Visual Studio 2010: NavigateTo

2

20 maja pojawiła się publiczna wersja Beta1 naszego ulubionego IDE. Zainstalowałem i klikam, szperam, poznaję. Wrażeniami i ciekawostkami będę się raz po raz dzielił.

Pierwszy feature, o którym słyszałem już dość dawno, jednak byłem niezmiernie ciekaw jak zostanie to zaimplementowane, to tzw. "Navigate To". Ma na celu wyeliminować nawigację w kodzie za pomocą Solution Explorera – która to cecha w głównej mierze spowodowała moje rozkochanie w Resharperze (dokładnie chodzi o punkt 2) w tym artykule).
Zobaczmy zatem co stanie się po wciśnięciu magicznego skrótu ctrl + , (control i przecinek)…

(na obrazku solution, z którego będę dziś korzystał)
Można zauważyć, że VS wyszukuje nie tylko elementy zaczynające się od wpisanej frazy (AnotherClass), ale także zawierającą ją w środku (AndYetAnother). Spostrzeżenie kolejne: wyszukiwane są nie tylko klasy, ale również metody (w tym przypadku konstruktor) oraz zwykłe pliki wchodzące w skład rozwiązania!
Dalej.

Niezmiernie ucieszyłem się, gdy po wpisaniu NTM zobaczyłem to co powyżej. Oznacza to, że podobnie jak w R#, możemy wyszukiwać za pomocą samych wielkich liter – wówczas podczas dopasowywania wzorca małe litery w nazwach elementów są pomijane. Bardzo, bardzo fajnie!
Dalej.

Podczas korzystania z R# kilkukrotnie zabrakło mi możliwości zapamiętania wykorzystanego schematu bądź odwołania się do wcześniej wpisanych szlaczków. Jak widać powyżej – w VS będziemy mieli listę z ostatnimi frazami.
Dalej.

Wpisywane filtry możemy zagnieżdżać – jak widać na rysunku, najpierw zostały dopasowane elementy spełniające kryterium "pr", a następnie z nich wybrano te zawierające "al". Miło.

To tyle ciekawostek dotyczących NavigateTo, które udało mi się wychwycić podczas dłuższych oględzin. Czy ktoś zauważył w tym okienku coś więcej?
Wrażenie: bardzo się cieszę, że do VS włączono taką funkcjonalność. Teraz nawet programiści mówiący NIE zewnętrznym ulepszaczom nie będą zmuszenia do marnowania cennego czasu wślepiając się w Solution Explorer. Obawa: zbieranie wszystkiego w jednym oknie może okazać się mało praktyczne, miło byłoby mieć opcję wyszukiwania różnych typów elementów za pomocą różnych skrótów klawiszowych.

Do następnego razu – z pewnością podobnych odcinków będzie dużo więcej.

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z devstyle.pl (doh...). Powered by ConvertKit
Share.

About Author

Programista, trener, prelegent, pasjonat, blogger. Autor podcasta programistycznego: DevTalk.pl. Jeden z liderów Białostockiej Grupy .NET i współorganizator konferencji Programistok. Od 2008 Microsoft MVP w kategorii .NET. Więcej informacji znajdziesz na stronie O autorze. Napisz do mnie ze strony Kontakt. Dodatkowo: Twitter, Facebook, YouTube.

2 Comments

  1. Polecam DPack`a – oferuje analogiczną funkcjonalność do NavigateTo, ale lepiej dostępną i skategoryzowaną po typie wyszukiwania