fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
7 minut

200 postów paszło, w Polskie


18.03.2010

jak to było zorganizowane! Autobusy jakieś popodstawiał czy co?

Tak jest, oto mój post numer dwieście. Liczba może nie porażająca, ale tak czy siak jakiś to jubileusz i można z tej okazji co nieco podsumowującego napisać. Co prawda bardziej profesjonalnie byłoby poczekać do okrągłego posta #256… ale co tam.

Wszystko poniżej składać się będzie z trzech części: podlinkowania najciekawszych postów, zdradzenia kilku statystyk oraz dywagacji na temat przyszłości. Poproszę zatem o chwilę uwagi.

Wspomnień czar

Podczas ponad 2 lat blogowania starałem się, aby posty trzymały w miarę wysoki poziom (odkrywcze… w końcu chyba tylko idiota pisałby bloga starając się o najniższy poziom postów). Jeśli nie pod względem merytorycznym to humorystycznym. Jeśli nie humorystycznym to informacyjnym. Jeśli nie informacyjnym to… motywującym do nauki?

Tak czy siak kilka postów wyraźnie wystaje ponad przeciętną. A to liczbą odwiedzin, a to liczbą komentarzy, a to liczbą stron linkujących w to właśnie miejsce. A to po prostu – bo mi się najbardziej podobają:). Oto miniranking kilku "naj":

To by chyba było na tyle jeśli chodzi o "top 11".

Spostrzeżenie które się nasuwa… jakoś w tym rankingu niewiele postów stricte technicznych. Wnioski i morały – w ostatnim akapicie.

Mało nas, do pieczenia chleba?

Jak pokazują statystyki, nie tak wcale mało. Nie mam co prawda zbytnio porównania z innymi blogami o .NET pisanymi tylko i wyłącznie po polsku, ale widzę cieszącą oko tendencję wzrostową.

Aktualnie już prawie 300 osób śledzi moje wpisy przez RSS. Oznacza to wzrost o 100% w ciągu ostatnich 4 miesięcy. Jak tak dalej pójdzie… to nie wiem w sumie co. Nic, tylko pisać, pisać pisać!

Oprócz RSSa jest oczywiście sama strona. A jej statystyki (brought to you by Google Analytics) za luty 2010 (czyli najkrótszy miesiąc w roku) przedstawiają się następująco:

  • 14,344 odsłon
  • 6,996 wizyt
  • 2,853 unikalnych gości

Tak jak wspominałem, nie mam porównania, ale sam fakt nieustannego obserwowania zielonej strzałki oznaczającej wzrost w GA jest powodem do zadowolenia. I motywuje.

Oby tak dalej, a może za jakieś 10 lat będę mógł pomyśleć o zarabianiu na reklamach? :)

Aaa, jest jeszcze Twitter – ale swoją "działalność" na tym polu traktuję raczej po macoszemu, więc rozwodzić się nad nią nie będę.

Quo Vadis, devine?

Te 200 postów zebrało ponad 1150 komentarzy! Tym razem jednak jeszcze bardziej niż zwykle liczę na Waszą aktywność.

Co najbardziej się Wam podoba? W jakim kierunku podążać? Więcej czysto "technicznie", "dotnetowo"? Bardziej "felietonistycznie"? A może "informatycznie" w zakresie szerszym niż sam .NET?

A co podoba się najmniej, z czego zrezygnować i co wywalić (wiem że przynajmniej kilka paluchów od razu wskaże na "Słowo na niedzielę":))?

Czy może wszystko zostawić jak jest – i robić dalej to co robię, bo jest po prostu OK?

Zawarty wyżej miniranking "najlepszych" wpisów trochę mnie zdziwił. Oczywista konstatacja: niby blog techniczny, ale to "luźniejsze" wpisy wydają się być najpopularniejsze. Z tego też powodu ostatnio częściej publikuję swoje "mięksiejsze" myśli na jakiś temat wylane zerojedynkowo przed Wasze oczy. Efekt? Więcej dyskusji, więcej komentarzy, więcej życia na blogu. Może to jest właściwy kierunek? W ciągu tych dwóch lat na polskiej dotnetowej scenie blogowej zrobił się niemały tłok (co widać chociażby na dotnetblogs) i praktycznie wszędzie można znaleźć tipsy, tricki, opisy wzorców i tak dalej – ale dyskusji na nieco bardziej abstrakcyjnym niż "0-1" poziomie nadal jest raczej niewiele.

Początkowo chciałem umieścić tu jakąś sondę, ale koniec końców pomyślałem, że prośba o komentarze na ten temat będzie efektywniejsza. Zwracam się więc z nią do Was – powiedzcie co myślicie i wskażcie odpowiedni kierunek. Jeśli czytasz to przez czytnik RSS – wskocz na chwilę do przeglądarki i zostaw po sobie ślad, a być może to miejsce zmieni się w "personalized stream of thoughts" stuningowany specjalnie pod Twoje preferencje :).


A póki co… dziękuję Czytelnikom za czytanie, Komentatorom za komentowanie (również – a może szczególnie? – to krytyczne), a Bozi za Internet i chęć do pisania.

Hasta la vista, baby!

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Maciej Aniserowicz prowadzący działalność gospodarczą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP 5422824401. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
Szymon Pobiega

Gratuluję:) Oby tak dalej!

Jakub Jałbrzykowski
Jakub Jałbrzykowski

kurczę a chciałem być pierwszy z wpisem. Cóż mogę powiedzieć Procencie mój kofany. Blog, moim zdaniem, jest najlepszym blogiem jaki czytałem/widziałem. Czemu? Ponieważ uwielbiam Twój bezpośredni, krytyczny, w miarę obiektywny styl. W top 11 dużo postów nietechnicznych. Czemu? Pewnie dlatego, że z technicznymi ciężko dyskutować. Drugie czemu? Bo w logiczny sposób przedstawiasz zupełnie inne spojrzenie na problem niż większość osób. Co zmienić? "słowo na niedzielę" hmmmm… narzekałem Ci kiedyś na nie, ale może po prostu większości ich nie rozumiem? :) Może spróbuj wrzucić "własne słowo na niedzielę". Ogólnie to żaden problem oznaczyć je jako przeczytane bez przeglądania :) Fajnie by… Read more »

Bartek Szafko

no to życzę teraz dobicia do 1000!

Farol
Farol

Grats %, A ze swojej strony napiszę ci w drobnych punktach: a. Nie podoba mi się: "słowo na niedzielę" oraz "sko_dev_jarzenia" :) b. Podoba mi się: cała reszta, głównie rzeczy nie techniczne, o freelancingu, o zawodzie programisty itp Z rzeczy technicznych to podobało mi się: cykl o użycie Rhino. Nie przeczytałem o NHibernacie ale kiedyś się wezmę i to zrobię wówczas ci napiszę co o tym sądzę. I myślę, że to jest dobra strona rozwoju, krótkie praktyczne wykorzystanie technologii bądź wdrożenie się w nią. Bardzo mi odpowiadają twoje relacje konferencji, dlatego je utrzymuj dalej. Ergo: Dodaj więcej cykli o czymś:… Read more »

uolot
uolot

Ode mnie też gratulacje – nie wiem na czym to polega, ale Twojego bloga naprawdę świetnie się czyta. Masz chyba jakiś talent do pisania, lub coś tego typu (lekkie pióro? klawiaturę? :)) Mimo, że sam raczej rzadko korzystam z .NETa, to czytam każdy Twój wpis. Zgadzam się z przedmówcami – słowo na niedzielę i sko dev jarzenia trochę ssą :) Aha – i zmień w końcu ten layout, bo mi kiedyś oczy wypadną. Pozdrawiam!

kidryk
kidryk

Gratuluje :) – tak trzymać :)

Arsen
Arsen

.Net to nie moja działka, więc tych postów raczej unikam. Z racji tego, że dopiero zaczynam programować, najbardziej podobają mi się posty o pracy programisty, ale również – surprise! – Słowo na niedzielę. Chociaż… tak przyjemnie się Ciebie czyta, że czytam właściwie wszystko :). KUTGW!

yaceq
yaceq

Gratulki :)

slowo na niedziele mniej mi nie odpowiada niz sko_dev_jarzenia :) ale co kto lubi :)
czasami imo za bardzo sie rozwodzisz nad tematami, ktore w zaden sposob niektorych nie dotycza (mam tu konkretnie na mysli GIT’a) ale zawod programista – wiadomo – kazdego. Ja osobiście licze na więcej Twoich tricków i tricków .netowych, ale przy tym tez właśnie mieksiejszych mysli :)

pozdrawiam i oby tak dalej :)

procent

@all-of-the-above:
Dziękuję za miłe słowa. Są miłe.

procent

@Jakub Jałbrzykowski:
"Własne słowo na niedzielę" zakrawałoby na samouwielbienie, a wiemy że z nas dwóch tylko jeden ma taką cechę. I że nie jestem to ja:).

O projekcie open-source myślałem przez cały poprzedni rok, ale po zastanowieniu zrezygnowałem z tego. Pierwsze primo: nie miałbym pewnie czasu na robienie tego systematycznie. Drugie primo: nie wymyśliłem nic godnego "opisywania"…. kolejny system blogowy? kolejny bugtracker? BesSęsu.

Produkcyjny kod z testami… masz rację, to problem. MOŻE jak wszystko co ma pójść dobrze, pójdzie dobrze, to po wakacjach takie coś będę w stanie zaoferować.

ps. wiem dokładnie, i potwierdzam akapit pierwszy tego komentarza:)

procent

@Farol: Po uzyskanych komentarzach oba cykle zostaną odchudzone:). Cykle… mam w "TODO" wpisane kilka pomysłów na techniczne cykle, ale to wymaga większego przygotowania. Pchnę ich priorytet nieco w górę:) WPF/SL – nie ma szans. SL nawet nie mam zainstalowanego, a WPF planuję "zacząć lizać" dopiero za kikla(naście) tygodni. Może wtedy coś o WPF się znajdzie, ale ciężko mi zgadywać. O MVP – spoko pomysł, mam na liście temat który z założenia powinien wywołać lekką dyskusję a mianowicie "Kiedy nie używać MVP" :). O dokumentacji – ciekawy temat, dorzuciłem do listy. Krótka odpowiedź brzmi: jak najmniej lub w ogóle, dłuższą postaram… Read more »

procent

@uolot:
Layout… po twoich uwagach sprzed kilku tygodni zmieniłem trochę kolor czcionki (nie jest już jaskrawo-biała) i kombinowałem coś ze stylami. Ale może faktycznie najwyższy czas zastanowić się nad wynajęciem grafika który zrobi co trzeba, a nie rzeźbić samemu skoro to jest i tak skazane na porażkę:).

procent

@yaceq:
Programista którego nie dotyczy kontrola wersji? No way:). A jeśli nie dotyczy kontkretnie GIT to może pora aby zaczął?;)

szmergiell

Czytam bloga od niedawna, jednak bardzo podoba mi się styl, który w nim reprezentujesz. Oblegane przeze mnie posty dotyczyły przede wszystkim freelancingu oraz ogólnie zawodu programisty. Staram się chłonąć głównie te tematy. Na razie po macoszemu traktuję wszelkie posty zawierające informacje techniczne i fragmenty kodu — nie czuję się na razie na tyle dobrze, by w nie się zagłębiać.
Słowo na niedzielę i skojarzenia podobają mi się. Jestem za pozostawieniem tego pierwszego, gdyż pojawia się raz na tydzień, a nie zaburza to odbioru bloga. Trzymaj formę i szlifuj język :)

procent

@szmergiell:
Kolejny głos na programistyczno-freelancerskie wynurzenia:). W sumie spodziewałem się głównie czegoś takiego i to dobrze, bo ostatnio przyjemniej mi się pisze na takie właśnie tematy.

twk
twk

Przypadkiem wpadłem na Twoją stronkę i zostałem :) Piszesz blisko tematyki z którą mam do czynienia na co dzień: uszczęśliwianie klientów korzystając z mózgu i .NET. Przyznaję, że najpierw zachowałem twój blog z myślą, że zaproszę Cię do nowego projektu który jest na horyzoncie. Ale czytając więcej Twoich postów traktuję cię bardziej jak wirtualnego znajomego (tak, tak postrzega się to z tej strony), co nie wyklucza oczywiście tej pierwszej możliwości. Ważne jest, abyś nie zrobił sobie jakiejś dłuższej przerwy w pisaniu (ciężki projekt, albo jakaś wciągająca gierka), bo wtedy zabraknie nam motywacji aby tu zaglądać, kiedy brak nowych postów za… Read more »

procent

@twk: Co do propozycji projektów to zawsze jestem otwarty – co prawda z różnych względów spora większość nie dochodzi do skutku, ale ciekawa oferta nie jest zła:). Przerwy w pisaniu obawiam się od samego początku bloga. Dlatego startując miałem napisane kilkanaście postów, a od tamtej pory zawsze staram się mieć kilka postów napisanych na zapas (mój rekord to 7 w jeden dzień) – i odpowiednio je dozować. W gierkę raczej nie wciągnę się bardziej niż przez ostatnie 2 tygodnie (Dawn of War rulz:) ), a z kolei ciężki projekt jest ZAMIAST gry, więc… mam nadzieję że na blogowanie zostanie tak… Read more »

Artur
Artur

Najbardziej podobają mi się cykle, te ‘nieformalne’ też (mock, NHibernate, git, vpc). Jak z czegoś nie korzystam, to uż wiem jak zacząć, jak korzystam, to zwykle znajdę jakiś tip. Generalnie masz dobre tytuły, bo po niektórych spodziewałem się więcej "treści", ale bez marketingu się nie pojedzie ;)
W wyglądzie, to przydałby się spis tagów w panelu po prawej. A poza tym nie czepiam się.

procent

@Artur:
Mam jednak nadzieję że tytuły nie są aż tak przesadzone jak na WP czy Onecie, typu "Doda nie żyje!", a pierwszy akapit: "Doda nie żyje już w Wąchocku bo przeniosła się do Pcimia" :).

Tagi w prawej kolumnie – kiedyś były, ale wydawały mi się jakieś takie nic-nie-mówiące, więc wrzuciłem jedynie link do strony z tagami. Planuję jednak wkrótce ponownie otagować wszystkie posty i być może podzielić je na więcej kategorii, może wtedy "chmurka" będzie miała więcej sensu.

biz
biz

Po prostu jest OK, tak trzymaj. "Słowo na niedzielę" jest świetne:).

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również