Po bardzo długim okresie korzystania z Virtual PC postanowiłem spróbować jak to jest z Virtual Box, czyli darmowym środowiskiem od Suna. Powodów jest kilka, zaczynając od wsparcia dla maszyn 64 bitowych, przez wykorzystanie więcej niż jednego rdzenia fizycznego procesora, a kończąc na zwykłej chęci poznania alternatywnego rozwiązania.
Już na początku okazało się, że w VBox brakuje jednej funkcjonalności, której w VPC używałem dość regularnie. Nawet po doinstalowaniu dodatku Guest Additions for Windows nie zyskujemy niestety możliwości drag&drop, czyli najprostszego przeciągnięcia plików z pulpitu gospodarza na pulpit gościa. Rozwiązać to można poprzez udostępnienie współdzielonego katalogu dla maszyny wirtualnej, która to czynność za pierwszym razem zajęła mi o wieeele więcej czasu niż powinna. Dlatego też przedstawiam krótki tutorial, żebym następnym razem wiedział gdzie szukać rozwiązania:).
1) z menu maszyny wybieramy opcję Shared Folders
2) klikamy na plusik i wybieramy katalog który chcemy współdzielić, zaznaczając checkbox “Make Permanent”
3) mapujemy dysk sieciowy wg schematu \\vboxsrv\nazwa_katalogu
I to tyle. Problemem było dla mnie znalezienie informacji, że należy odwołać się do magicznego vboxsrv. I więcej problemem nie będzie. In your face, SUN!!
Mam nadzieję, że będzie dalsza część porównania obu środowisk.
no to u mnie vboxsrv nie dzialal. znalazlem wkoncu w dokumentacji ta informacje i dalej nici. zmieniliem na bridge ustawienia karty sieciowej i dalej nici.
wczoraj wrocilem na stary dobry VMWare i narazie jestem zadowolony.
@Artur:
Myslalem o takim porownaniu, ale po kilkudniowym korzystaniu z vbox nie wiedzialbym za bardzo co napisac… Tez jest darmowy, wykorzystuje wiecej niz rdzen, pozwala na 64bit gości, nie ma drag&drop i to tyle roznic ktore zauwazylem, oprocz tego to system jak system:).
Ale jesli po dluzszym czasie nazbiera sie wiecej uwag to z pewnoscia cos skrobne.
@Gutek:
Ja nie wykorzytuje emulatorow kart sieciowych ktore instaluja sie razem z vbox czy vpc, zamiast tego daje dla wirtualki loopback dzieki czemu gosc i gospodarz sa w jednej sieci tak jak tu opisalem: http://www.maciejaniserowicz.com/post/2009/04/06/Virtual-PC-dla-programisty.aspx . Moze dlatego u mnie dziala.
Mozliwe ze tak i nie. jedynie na vb mam problem z karta na vp i vmw wszystko dziala jak cacy.
zreszta bridge daje mi to samo co Tobie loopback. mam dostep do sieci wewnetrzen jak i dostep do internetu. dodatkowo nie musze wprowadzac zadnych statycznych adresow IP co zawsze mnie denerowalo. Doatkowo moge zrobic sobie wlasna domene w zamknietym "swiecie" wirtualizacji i wciaz miec dostep do swojego kompa i internetu ktory w tej domenie nie jest. co w Twoim przypadku bylo by chyba ciezkie z loopbackiem – choc nie wiem bo tez nie wiem jak to trzeba by ustawic, moze ktos madry z IT services sie wypowie bo jak sie da to fajnie by bylo wiedziec jak :). Dodatkowo istnieje issue z loopback na przy protokole kerberos.
podsumowujac :)
kolejna rzecz po extend virtual hard drive, ktora wymaga ekstra softu, nie dziekuje :)
Gutek
Blog czytam od jakiegoś czasu, natomiast komentarz to mój pierwszy. Głównie ze względu na fakt, iż temat ten sam poruszyłem dwa miesiące temu.
A zatem tutorial o współdzieleniu plików pomiędzy systemami VirtualBox również w artykule na mojej skromnej stronie: http://lenar.org/2009/07/virtualbox-i-wspoldzielenie-folderow-windows-linux/
pozdrawiam.
@penguin:
Dzięki za linka. Rzuciło mi się teraz w oczy, że zarówno \\vboxsrv jak i \\vboxsvr są poprawne!
Witam,
widzę że mam przyjemność z specem w dziedzinie wirtualnych maszzyn.
Otóz, mam takie pytanie..
czy mogę w jakiś sposób schować okienka włączonych VirtualPC z paska zadań. Jest to trochę kłopotliwe, gdy ma się 6 maszyn uruhomionych i cały pasek zajmują maszyny…
Testowałeś VirtualBoxa pod względem wydajności?
Bo z własnych doświadzczeń wiem, że mogę uruchomić 3 maszyny na VMwarze, zaś już 4 z takimi samymi settingsami oraz programikami w środku na VirtualPC.
Generalnie interesuje mnie czy VirtualBox > VirtualPC
Jak możesz to odpowiedź w tym wątku. Z góry dzięki!
@ciekawski:
Czesc, specem od wirtualek nie jestem – raczej zwyklym uzytkownikiem. Maszyn wirtualna VPC to chyba program jak kazdy inny – a nie znam sposobu na usuniecie programu z taskbara. Czy w XP nie da sie ich ‘zgrupowac’? (nie probowalem, ta funkcje mam zawsze wylaczona). W win7 w taskbarze miesci sie wiecej rzeczy wiec to nie powinno byc problemem.
VirtualBoxa zainstalowalem glownie ze wzgledu na nie-do-konca satysfakcjonujaca wydajnosc maszyn na VPC majac nadzieje, ze zauwazalny bedzie jej wzrost. Okazalo sie niestety, ze szybkosc dzialania jest identyczna – cos musi byc nie do konca w porzadku z moim komputerem (podejrzewam ze wkrotce dyski beda nadawac sie jedynie do kosza). Dlatego tez wrocilem do VPC i poki co przy nim planuje zostac (chyba ze po upgrade do win7 64bit okaze sie, ze cos nie dziala tak jak bym chcial, wtedy ponownie bede szukal alternatywy).