspx (brak dokumentacji) albo tak http://msdn.microsoft.com/en-us/library/microsoft.sharepoint.spweb.createdefaultassociatedgroups.aspx (metoda CreateDefaultAssociatedGroups w rzeczywistości tworzy trzy grupy, a grupę, jak wynika z dokumentacji).

Gutek

@PiotrB Nauka, nauka i nauka – to daje reflector. Chcesz zoabczyc jak zostal zamieniony using? odpalasz kod w reflectorze. Chcesz sie dowiedziec dlaczego dict[key] = value; nie zwraca exception i dodaje element do listy – zoabcz w reflectorze. Jestes ciekaw dlaczego jak zrobisz new Chart(); to wywali Ci blad, a jak zrobisz new Chart(string.Empty) to juz nie – zobacz w reflectorze. Chcesz przejrzec metody dostepne w bibliotece – reflector. itp itd Zas przegladanie kodu w VS jest zle jak na razie bo: 1) nie mozesz spokojnie kliknac w bibliotece i powiedziec pokaz mi inicjalizacje zmiennej w danej metodzie (nie ma… Read more »

PiotrB

Dzięki za głosy, to z szerpointem mnie przekonuje chyba najbardziej. Inna sprawa, że ja już stary jestem a w czasach mojej intensywnej eksploracji nie było reflectora (i zdarzyło mi się kilka razy włączyć ildasma faktycznie w celu nauki).

Soltys

Jestem studentem informatyki na I roku i powiem, że 35$ to dużo. Szczególnie dla osoby, która ma na celu (tylko) nauczyć się korzystać z oprogramowania, które potem może spotkać w przyszłości w swojej pracy.

Czekam na wersję student lub nie komercyjną. A do tego czasu nie kasuję darmowej kopi z dysku.

procent

@Soltys:
Oczywiście wszystko zależy od punktu widzenia. Gdybym był studentem to na pewno bym tego nie kupił.
A darmową kopię możesz trzymać ile chcesz, tyle że i tak przestanie działać pod koniec maja:)

reVis

Mam wrażenia jakby w internecie trwała wojna o Reflectora. Jedni tak, drudzy inaczej, a większość biedna i nieszczęśliwa. Przecież wiadomo ,że niedługo powstaną równoważne narzędzia lub te co już są dostaną kopa i szybko dorosną.

Whut
Gutek

@PiotrB

nie jeden – do niektorych wystarczylo wyslac screenshota z reflectora.

tak czy siak – rozdanie 200-500 licencji za darmo nie zmieni faktu, ze jetbrains wykonal jeden z najlepszych ruchow strategicznych jakie widzialem ostatnio w darmowym oprogramowaniu.

tc
tc

@procent: tu nie chodzi o fakt brania kasy, ale o nie dotrzymanie słowa, które w tym przypadku może być traktowane jako umowa ze społecznością lub dana jej obietnica. Doskonale rozumiem Twój punkt widzenia, że za pracę należy się wynagrodzenie, ale dla mnie powiedzenie "będzie za free" a potem "jednak za 35$" nie różni się wiele od "zrobię to za 35$" a kiedy przychodzi dzień zapłaty nagle mówię "wiesz… to było więcej roboty niż myślałe, jednak wezmę od Ciebie 70$… a jak nie to spadaj :)". Procent myślę, że ze swoimi klientami nie stosujesz takich praktyk, prawda? Nie widzę "moralnego" usprawiedliwienia… Read more »

Szymon S
Szymon S

dzis udalo mi sie wygrac 1 z tych licencji ; )

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również