fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Visual Studio Express & NUnit


27.02.2008

Jeżeli chcemy wykonywać testy jednostkowe naszego kodu, ale posiadamy do dyspozycji jedynie wersję Express VS, ciągłe uruchamianie i konfigurowanie NUnit może być nieco uciążliwe. Oto krótka instrukcja ułatwienia sobie życia:

1) Z menu wybieramy Tools -> External Tools i definiujemy własne narzędzie (uwaga na wszystkie pola):

Step 1

2) Po dodaniu NUnit do “External Tools” możemy przeciągnąć to polecenie na pasek VS, aby uruchomienie programu nie wiązało się z każdorazowym grzebaniem w menu. W tym celu otwieramy Tools -> Customize i przeciągamy pozycję jak na rysunku:

Step 2

3) Dalsza “kustomizacja” pozwoli na wybranie miłej dla oka ikonki (na przykład kolesia biegnącego szybko jak Polak do Irlandii – w końcu przycisk odpowiadać będzie za komendę “Run tests”), która po ustawieniu stylu przycisku na Default zajmie na pasku mniej miejsca niż cała nazwa programu:

Step 3


Tym prostym sposobem mamy pod jednym kliknięciem NUnit otwierający się z aktualnie rozwijaną solucją. Sweet.

0 0 votes
Article Rating
5 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Funky
Funky
16 years ago

Fajne, ale widze jeden problem z takim rozwiązaniem. Na początku będzie wszystko śmigało, po czasie gdy dojdzie około 100 testów, zacznie się pojawiać problem z wolnym wywoływanie się testów. Jeżeli jeszcze dojdą do tego testy integrancyjne, które będą testowały funkcjonalność związanych np z bazą danych, dojdzie do sytuacji, że programista będzie zmuszony do zainstalowania narzędzia, które posiada możliwość wywołania pojedynczych testów, np Testdriven.Net czy Resharper. Ja osobiście jestem zwolennikiem odpalania jak najwięcej procesów poza visual studio, dlatego że dodaje to pewnego rodzaju swobodę i szybkość programowania. Ładnym rozwiązaniem jest stworzenie skryptów przy pomocy NAnt czy MsBuild, które integrują różnego rodzaju wywołania zewnętrznych aplikacji typu Nunit, FxCope, NCover a nawet są odpowiedzialny za process buildu.

Procent
16 years ago

Akurat w tym przypadku kluczowym słowem jest "Express" – nie można do niego doinstalować TestDriven.NET czy Resharpera. Nawet nie to, że nie ma takiej możliwości technicznej, ale zabrania tego licencja (dość głośny przypadek: http://www.theregister.co.uk/2007/06/05/microsoft_mvp_threats/).
Poza tym opisany przeze mnie sposób (chyba jedyne legalne rozszerzenie VS Express) to nic innego jak właśnie odpalenie procesu poza Visual Studio – tyle że z samego środowiska:).

Funky
Funky
16 years ago

Heh, tak to jest jak się nie czyta nagłówków. Ciekawe jest to co mówisz i piszą, że zostały zabronione wszelkiego rodzaju dodatki w express edition, ale zgodnie z informacją na stronie testdriven.net jak i http://www.bakdevelopment.com/wp/archives/7 jest nadal możliwość korzystania z testdriven.net. Warto to by było sprawdzić.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również