fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Katalog widoczny jako dysk?


15.04.2010

Virtual Box, z którego na dzień dzisiejszy korzystam jako swojej "platformy wirtualizacyjnej", ma niestety dość dużą wadę: nie wspiera operacji drag’n’drop, czyli przeciągania plików pomiędzy systemami hosta i gościa. To był mój podstawowy sposób przemieszczania plików gdy jeszcze używałem Virtual PC i bardzo mi się podobał. W VBox jedyne wyjście to udostępnienie katalogu maszynie wirtualnej – czy to przez zwykłe network sharing, czy też przez mechanizm Shared Folders.

I w sumie nic strasznego… z tym, że o ile w wirtualce taki folder bez problemu zmapuję sobie jako dysk sieciowy, to na hoście nie było już tak prosto. Ścieżka do tego katalogu wygląda u mnie tak: F:\virtual\virtualbox\shared… i już. Po prostu CHCĘ, aby właśnie ten folder był udostępniony dla maszyn. A jednocześnie chciałbym w prostszy sposób móc się do niego dostać:).

Na szczęście niedawno dowiedziałem się o istnieniu dość przydatnego małego narzędzia o nazwie subst (normalnie dostępne z konsoli Windows). Robi dokładnie to co chcę. Poniższa komenda:

subst v: F:\virtual\virtualbox\shared

spowoduje, że do tego katalogu dostanę się również jak do dysku o literze V. Bardzo wygodne, ale niestety po restarcie komputera ustawienie to jest gubione.

Ale jak juz okazało się, że tak coś można dość łatwo osiągnąć, to szukałem dalej. Sposobem na zachowanie takiego ustawienia na stałe jest modyfikacja rejestru polegająca na dodaniu wartości pod kluczem HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\DOS Devices. Jako nazwę podaje się literę dysku z dwukropkiem, a jako wartość: ścieżkę do katalogu poprzedzoną ciągiem znaków \??\. Czyli u mnie wygląda to tak:

Name: V:

Type: REG_SZ

Value: \??\F:\virtual\virtualbox\shared

Dwa dodatkowe pomysły na osiągnięcie tego samego efektu:

  • skypt uruchamiany przy starcie komputera, wywołujący komendę subst
  • lokalne zmapowanie współdzielonego katalogu jako \\localhost\vbox-shared, czy jakkolwiek bym tego udziału nie nazwał – wymusza to jednak skorzystanie z normalnego dzielenia plików zamiast virtualboxowego shared folders
0 0 votes
Article Rating
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz K
Grzegorz K
14 years ago

Witam.
Drag’n’drop działa ale dopiero po zainstalowaniu w maszynie wirtualnej dodatków.
Dodatki te są dostępne z menu VirtualBoxa.

procent
14 years ago

@Grzegorz K:
Hmm… mam zainstalowane GuestAdditions, ale d&d mi nie działa. Podobnie zresztą jak przenoszenie plików przez schowek pomiędzy gościem a hostem.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również