fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Łamiemy prywatność, czyli załóżmy Jarkowi konto!


11.03.2008

Czasami zdarza się, że jesteśmy świadomi istnienia jakiejś funkcjonalności, jednak wredny twórca biblioteki bezwstydnie ją przed nami ukrył. A my ją odkryliśmy na przykład przy pomocy Reflectora.
Zasymulujmy taką sytuację. Wyobraźmy sobie bibliotekę z klasą Jarek oznaczoną jako internal. Klasa Jarek z kolei chowa przed nami bardzo ciekawą funkcjonalność – zakładanie konta w banku za pośrednictwem nieistotnej dla nas klasy Bank:

 1:   namespace JarekLibrary
2: {
3: internal class Jarek
4: {
5: private void CreateBankAccount()
6: {
7: Console.WriteLine(“<płacze_i_krzyczy>”);
8: Bank.CreateAccount(this);
9: Console.WriteLine(“<lecz_zalozyl>”);
10: }
11: }
12: }

My, podli użytkownicy, bardzo chcemy zmusić Jarka do założenia konta. Umożliwia nam to mechanizm refleksji. Poniższy kod pozostawiam bez komentarza – jest to działająca metoda a po szczegóły odsyłam MSDN, żeby bezsensownie nie przepisywać tutaj dokumentacji:

 1:   static void Main(string[] args)
2: {
3: Assembly jarekLibrary = Assembly.LoadFrom(“JarekLibrary.dll”);
4: Type jarekType = jarekLibrary.GetType(“JarekLibrary.Jarek”);
5: object jarekInstance = Activator.CreateInstance(jarekType);
6: MethodInfo createAccountMethod = jarekType.GetMethod(“CreateBankAccount”, BindingFlags.NonPublic | BindingFlags.Instance);
7: createAccountMethod.Invoke(jarekInstance, null);
8: }

W efekcie zobaczymy na konsoli słodki tekst informujący o sukcesie.


P.S. Wszekie skojarzenia z faktycznym stanem rzeczywistości oczywiście niezamierzone – równie dobrze można było nazwać klasę Bonifacy, ale nie wyglądałoby to tak ślicznie.

Notify of
Jacek Ciereszko

Wiedziałem że introspekcja ma duże możliwości ale że aż takie, to nie. nice :D

Choć ja ze swojej strony radzę uważać, jak Jarek podeśle nowszą wersje .dll i zmieni coś z klasą "Jarek" lub metodą "CreateBankAccount()", to nasz kod może się wyłożyć, pomimo tego że będzie się kompilował.

Procent

Mało tego, kompiluje się nawet gdy biblioteka nie zawiera klasy "Jarek". Dlatego też stosując ten mechanizm trzeba sobie zdawać sprawę z ryzyka jakie on ze sobą niesie.

andrzej

refleksje dość znane – w każdej niemal literaturze wspominają o tym, że dla refleksji nie ma świętości. fajny przykład. śmiałem się kilka minut z ideii Jarka :D brawo za pomysł ;) !

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również