fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#47 – O szacowaniu z Karolem Wójciszko


09.01.2017

Karol WójciszkoJuż po raz 47. usłyszycie “Programistyczny Głos w Twoim Domu”. Kto poprawnie oszacuje ile ten odcinek będzie trwał? Ha, pytanie z haczykiem!

Dzisiaj rozmawiam z Karolem Wójciszko. Karol jest programistą i team leaderem. A dodatkowo bardzo aktywnie udziela się w na blogu, YouTube i Snapchacie. Prowadzi też startup – estee.me – rozwiązujący problemy związane z tematyką dzisiejszego odcinka. Na Twitterze: @kwojciszko.

A o czym to dyskutujemy? O bardzo ciekawym, nielubianym i często uznawanym za wręcz szkodliwy elemencie naszej pracy. Czyli: szacowaniu. Dowiecie się po co szacować, jak szacować, a może nawet… kiedy nie szacować? A także: dlaczego estymacje są tak ważne i dlaczego programiści tak bardzo nie potrafią tego robić? I co ma do tego wszystkiego łańcuch? I to jeszcze krytyczny.

Interesujące, nieprawdaż? A jakże! PLAY!


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Maciej Aniserowicz prowadzący działalność gospodarczą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP 5422824401. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
Kapiszon
Kapiszon

IMO to jeden z najsłabszych odcineków. Karol drętwy, a temat męczony. Mam wrażenie jakoby ten odcinek powstał w celu reklamowania startupu Karola. Powodzenia!

nrm

Myślałeś o transkrypcie? Ostatnio nie mam czasu nawet na posłuchanie w prędkości x2 ;(

sluchacz
sluchacz

Niestety mam podobnie zdanie co przedmówca – zaproszony gość zupełnie nie przekonał mnie do siebie. Nie czułem, ze to rozmowa z ekspertem. Mimo wszystko pozdrawiam czekając na kolejny devtalk :)

Krzysztof
Krzysztof

Maciej, robisz świetną robotę. Niestety ten devtalk był słabiutki ze względu na zaproszonego gościa. Nie powiedział on nic nowego, temat oklepany, miałem wrażenie że gość miał dosyć wąskie spektrum projektów w których pracował.

NeVeS
NeVeS

Mi w tym odcinku zabrakło przede wszystkim (w skali mikro) odniesienia do Agilu i tego jak tam jest rozwiązywany problem szacowania, szczególności w prawdziwym scrumie. Bo tutaj pomimo tego że gość kilka razy wymienił “scrum” to ciągle mówił o pojedynczym devie odpowiedzialnym za jedno zadanie i jego szacowaniu, a to oznacza że gość nie ma pojęcia o prawdziwym scrumie, bo tam odpowiedzialny jest cały zespół za dowiezienie sprintu czy szacowanie. w skali makro znowu jest mowa o dokładnym i wyczerpującym opisie zakresu który pewnie będzie na dodatek niezmienny, czyli idealna faza analizy z waterfall, a później kiepska próba sprzedania swojego… Read more »

Paweł
Paweł

Czytam, że zaproszony gość “nie przekonał mnie do siebie”. Pytanie, czy gość miał za zadanie kogoś do siebie przekonywać? Omówił inną – pytanie czy lepszą – metodologię prowadzenia projektu. No a skoro udało mu się z wykorzystaniem tej metody zakończyć przynajmniej jeden projekt na czas to jej stosowanie ma sens.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również