fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Mapowanie Fluent NHibernate i enum


23.11.2009

Jeśli taką klasę:

 1: public enum Gender
 2: {
 3: 	Male = 1,
 4: 	Female,
 5: }
 6: 
 7: public class User
 8: {
 9: 	public virtual int Id { get; set; }
 10: 	public virtual string UserName { get; set; }
 11: 	public virtual Gender Gender { get; set; }
 12: }
 13: 

zmapujemy całkowicie standardowo:

 1: public class UserMap : ClassMap<User>
 2: {
 3: 	public UserMap()
 4: 	{
 5: 		Id(x => x.Id);
 6: 		Map(x => x.UserName);
 7: 		Map(x => x.Gender);
 8: 	}
 9: }

to w bazie zobaczymy wartości enuma Gender:

INSERT INTO Users (UserName, Gender) VALUES (@p0, @p1); select SCOPE_IDENTITY();@p0 = 'username', @p1 = 'Male'

W wielu przypadkach może być to zjawisko pożądane, ale czasami może chodzić nam o coś innego. To "czasami" odnosi się na przykład do sytuacji, w której mamy osobną tabelę "Genders" z dwoma wartościami: 1|Male, 2|Female. Wówczas w tabeli Users chcielibyśmy mieć również 1 i 2, a nie tekstowe odpowiedniki.

Rozwiązanie jest banalne, wystarczy że zmodyfikujemy mapowanie wykorzystując metodę CustomType<T>():

 1: public class UserMap : ClassMap<User>
 2: {
 3: 	public UserMap()
 4: 	{
 5: 		Id(x => x.Id);
 6: 		Map(x => x.UserName);
 7: 		Map(x => x.Gender).CustomType<Gender>();
 8: 	}
 9: }

Efekt:

INSERT INTO Users (UserName, Gender) VALUES (@p0, @p1); select SCOPE_IDENTITY();@p0 = 'username', @p1 = 1

Minitip, ale kilka chwil kiedyś na to straciłem.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystamy Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie DEVSTYLE spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP: 5423453088 (dawniej Maciej Aniserowicz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, NIP 5422824401). Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
^simon

Interesujące… Osobiście używam zwykłych plików XML, ponieważ nie wymagają niczego dodatkowego. Co mnie zdziwiło to fakt, że w mapowaniach XML domyślnie enumy mapowane są na ich reprezentacje numeryczne, podczas gdy w FlueenHHib — na stringi. Ciekawe skąd ta zmiana podejścia… W każdym razie dzięki za ostrzeżenie — ja tam wole numerki, więc w razie czego (przejścia na Fluent) będę wiedział co robić.

Gutek

a no wlasnie, dopiero 2 krotne przestudiowanie komentarza simona zwrocilo moja uwage na tytul bo tak troche nie kumalem skoro jest to w konfigu ;)

dzieki za info, mimo wszystko niestety sadze, ze nie przekonam swoich do fluent ;) jak nie moge do nowszej wersji castla. Moze w innym projekcie :)

Gutek

biz

Ja podobnie jak simon używam klasycznego mapowania bazującgo na plikach XML. Każde z przedstawionych rozwiązań mapowania typu wyliczeniowego nie jest do końca satysfakcjonujące dla mnie. Dobrze, aby typ wyliczeniowy mógł posiadać trzy "atrybuty" opisujące go: nazwę, ładną nazwę oraz wartość najlepiej jako stałej długości string. Niestety, aby coś takiego było możliwe trzeba samemu sobie zasymulować działanie enuma-a, np. na klasie statycznej. Mapowanie enuma do bazy jako string ma tę wadę, że nie do końca wiadomo jak ustalić rozmiar kolumny varchar(?), char(?) i trzeba się tu pilnować. Mapowanie wartości liczbowej natomiast może okazać się koszmarem przy pisaniu zapytań SQL-owych. Przecież czasem… Read more »

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również