I nadszedł czas na odcinek numer 53! Ciekawi mnie Twoja REAKCJA. A dlaczego akurat dziś, akurat tak…?
Do nagrania zaprosiłem Tomka Nurkiewicza. W świecie Javy personę obrośniętą legendą ;). Poza Javą także tłumy powinny go kojarzyć. Bloguje, występuje na konferencjach, a nie tak dawno ukazała się książka wydana przez O’Reilly. Na Twitterze: @tnurkiewicz.
Tematem tej rozmowy jest programowanie reaktywne. Coś, na co sam natknąłem się już 8 lat temu, i jakoś nigdy nie zastosowałem na produkcji. A Tomek jest tutaj prawdziwym wyjadaczem.
Mała uwaga: nagrywaliśmy to w nocy. Kilka miesięcy temu zmieniłem swój tryb życia i nocami średnio kontaktuję. Dlatego… radzę skupić się na tym, co mówi Tomek, a nie na tym, co mówię ja ;).
PLAY’n’DEV!
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Linki:
- blog Tomka: http://www.nurkiewicz.com/
- DevTalk#34 – O Actor Model z Bartoszem Sypytkowskim: http://devstyle.pl/2016/05/09/devtalk34-o-actor-model-z-bartoszem-sypytkowskim/
- mój post o RX z 2009r: http://devstyle.pl/2009/12/14/reactive-extensions-system-reactive-dll/
- Erik Meijer and Wes Dyer – Reactive Framework (Rx) Under the Hood
- RX Marbles: http://rxmarbles.com/
- książki:
- Reactive Design Patterns (2017) – https://www.manning.com/books/reactive-design-patterns
- Functional and Reactive Domain Modeling (2016) – https://www.manning.com/books/functional-and-reactive-domain-modeling
- Functional Reactive Programming (2016) – https://www.manning.com/books/functional-reactive-programming
- Reactive Programming with RxJava – (2016) – http://shop.oreilly.com/product/0636920042228.do
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Wspomniany Netflix i ich kanał Netflix UI Engineering https://www.youtube.com/channel/UCGGRRqAjPm6sL3-WGBDnKJA
Odcinek jak zawsze na plus “+”. Zdziwiła mnie geneza RX, i że to .NET jako pierwszy posiadał implementację. Często w środowisku darło się łacha z MS, że tylko portuje istniejące biblioteki, rozwiązania itp.
Dzięki za ten odcinek dużo “mięsa” do przerobienia i Tomek jak zawsze konkretnie o +/- rx.
Świetny odcinek. Dzięki. Samo podejście przypomina mi metody używane w przetwarzaniu sygnałów. Tam też można napotkać graf połączeń, z węzłami w postaci specjalnych algorytmów DSP (filtry, operacje matematyczne), przesyłane obiekty są natomiast jednego typu – bufor próbek.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany Reactive extensions i chce uniknąć paru “głupich” błędów na początku to polecam prezentancję Dan Lew “Common RxJava Mistakes” (https://www.youtube.com/watch?v=QdmkXL7XikQ). Autor sporo miejsca poświęca błędom przy wykorzystaniu wielowątkowości.
Polecam również Thomasa Nielsa i jego wizualizacja operatorów flatMap i toList: http://tomstechnicalblog.blogspot.co.uk/2015/11/rxjava-operators-flatmap.html i http://tomstechnicalblog.blogspot.co.uk/2015/11/rxjava-operators-tolist.html