fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
7 minut

200 postów paszło, w Polskie


18.03.2010

jak to było zorganizowane! Autobusy jakieś popodstawiał czy co?

Tak jest, oto mój post numer dwieście. Liczba może nie porażająca, ale tak czy siak jakiś to jubileusz i można z tej okazji co nieco podsumowującego napisać. Co prawda bardziej profesjonalnie byłoby poczekać do okrągłego posta #256… ale co tam.

Wszystko poniżej składać się będzie z trzech części: podlinkowania najciekawszych postów, zdradzenia kilku statystyk oraz dywagacji na temat przyszłości. Poproszę zatem o chwilę uwagi.

Wspomnień czar

Podczas ponad 2 lat blogowania starałem się, aby posty trzymały w miarę wysoki poziom (odkrywcze… w końcu chyba tylko idiota pisałby bloga starając się o najniższy poziom postów). Jeśli nie pod względem merytorycznym to humorystycznym. Jeśli nie humorystycznym to informacyjnym. Jeśli nie informacyjnym to… motywującym do nauki?

Tak czy siak kilka postów wyraźnie wystaje ponad przeciętną. A to liczbą odwiedzin, a to liczbą komentarzy, a to liczbą stron linkujących w to właśnie miejsce. A to po prostu – bo mi się najbardziej podobają:). Oto miniranking kilku "naj":

To by chyba było na tyle jeśli chodzi o "top 11".

Spostrzeżenie które się nasuwa… jakoś w tym rankingu niewiele postów stricte technicznych. Wnioski i morały – w ostatnim akapicie.

Mało nas, do pieczenia chleba?

Jak pokazują statystyki, nie tak wcale mało. Nie mam co prawda zbytnio porównania z innymi blogami o .NET pisanymi tylko i wyłącznie po polsku, ale widzę cieszącą oko tendencję wzrostową.

Aktualnie już prawie 300 osób śledzi moje wpisy przez RSS. Oznacza to wzrost o 100% w ciągu ostatnich 4 miesięcy. Jak tak dalej pójdzie… to nie wiem w sumie co. Nic, tylko pisać, pisać pisać!

Oprócz RSSa jest oczywiście sama strona. A jej statystyki (brought to you by Google Analytics) za luty 2010 (czyli najkrótszy miesiąc w roku) przedstawiają się następująco:

  • 14,344 odsłon
  • 6,996 wizyt
  • 2,853 unikalnych gości

Tak jak wspominałem, nie mam porównania, ale sam fakt nieustannego obserwowania zielonej strzałki oznaczającej wzrost w GA jest powodem do zadowolenia. I motywuje.

Oby tak dalej, a może za jakieś 10 lat będę mógł pomyśleć o zarabianiu na reklamach? :)

Aaa, jest jeszcze Twitter – ale swoją "działalność" na tym polu traktuję raczej po macoszemu, więc rozwodzić się nad nią nie będę.

Quo Vadis, devine?

Te 200 postów zebrało ponad 1150 komentarzy! Tym razem jednak jeszcze bardziej niż zwykle liczę na Waszą aktywność.

Co najbardziej się Wam podoba? W jakim kierunku podążać? Więcej czysto "technicznie", "dotnetowo"? Bardziej "felietonistycznie"? A może "informatycznie" w zakresie szerszym niż sam .NET?

A co podoba się najmniej, z czego zrezygnować i co wywalić (wiem że przynajmniej kilka paluchów od razu wskaże na "Słowo na niedzielę":))?

Czy może wszystko zostawić jak jest – i robić dalej to co robię, bo jest po prostu OK?

Zawarty wyżej miniranking "najlepszych" wpisów trochę mnie zdziwił. Oczywista konstatacja: niby blog techniczny, ale to "luźniejsze" wpisy wydają się być najpopularniejsze. Z tego też powodu ostatnio częściej publikuję swoje "mięksiejsze" myśli na jakiś temat wylane zerojedynkowo przed Wasze oczy. Efekt? Więcej dyskusji, więcej komentarzy, więcej życia na blogu. Może to jest właściwy kierunek? W ciągu tych dwóch lat na polskiej dotnetowej scenie blogowej zrobił się niemały tłok (co widać chociażby na dotnetblogs) i praktycznie wszędzie można znaleźć tipsy, tricki, opisy wzorców i tak dalej – ale dyskusji na nieco bardziej abstrakcyjnym niż "0-1" poziomie nadal jest raczej niewiele.

Początkowo chciałem umieścić tu jakąś sondę, ale koniec końców pomyślałem, że prośba o komentarze na ten temat będzie efektywniejsza. Zwracam się więc z nią do Was – powiedzcie co myślicie i wskażcie odpowiedni kierunek. Jeśli czytasz to przez czytnik RSS – wskocz na chwilę do przeglądarki i zostaw po sobie ślad, a być może to miejsce zmieni się w "personalized stream of thoughts" stuningowany specjalnie pod Twoje preferencje :).


A póki co… dziękuję Czytelnikom za czytanie, Komentatorom za komentowanie (również – a może szczególnie? – to krytyczne), a Bozi za Internet i chęć do pisania.

Hasta la vista, baby!

0 0 votes
Article Rating
20 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon Pobiega
14 years ago

Gratuluję:) Oby tak dalej!

Jakub Jałbrzykowski
Jakub Jałbrzykowski
14 years ago

kurczę a chciałem być pierwszy z wpisem. Cóż mogę powiedzieć Procencie mój kofany.
Blog, moim zdaniem, jest najlepszym blogiem jaki czytałem/widziałem. Czemu? Ponieważ uwielbiam Twój bezpośredni, krytyczny, w miarę obiektywny styl.
W top 11 dużo postów nietechnicznych. Czemu? Pewnie dlatego, że z technicznymi ciężko dyskutować. Drugie czemu? Bo w logiczny sposób przedstawiasz zupełnie inne spojrzenie na problem niż większość osób.
Co zmienić? "słowo na niedzielę" hmmmm… narzekałem Ci kiedyś na nie, ale może po prostu większości ich nie rozumiem? :) Może spróbuj wrzucić "własne słowo na niedzielę". Ogólnie to żaden problem oznaczyć je jako przeczytane bez przeglądania :)
Fajnie by było jakbyś może dodał coś na codeplexa i rozwijał razem z blogiem? Na pewno chętnie bym poczytał Twoje luźne refleksje na dowolny temat (a jestem pewien, że w tej małpiej głowie trochę się tego gnieździ :D) Chętnie bym zobaczył produkcyjne kawałki kodu wraz z testami jednostkowymi (z tym pewnie może być problem).
Reasumując: git, wporzo, super-duper, czad, itd. itp. Idę spać :)

ps. czemu taki podpis – wiesz dokładnie :)

Bartek Szafko
14 years ago

no to życzę teraz dobicia do 1000!

Farol
Farol
14 years ago

Grats %,

A ze swojej strony napiszę ci w drobnych punktach:
a. Nie podoba mi się: "słowo na niedzielę" oraz "sko_dev_jarzenia" :)
b. Podoba mi się: cała reszta, głównie rzeczy nie techniczne, o freelancingu, o zawodzie programisty itp
Z rzeczy technicznych to podobało mi się: cykl o użycie Rhino. Nie przeczytałem o NHibernacie ale kiedyś się wezmę i to zrobię wówczas ci napiszę co o tym sądzę. I myślę, że to jest dobra strona rozwoju, krótkie praktyczne wykorzystanie technologii bądź wdrożenie się w nią.

Bardzo mi odpowiadają twoje relacje konferencji, dlatego je utrzymuj dalej.

Ergo: Dodaj więcej cykli o czymś: np. NUnit, WPF/SL (wiem, nie twoja działka), praktyczne wykorzystanie jakiegoś wzorca do UI (np. MVP, MVVM), twoje podejscie do projektow (czy piszesz dokumentacje, jak sie dogadujesz zklientem itp, metody estymacji, blablabla), środowisko developerski (addiny, konfiguracja itp.)
Resztę zostaw jak jest i będzie dobrze.

Pozdrawiam

uolot
uolot
14 years ago

Ode mnie też gratulacje – nie wiem na czym to polega, ale Twojego bloga naprawdę świetnie się czyta. Masz chyba jakiś talent do pisania, lub coś tego typu (lekkie pióro? klawiaturę? :)) Mimo, że sam raczej rzadko korzystam z .NETa, to czytam każdy Twój wpis. Zgadzam się z przedmówcami – słowo na niedzielę i sko dev jarzenia trochę ssą :) Aha – i zmień w końcu ten layout, bo mi kiedyś oczy wypadną. Pozdrawiam!

kidryk
kidryk
14 years ago

Gratuluje :) – tak trzymać :)

Arsen
Arsen
14 years ago

.Net to nie moja działka, więc tych postów raczej unikam. Z racji tego, że dopiero zaczynam programować, najbardziej podobają mi się posty o pracy programisty, ale również – surprise! – Słowo na niedzielę. Chociaż… tak przyjemnie się Ciebie czyta, że czytam właściwie wszystko :). KUTGW!

yaceq
yaceq
14 years ago

Gratulki :)

slowo na niedziele mniej mi nie odpowiada niz sko_dev_jarzenia :) ale co kto lubi :)
czasami imo za bardzo sie rozwodzisz nad tematami, ktore w zaden sposob niektorych nie dotycza (mam tu konkretnie na mysli GIT’a) ale zawod programista – wiadomo – kazdego. Ja osobiście licze na więcej Twoich tricków i tricków .netowych, ale przy tym tez właśnie mieksiejszych mysli :)

pozdrawiam i oby tak dalej :)

procent
14 years ago

@all-of-the-above:
Dziękuję za miłe słowa. Są miłe.

procent
14 years ago

@Jakub Jałbrzykowski:
"Własne słowo na niedzielę" zakrawałoby na samouwielbienie, a wiemy że z nas dwóch tylko jeden ma taką cechę. I że nie jestem to ja:).

O projekcie open-source myślałem przez cały poprzedni rok, ale po zastanowieniu zrezygnowałem z tego. Pierwsze primo: nie miałbym pewnie czasu na robienie tego systematycznie. Drugie primo: nie wymyśliłem nic godnego "opisywania"…. kolejny system blogowy? kolejny bugtracker? BesSęsu.

Produkcyjny kod z testami… masz rację, to problem. MOŻE jak wszystko co ma pójść dobrze, pójdzie dobrze, to po wakacjach takie coś będę w stanie zaoferować.

ps. wiem dokładnie, i potwierdzam akapit pierwszy tego komentarza:)

procent
14 years ago

@Farol:
Po uzyskanych komentarzach oba cykle zostaną odchudzone:).

Cykle… mam w "TODO" wpisane kilka pomysłów na techniczne cykle, ale to wymaga większego przygotowania. Pchnę ich priorytet nieco w górę:)

WPF/SL – nie ma szans. SL nawet nie mam zainstalowanego, a WPF planuję "zacząć lizać" dopiero za kikla(naście) tygodni. Może wtedy coś o WPF się znajdzie, ale ciężko mi zgadywać.

O MVP – spoko pomysł, mam na liście temat który z założenia powinien wywołać lekką dyskusję a mianowicie "Kiedy nie używać MVP" :).

O dokumentacji – ciekawy temat, dorzuciłem do listy. Krótka odpowiedź brzmi: jak najmniej lub w ogóle, dłuższą postaram się w przyszłości zamieścić.

O kontaktach z klientem dwa posty są "w trakcie", także o tym powinno się coś niedługo ukazać. To generalnie temat-rzeka:).

procent
14 years ago

@uolot:
Layout… po twoich uwagach sprzed kilku tygodni zmieniłem trochę kolor czcionki (nie jest już jaskrawo-biała) i kombinowałem coś ze stylami. Ale może faktycznie najwyższy czas zastanowić się nad wynajęciem grafika który zrobi co trzeba, a nie rzeźbić samemu skoro to jest i tak skazane na porażkę:).

procent
14 years ago

@yaceq:
Programista którego nie dotyczy kontrola wersji? No way:). A jeśli nie dotyczy kontkretnie GIT to może pora aby zaczął?;)

szmergiell
14 years ago

Czytam bloga od niedawna, jednak bardzo podoba mi się styl, który w nim reprezentujesz. Oblegane przeze mnie posty dotyczyły przede wszystkim freelancingu oraz ogólnie zawodu programisty. Staram się chłonąć głównie te tematy. Na razie po macoszemu traktuję wszelkie posty zawierające informacje techniczne i fragmenty kodu — nie czuję się na razie na tyle dobrze, by w nie się zagłębiać.
Słowo na niedzielę i skojarzenia podobają mi się. Jestem za pozostawieniem tego pierwszego, gdyż pojawia się raz na tydzień, a nie zaburza to odbioru bloga. Trzymaj formę i szlifuj język :)

procent
14 years ago

@szmergiell:
Kolejny głos na programistyczno-freelancerskie wynurzenia:). W sumie spodziewałem się głównie czegoś takiego i to dobrze, bo ostatnio przyjemniej mi się pisze na takie właśnie tematy.

twk
twk
14 years ago

Przypadkiem wpadłem na Twoją stronkę i zostałem :)
Piszesz blisko tematyki z którą mam do czynienia na co dzień: uszczęśliwianie klientów korzystając z mózgu i .NET.
Przyznaję, że najpierw zachowałem twój blog z myślą, że zaproszę Cię do nowego projektu który jest na horyzoncie. Ale czytając więcej Twoich postów traktuję cię bardziej jak wirtualnego znajomego (tak, tak postrzega się to z tej strony), co nie wyklucza oczywiście tej pierwszej możliwości.

Ważne jest, abyś nie zrobił sobie jakiejś dłuższej przerwy w pisaniu (ciężki projekt, albo jakaś wciągająca gierka), bo wtedy zabraknie nam motywacji aby tu zaglądać, kiedy brak nowych postów za którymś tam razem.

Trzymaj kierunek, wszystkie artykuły są dobre, ‘słowo na niedzielę’ również. Czasem jedynie pomijam serie dotyczące narzędzi z których sam nie korzystam, np. automapper.

Powodzenia!
PS. Szablon graficzny nie jest wcale taki zły :)

procent
14 years ago

@twk:
Co do propozycji projektów to zawsze jestem otwarty – co prawda z różnych względów spora większość nie dochodzi do skutku, ale ciekawa oferta nie jest zła:).

Przerwy w pisaniu obawiam się od samego początku bloga. Dlatego startując miałem napisane kilkanaście postów, a od tamtej pory zawsze staram się mieć kilka postów napisanych na zapas (mój rekord to 7 w jeden dzień) – i odpowiednio je dozować. W gierkę raczej nie wciągnę się bardziej niż przez ostatnie 2 tygodnie (Dawn of War rulz:) ), a z kolei ciężki projekt jest ZAMIAST gry, więc… mam nadzieję że na blogowanie zostanie tak czy siak tyle samo czasu co od ubiegłej jesieni, gdy to wziąłem się za to porządniej. A po przeczytaniu tego posta: http://www.thousandtyone.com/blog/BeHonestAndCommittedToShippingWhetherItIsInOrOutsideYourOrganization.aspx moje postanowienie "niezaprzestawania" jeszcze wzrosło.

Co do layoutu to nie oszukujmy się, nic specjalnego. Standardowy theme z BlogEngine, na którego dopieszczanie nie mam ani chęci, ani czasu, ani umiejętności. Gutek jest tu dla mnie wzorem programisty potrafiącego ujarzmić css http://blog.gutek.pl/ :).

Artur
Artur
14 years ago

Najbardziej podobają mi się cykle, te ‘nieformalne’ też (mock, NHibernate, git, vpc). Jak z czegoś nie korzystam, to uż wiem jak zacząć, jak korzystam, to zwykle znajdę jakiś tip. Generalnie masz dobre tytuły, bo po niektórych spodziewałem się więcej "treści", ale bez marketingu się nie pojedzie ;)
W wyglądzie, to przydałby się spis tagów w panelu po prawej. A poza tym nie czepiam się.

procent
14 years ago

@Artur:
Mam jednak nadzieję że tytuły nie są aż tak przesadzone jak na WP czy Onecie, typu "Doda nie żyje!", a pierwszy akapit: "Doda nie żyje już w Wąchocku bo przeniosła się do Pcimia" :).

Tagi w prawej kolumnie – kiedyś były, ale wydawały mi się jakieś takie nic-nie-mówiące, więc wrzuciłem jedynie link do strony z tagami. Planuję jednak wkrótce ponownie otagować wszystkie posty i być może podzielić je na więcej kategorii, może wtedy "chmurka" będzie miała więcej sensu.

biz
biz
14 years ago

Po prostu jest OK, tak trzymaj. "Słowo na niedzielę" jest świetne:).

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również