Po obcojęzyczno-technicznym uderzeniu z Udim docieramy do odcinka piętnastego. Mirosław Pragłowski opowiada o swojej przygodzie pod tytułem “byłem programistą .NET, jestem programistą Ruby, i jak mi z tym”. Mirka najczęściej spotkać możecie we Wrocławiu, gdzie jest jednym z organizatorów Wrocławskiej Grupy .NET oraz Wrocławskiej Grupy DDD. Na Twitterze: @mpraglowski.
Podczas rozmowy podpytuję Mirka co go skłoniło do “przebranżowienia się”. W czym Ruby jest lepszy od .NET? Jak pisze się w języku dynamicznie typowanym po latach poleganiu na kompilatorze? I dlaczego, do cholery, wszyscy rubiowcy mają macbooki? :) I tak dalej, i tak dalej…
Konkurs: w tym odcinku jedna z osób udzielających się w dyskusji pod niniejszym postem otrzyma licencję na RubyMine – świetne IDE od JetBrains.
Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:
- zapisz się na newsletter
- zasubskrybuj w iTunes, Spotify lub przez RSS
- ściągnij odcinek w mp3
Linki:
- blog Mirka (http://praglowski.com)
- prezentacja Mirka (http://praglowski.com/presentations/rubyfordotnetdev/#/)
- Martin Mazur – “Why you should talk to strangers” (DevDay 2012) (https://www.youtube.com/watch?v=FPBVxpl8NMo)
- konferencja wroc_love.rb (http://www.wrocloverb.com)
- RubyMine (https://www.jetbrains.com/ruby/)
- vim (http://www.vim.org)
- tutoriale
- http://rubykoans.com
- http://tryruby.org
- https://www.railstutorial.org (pod obrazkiem okładki jest link “Read online free” :) )
Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Robert C. Martin twierdzi jedynie, że 100% pokrycie to taki asymptotyczny cel, należy do niego dążyć ale nie koniecznie będziemy w stanie go osiągnąć.
co mi po ekscytacji co robi ms jak pracy w .net malo i gorzej platna niz w javie :(
Bardzo się cieszę że poruszyliście temat “co się znajduje po drugiej stronie”. Nawet chwila pracy w innej technologii potrafi zdjąć klapki z oczu i nagle zdajesz sobie sprawę, że można coś zrobić inaczej.
Bardzo fajny podcast, miło się słuchało. Ja jestem dosyć młodym programistą .Net, bo mam jakiś rok doświadczenia, ale właśnie ostatnio szukam czegoś, co mógłbym spróbować po godzinach. Na razie dla samego siebie, a jakby mi się spodobało to może zmiana technologii również w pracy. O Ruby mało słyszałem, ale ten podcast bardzo mi przybliżył mi tę technologię i zachęcił jak na razie do prześledzenia kilku tutoriali i napisania jakiegoś małego projektu. Fajne jest to, że Ruby stosuje przy mniejszych projektach (co oczywiście wynika ze specyfikacji klientów), bo faktycznie jak ktoś decyduje się na aplikację webową w .Net to nie jest to prosta wizytówka, tylko wielka “kobyła” :P
Co do tego że kompilator mówi o literówce – trzeba uzywać dobrych edytorów po prostu razem z sensownym linterem (vim + syntastic to jedno z oczywistych połączeń) :P
Updated: DevTalk – Programistyczny głos w Twoim domu
http://groopmark.com/link/details/181/devtalk-programistyczny-glos-w-twoim-domu?cid=11
Mirek w wadach wymienia brak sprawdzania składni przed uruchomieniem – brak kompilatora. Ten problem może rozwiązać IDE które sprawdza składnie, zamiast obecnego VIM (tak tak wiem dlaczego korzysta z VIM).
Co do tego sprawdzania składni, to prawda to może być wkurzające. Ale moim zdaniem jeśli już jakiś błąd w składni popełnimy, który wyjdzie dopiero przy testach to jest większe prawdopodobieństwo że następnym razem takiego błędu już nie popełnimy. Zmierzam do tego, że pisząc w VisualStudio kod piszę się praktycznie sam, co jest bardzo fajne bo jest szybkie i przyspiesza pracę programisty, ale do nauki jednak nie za bardzo. Nie zapamiętamy wszystkiego co IntelliSense nam podpowie.
Ciekawe, podoba mi sie! Fajnie ze wybrałeś własnie taki temat. Akurat niecaly miesiac temu miałem okazje tworzyć projekt własnie w technologi ruby. Zgadzam sie z tym ze programisci zdecydowanie powinni wychodzić z swojej strefy komfortu. Bardzo czesto słysze to określenie, czy to wlasnie na konferencjach czy to w książkach np. Pragmatyczny programista czy to w rozmowach z znajomymi.
Przez ostatnie 3 lata wypracowałem sobie nawyk aby oglądać raz w tygodniu wideo z konferencji, jedno wideo – tutorial o czymś nowym(np. angular, node albo wlasnie ruby) i raz w tygodniu przeglądać kod na githubie. Czuje ze wiedza o innych techonlogiach, sposobach rozwiązywania problemow jest podstawą. Zwłaszcza gdy technologia zasuwa niczym mały traktorek.
Dodatkowo nie zgadzam sie tym ze brakuje informacji o railsach. Ja po 1 h szukania znalazłem materiał na cały miesiąc czytania i to rzadko słabego tematycznie (oczywiście nie po polsku) chociażby code school gdzie mozna przerobić podstawy w jeden dzien i mieć wizje o co chodzi mniej wiecej w technologii.
Swoją drogą bardzo jestem ciekaw co dokladnie jest takiego super w uzywaniu vima?
@Rob – http://yehudakatz.com/2010/07/29/everyone-who-tried-to-convince-me-to-use-vim-was-wrong/
Mnie tam zauroczył golang i vim :)
Co do vima, spróbuj użyć pluginu do VS z vimem. Potem będziesz mógł wpisać w wyszukiwarkę googla “how to quit” i poczekać na podpowiedzi… :) Po 3 miesiącach używania vima w vs na pewno zrozumiesz. :) Tak naprawdę już nie potrafię programować bez tej nakładki w VS ani bez R#.
To ja dorzucę:
http://viemu.com/a-why-vi-vim.html
http://blog.ngedit.com/2005/06/03/the-vi-input-model/
http://viemu.com/a_vi_vim_graphical_cheat_sheet_tutorial.html <— od tego warto zacząć naukę VIM'a
A dla sceptyków dodam, że Vim jest baaaardzo popularny poza środowiskiem .NET i gdy się go pozna można dostosować do swoich potrzeb i sposobu pracy znacznie lepiej niż Visual Studio :P
@pawelek: ViEmu/VsVim + R# to kombo które daje supermoce ;)
ooo… Super! dzieki za odpowiedzi. Na pewno przeczytam wszystkie… czuje ze sie nie zawiode :)
Co do programowania w ruby/golang/js/whatever nie C# w vimie na windows: Do tej pory rzeczywiście było to naprawdę upierdliwe, ale dzięki babunowi (swoja drogą krajowy produkt) jest znacznie, znacznie lepiej. Jak ktoś chce poczuć power konsoli pod windows to to jest właśnie to! :) Ale nadal nie jest to unix niestety.
Ja naukę vim’a zacząłem od tego (dzięki @matma) naprawdę fajna rzecz :)
http://vim-adventures.com
Przeczytałem, spróbowałem i zapowiada się ze Vim będzie killerem najbliższego miesiąca u mnie. Jestem w szoku! Największe wrażenie zrobiło na mnie jak szybko mogę wykonywać operacje. Niby IDE pomaga mi bardzo, skróty klawiszowe miałem opracowane niemalże do perfekcji jednak po kilku dniach widzę ze vim może być kozakiem. Brakuje mi tego co dostarcza dobre ide czyli chociazby dobrych podpowiedzi albo ułatwień związanych z wykonywaniem testów czy wsparcie dla gita(czasem są takie konflikty ze na ręcznym rozwiązywaniu spędzam mnóstwo czasu)
Swoją drogą @Mirek jestem ciekaw czy wiesz coś o tym czy i jak dużo jest wykorzystywany ROR w administracji publicznej?
Heh dawno nie zadgądałem a tu dyskusja się rozkreciła :)
Od końca zaczynając:
@Rob: nie, niestety nie wiem – poki co nie miałem okazji pracować nad projektami dla administracji publicznej
Ciekawe że z dyskusji o jezyku i o wychodzeniu poza “swoją” technologie wybraliście wątek o VIM :)
Także zaczynałem od VIMa w VS :) Póki co ciągle sporo mi brakuje do pełnego opanowania VIMa ale jego możliwości dostosowania i ustawienia “pod siebie” są imponujące. Trzeba tu uważać żeby nie dojść do punktu w którym bez naszych plików .vim nie jesteśmy w stanie pracować ;) (BTW moje ustawienia VIM są na Github – fork znanego repo troszkę dostosowany dla mnie).
@matma: literówka to skrót myślowy trochę – linter vs compilator … hmm jednak stawiałbym na kompilator ;)
@Mirosław Pragłowski Szkoda ale dzięki za odpowiedz, przechodząc do tematu na githuba. Jakie repozytoria poleciłbyś związane z ruby? Masz może jakieś perełki? (oczywiscie oprocz samego ruby i ROR :) )
RubyMine pofrunęło do Roba – VIM VIMem, ale może i to Ci się przyda :). Dzięki za udział w dyskusji. E-mail do JetBrains już wysłany w tej sprawie.
Mega zajawa… Przyda mi się, gdyż tak jak mówiłem zacząłem miesiąc temu projekt w ruby i będzie to idealne rozwiązanie, do czasu gdy opanuje vima na odpowiednim poziomie. Serdecznie dziękuje i nie mogę się doczekać aż wysłucham kolejnego odcinka. :)