fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
Home /

Testowanie automatyczne (3 dni)

Trzydniowe szkolenie poruszające wszelkie możliwe aspekty tworzenia testów jednostkowych. Oprócz testów jednostkowych omówione zostają również wybrane inne typy testów oraz różne podejścia do ich tworzenia i utrzymywania.

Pobierz wersję PDFSzkolenie Testowanie automatyczne – oferta.

Plan szkolenia

Dzień 1

SOLID

  1. Co to jest SOLID?
  2. Zastosowanie SOLID w praktyce
  3. Dodatkowe dobre praktyki
  4. Dependency Injection

Testy jednostkowe

  1. Co to są i po co są testy?
  2. Jak pisać testy
  3. Test Driven Development (TDD)

Dzień 2

  1. Mocki
  2. Praktyczne scenariusze wykorzystania testów
  3. Biblioteki i narzędzia – przegląd i rekomendacje
  4. Testy bazy danych
  5. Testowanie scenariuszy wielowątkowych
  6. Testowanie integracji z usługami zewnętrznymi

Dzień 3

  1. Convention tests
  2. Behavior Driven Development (BDD)
  3. Testowanie mutacyjne
  4. Dodatkowe ćwiczenia praktyczne
  5. Testowanie ASP.NET MVC i JavaScript

Opis szkolenia

Zaczynamy od omówienia i przećwiczenia w praktyce zasad SOLID oraz innych strategii, dzięki którym kod staje się czytelniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Podczas zadań praktycznych zobaczymy jakie kroki pozwalają na refaktoryzację istniejącego kodu do “lepszej” postaci… bo przecież większość pracy programisty polega na utrzymywaniu i modyfikacji już zaimplementowanych rozwiązań. Kod “lepszy” prawie zawsze implikuje również charakterystykę: kod “łatwo testowalny”.
Po zapoznaniu się/utrwaleniu najistotniejszych reguł programowania obiektowego intensywnie zagłębiamy się w temat testów jednostkowych. Uczestnicy poznają zarówno najlepsze praktyki dotyczące tego zagadnienia, jak również różne korzyści płynące z pokrycia kodu testami automatycznymi. Wbrew pozorom zredukowana liczba błędów w finalnym oprogramowaniu jest tylko jednym z wielu celów. Świadome – pragmatyczne, a nie dogmatyczne – zastosowanie testów pomaga pisać przyjaźniejszy kod oraz, co istotne – zwiększyć satysfakcję programisty z wykonywanej pracy. Podczas dyskusji oraz wykonywanych zadań trener dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem, spostrzeżeniami oraz wypracowanymi sposobami na możliwe bezbolesne rozpoczęcie bądź rozwinięcie przygody uczestników z testami. Pierwszego dnia poruszamy również temat Test Driven Development (TDD) – jednej z popularnych metod pisania testów jednostkowych.

Drugiego dnia skupiamy się głównie na praktycznych aspektach testowania. Poznajemy pojęcie “mocków” i podczas wielu zadań badamy jak testy sprawdzają się w sytuacjach, które każdy programista spotyka na co dzień. Omawiamy również bardzo szeroki wachlarz dostępnych na rynku bibliotek i narzędzi. Druga część dnia to dogłębne i szczegółowe przećwiczenie przysparzających trudności scenariuszy: testowanie baz danych, komponentów działających w środowisku wielowątkowym oraz integracji tworzonych systemów z usługami zewnętrznymi.

Dzień trzeci to głównie poszerzanie horyzontów, mające na celu wskazanie dodatkowych zastosowań testów (“convention tests“) oraz sposobów ich tworzenia (“Behavior Driven Development – BDD“). Wisienką na testowym torcie jest przybliżenie uczestnikom szkolenia koncepcji “testowania mutacyjnego“, o której niewiele osób słyszało. Końcówka materiału szkoleniowego to kilka dodatkowych ćwiczeń utrwalających zdobytą podczas trzech dni wiedzę. Następne poświęcimy kilkadziesiąt minut na testowanie frameworka ASP.NET MVC oraz kodu JavaScript, co często jest najbardziej zaniedbanym obszarem podczas pokrywania oprogramowania testami.

Niniejsze szkolenie to w ok 80% ćwiczenia praktyczne, dzięki którym już następnego dnia uczestnicy są w stanie wykorzystać zdobytą wiedzę w codziennej pracy. Części teoretyczne są uzupełnieniem ćwiczeń oraz punktem wyjściowym do aktywnej dyskusji z uczestnikami.

Każdy z trzech dni podzielony jest na sześć sekcji trwających około godziny. Pozostały czas przeznaczony jest na dyskusje trenera z zespołem, wymianę doświadczeń oraz wspólne poszukiwanie najlepszych rozwiązań.

Szkolenie kierowane jest do programistów .NET, gdyż ćwiczenia oraz prezentowane narzędzia powiązane są z tym właśnie środowiskiem.

W trakcie szkolenia uczestnicy będą wykorzystywać system kontroli wersji Git, co w przypadku nieznajomości tego narzędzia może być dodatkowym walorem edukacyjnym.

Maksymalna liczba uczestników: 10.

Wybrane opinie dotychczasowych uczestników szkolenia

  • “Nie było rozgraniczenia na zasadzie ‘guru vs uczniowie’. Widać było, że trener jest praktykiem, więc łatwo był w stanie przytaczać realne sensowne przykłady z życia zamiast bazować tylko na teorii.”
  • “Bardzo szeroki przekrój rodzajów testów, o kilku rodzajach testów nie słyszałem.”
  • “Bardzo podobało mi się zestawienie teorii z zastosowaniem w praktyce, łącznie z przeglądem bibliotek.”
  • “Bardzo pozytywnie odbieram to szkolenie. Nabyłem dużą ilość wiedzy, którą będę umiał zastosować praktycznie.”
  • “Bardzo dobre szkolenie. Wszystko przedstawione w sposób przystępny.”
  • “Dobra proporcja teorii, do ćwiczeń i do dyskusji.”
  • “Bardzo ważne jest to, że trener miał dystans do siebie i akceptował to, że możemy mieć inne doświadczenia. Był otwarty na inne podejścia i dyskusje.”
  • “Konkretne, rzetelnie poprowadzony warsztat. Bardzo dobrze dobrana ilość materiału, dobra organizacja czasu.”
  • “Szkolenie pozwoliło na lepsze uporządkowanie już posiadanej wiedzy i pokazało pewne tematy z innej perspektywy.”
  • “Szkolenie użyteczne, porządkujące wiedzę.”
  • “Spełniło moje oczekiwania, otworzyło oczy na kilka tematów, które teraz wydają się oczywiste.”
  • “Bardzo owocne”
  • “Pozwoliło na usystematyzowanie wiedzy oraz zainspirowało do zastanowienia się na jakością pisanych testów.”