fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
3 minut

Visual Studio 2010: NavigateTo


21.05.2009

20 maja pojawiła się publiczna wersja Beta1 naszego ulubionego IDE. Zainstalowałem i klikam, szperam, poznaję. Wrażeniami i ciekawostkami będę się raz po raz dzielił.

Pierwszy feature, o którym słyszałem już dość dawno, jednak byłem niezmiernie ciekaw jak zostanie to zaimplementowane, to tzw. "Navigate To". Ma na celu wyeliminować nawigację w kodzie za pomocą Solution Explorera – która to cecha w głównej mierze spowodowała moje rozkochanie w Resharperze (dokładnie chodzi o punkt 2) w tym artykule).
Zobaczmy zatem co stanie się po wciśnięciu magicznego skrótu ctrl + , (control i przecinek)…

(na obrazku solution, z którego będę dziś korzystał)
Można zauważyć, że VS wyszukuje nie tylko elementy zaczynające się od wpisanej frazy (AnotherClass), ale także zawierającą ją w środku (AndYetAnother). Spostrzeżenie kolejne: wyszukiwane są nie tylko klasy, ale również metody (w tym przypadku konstruktor) oraz zwykłe pliki wchodzące w skład rozwiązania!
Dalej.

Niezmiernie ucieszyłem się, gdy po wpisaniu NTM zobaczyłem to co powyżej. Oznacza to, że podobnie jak w R#, możemy wyszukiwać za pomocą samych wielkich liter – wówczas podczas dopasowywania wzorca małe litery w nazwach elementów są pomijane. Bardzo, bardzo fajnie!
Dalej.

Podczas korzystania z R# kilkukrotnie zabrakło mi możliwości zapamiętania wykorzystanego schematu bądź odwołania się do wcześniej wpisanych szlaczków. Jak widać powyżej – w VS będziemy mieli listę z ostatnimi frazami.
Dalej.

Wpisywane filtry możemy zagnieżdżać – jak widać na rysunku, najpierw zostały dopasowane elementy spełniające kryterium "pr", a następnie z nich wybrano te zawierające "al". Miło.

To tyle ciekawostek dotyczących NavigateTo, które udało mi się wychwycić podczas dłuższych oględzin. Czy ktoś zauważył w tym okienku coś więcej?
Wrażenie: bardzo się cieszę, że do VS włączono taką funkcjonalność. Teraz nawet programiści mówiący NIE zewnętrznym ulepszaczom nie będą zmuszenia do marnowania cennego czasu wślepiając się w Solution Explorer. Obawa: zbieranie wszystkiego w jednym oknie może okazać się mało praktyczne, miło byłoby mieć opcję wyszukiwania różnych typów elementów za pomocą różnych skrótów klawiszowych.

Do następnego razu – z pewnością podobnych odcinków będzie dużo więcej.

0 0 votes
Article Rating
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
.neting in the free world

Ale ten czas leci… nim się obejrzałem a zaleciał cały miesiąc, a w nim trochę się wydarzyło :) Po pierwsze

Martinez
15 years ago

Polecam DPack`a – oferuje analogiczną funkcjonalność do NavigateTo, ale lepiej dostępną i skategoryzowaną po typie wyszukiwania

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również