fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

DevTalk#40 – O chmurze z Mirosławem Burnejko


19.09.2016

Mirosław BurnejkoPrzed Wami DevTalk po raz… czterdziesty! Ale ten czas leci, nie?

Dzisiaj prezentuję rozmowę z gościem, na którego pełne przedstawienie potrzebowałbym kilku ładnych akapitów. Mirek Burnejko! Spec od chmury: Cloud Solution Architect. A dodatkowo … 321 uwaga … : pisarz na Chmurowisku, prelegent na cloud-confach, autor codziennego vloga na YouTube, twórca bloga trzypoziomy.pl, jeden z prowadzących ProgressBar, zapalony biegacz. Niech na razie tyle wystarczy. Na Twitterze: @miroburn. Na Snapchacie: miroburn.

Przez ponad dwa lata istnienia podkastu ani razu nie poruszyłem tematu, który zmienił oblicze naszego świata: CHMURY. Chyba czekałem na właściwą osobę, i się doczekałem. To o “klałdzie” właśnie dzisiaj dywagujemy. Po co to, do czego to, jakie niesie ze sobą korzyści i jakie niebezpieczeństwa?

Zadawajcie pytania w komentarzach. Męczcie Mirka ;). A póki co… wiecie co robić:


Montaż odcinka: Krzysztof Śmigiel.
Ważne adresy:

Linki:


Muzyka wykorzystana w intro:
“Misuse” Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
0 0 votes
Article Rating
15 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek Birnejko
7 years ago

Cześć. Tu Mirek. Jeżeli masz dowolne pytanie dotyczące chmury daj znać w komentarzach poniżej. Z chęcią odpowiem.

Jeżeli z czymś się nie zgadzasz to pisz o tym śmiało. Z chęcią poznam Twoją opinię.

Michał
7 years ago

Cześć, fajne wprowadzenie do usług chmurowych, plus fajne materiały, zwłaszcza porównanie i opis poszczególnych usług. Dzięki! :)

Mirek Burnejko
7 years ago
Reply to  Michał

Cieszę się. To był bardzo obszerny wstęp, ale trzeba gdzieś zacząć :)

Mirek Burnejko
7 years ago

Dziękuję :)

ohdev
7 years ago

Fajny odcinek, znowu mnie zachęcił do zanurkowania w chmurę.
Kilka razy (ostatni raz dość dawno) chciałem nawet pobawić się Azurem no i za każdym razem odstraszała mnie potrzeba podania numeru karty kredytowej. I teraz mam dwa pytania:
1. czy jest jakiś plac zabaw, na którym można się pobawić do woli, bez robienia nikomu szkody, a nie wpaść w problemy pt: zdjęliśmy Ci 1000$ za transfer?
2. Jak się bawić/uczyć chmury bezpiecznie?

Mirek Burnejko
7 years ago
Reply to  ohdev

Cześć OHDEV.
1) Jest kilka opcji. Jeżeli zabawy do potestowania, to rejestrując się przez stronę dostajesz $200 (lub jak nie zuzyjesz to 30 dni). Po upływie miesiąca masz decyzję, czy zmieniasz na Pay-As-You-Go, czy zamykasz. Niestety te konto wymaga podania karty kredytowej. Są też inne miejsca, gdzie można zdobyć fubndusze, np. program BizSpark – https://bizspark.microsoft.com//plus/, MSDN i kilka innych.
2) Uczyć się. Nie ma innej drogi. Sam miałem przyjemność zużyć $1,000 swoich pieniędzy (z własnej karty kredytowej) przez niewiedzę. Przy starcie dowolnego serwisu warto przejść przez https://azure.microsoft.com/en-us/pricing/ i poczytać dokładnie o co chodzi + FAQ. Warto na początek swojej przygody, wynająć kogoś kto przeszkoli Ciebie i Twoją firmę z usług Azure lub innej chmury. Wtedy jest dużo łatwiej zacząć.

Maciej
7 years ago

Bardzo fajnie się słuchało :) fajna robota

Mirek Burnejko
7 years ago
Reply to  Maciej

Super. Mi też się fajnie słuchało :)

Maciek Misztal
Maciek Misztal
7 years ago

@Mirek Fajnie się słuchało. Wspominałeś o OpenStack i AzureStack. Z tego co pamiętam, misją OpenStack’a było to, żeby dowolna organizacja miała możliwość odpalenia chmury na dowolnym standardowym hardware (mi się udało odpalić na 2x core i 4GB RAM) – czy AzureStack będzie miał podobne możliwości? Pytam ponieważ, dzięki OpenStack’owi, mała firma możne postawić sobie np. LAB’a na 1x NUC’u (Core i7 + 16-32GB RAM) – czy z AzureStack będzie podobna możliwość?

Mirek Burnejko
7 years ago
Reply to  Maciek Misztal

Cześć Maciek!
Azure Stack jest jeszcze w Technical Preview i się jeszcze DUŻO zmieni. Na chwilę obecną wymagania są opisane tutaj co do platformy – https://blogs.technet.microsoft.com/hybridcloud/2015/12/21/microsoft-azure-stack-hardware-requirements/

Celem Azure Stack jest uproszczenie procesu wdrażania. Wdrożenie i skonfigurowanie OpenStack w większością modułów lub nawet Azure Pack, to jest powazne wyzwanie.

Azure Stack ma pozwalać uruchomić Azure (ten sam zestaw API – Azure Resource Manager) z większością usług, które są dostępne właśnie w Azure.

W tej chwili warto potestować, jednak więcej okaże się w niedalekiej przyszłości :)

Alexander
Alexander
7 years ago

Nie do końca rozumiem chmurę. Skoro mogę na tym postawić też stronę. To będzie to o wiele szybsze niż jakiś hosting? Co przekonuje ludzi do stawiania zwykłych na stron na chmurę, nie mówię o jakimś blogu, ale prosty serwis np. o klubie piłki nożnej, ale który ma sporo odwiedzin dziennie. Ale taki który generuje głównie wiadomości typu onet.

Mirek Burnejko
7 years ago

Święte słowa. Nie ma dobrej odpowiedzi. Dam przykład. Mój blog chmurowiso stoi na Zenbox – prosto i tanio – ludzie z PL. Mam też stronę na chmurze, bo korzystam trochę mocniej z baz danych i CDN i po prostu mam większe pole do manewru. Nie ma jednej odpowiedzi. Jeżeli masz np. WordPress-a to nie wiem, czy chmura jest dobrym pomysłem – są specjalizowane portale. Jeżeli natomiast potrzebujesz sam skalować bazy danych, mieć jakiś cache, grzebać trochę niżej, to chmura jest tu idealna, bo to co płacisz rośnie razem z ruchem – a tym samym pewnie dochodami.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Książka

Zobacz również