fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
4 minut

Dlaczego trzeba szyfrować dysk?


22.02.2016

Przydarzyła się rzecz straszna: padł mi nowy komputer. I to w dwójnasób: dwa komponenty zdechły jednocześnie. Tę smutną historię opiszę kiedyś w szczegółach, ku przestrodze, gdy nastąpi jej szczęśliwy (mam nadzieję) finał, a póki co – kilka zdań refleksji z nią powiązanej.

Jeżeli nie przemówią do Ciebie akapity kolejne, to niech przemówi taka przezabawna analogia:

Zamykam na noc garaż. Boję się, że ktoś wstawi mi tam Multiplę.

Niestety sam tego nie wymyśliłem :). Zobaczyłem na demotywatorach.

A tak na serio… Bardzo bym nie chciał, żeby ktokolwiek (poza staffem pracującym w Dropbox i Google i NSA :) ) grzebał w moich rzeczach. Ani w prywatnych zdjęciach, ani w wystawianych fakturach, ani w kodzie źródłowym projektów, ani – co gorsza – w “danych poufnych” moich klientów.

Szczerze mówiąc: wydaje mi się, na podstawie rozmów z różnymi ludźmi, że programiści dość lekce sobie ważą kwestię szyfrowania danych na dysku. A po przecież “nigdy się z laptopem nie rozstaję”. Bo “rzadko wynoszę go z domu”. Bo “mam mocne hasło do systemu”. Wreszcie: “bo zaszyfrowany dysk wolniej działa”. Wynika to albo z niewiedzy, albo ignorancji, albo dość płytkiej wyobraźni.

Jednak może nastąpić awaria. Włączasz komputer, a tam… BIOS. Robisz restart: znowu BIOS. WTF? Wchodzisz w “boot sequence”, a tam brak jakiegokolwiek dysku. I teraz pytanie: dysk zdechł, czy może się tylko jakoś poluzował?

Nie możesz rozkręcić laptopa, bo zerwiesz plomby i pożegnasz się z gwarancją. Musisz wysłać sprzęt do serwisu tak, jak stoi na biurku. Gdyby padło COKOLWIEK innego to wiadomo: format c:/, pakujesz paczkę i ślesz, wściekając się na cały świat. Ale jak dysk “znika” z komputera i nie wiesz co się stało, to… i tak wysyłasz, wściekając się, ale jednocześnie potencjalnie udostępniasz WSZYSTKO losowym kolesiom ze śrubokrętami.

Zdarzają się sytuacje kiedy nie masz wyjścia i oddajesz “komuś” swój sprzęt i wszystkie zawarte na nim dane

Akurat taki scenariusz nigdy nie był przyczyną szyfrowania dysku przeze mnie. Po prostu nie przyszedł mi do głowy… dopóki mi się niedawno nie przydarzył. Dziękowałem wtedy Opatrzności, że użyłem BitLockera od razu po instalacji systemu.

Naprawdę, nie ma wymówki. Pamiętaj: zdarzają się sytuacje – niekoniecznie kradzież! – kiedy nie masz wyjścia i oddajesz “komuś” swój sprzęt i wszystkie zawarte na nim dane.

A wydajność, o którą obawia się wielu, myself included? Szczerze mówiąc: wolę mieć komputer o 30% wolniejszy, ale bezpieczny. Na szczęście te “30%” to wyssałem kompletnie z palca. Polecam poeksperymentowanie. BitLocker podobno spowalnia sprzęt jedynie o 3%, więc jest to raczej pomijalna wartość. Zanim zacząłem z niego korzystać, pobawiłem się TrueCryptem, bo zwykle najpierw sięgam po alternatywy, a dopiero potem po rozwiązania Microsoftu. W tym przypadku zrobiłem źle, bo TrueCrypt ZNACZNIE obniżył wydajność. A teraz TrueCrypta w ogóle nie można używać, ponieważ: “WARNING: Using TrueCrypt is not secure as it may contain unfixed security issues”.

clip_image001

Morał: zawsze po instalacji Windowsa uruchamiaj BitLockera, od razu. Nie wiem jak to zrobić na innych systemach, ale SIĘ DA.

Zrób to TERAZ. Na Windows: wchodzisz w Mój Komputer, klikasz prawym na dysk, wybierasz opcję “zaszyfruj BitLockerem” czy jakoś tak… I już. Done. Pomieli dyskiem, pomieli, i świat stanie się lepszy.

Procent wahał się z szyfrowaniem dysku, bo nie przewidział kiedy może się ono przydać.
Procentowi kazano zaszyfrować laptop służbowy, więc to zrobił.
Procentowi weszło to w krew, więc zaszyfrował też laptop prywatny.
Procent miał szczęście w nieszczęściu.
Bądź jak Procent.

Notify of
Tomasz
Tomasz

Bitlocker może i obciązą o 3%, ale pod warunkiem że twój proc ma wsparcie (np. AES-NI).
Jesli nie ma to znacznie więcej – no i oczywiście zależy od szybkości dysku.
Truecrypt (i jego następcy) też potarfi korzystać z rozszerzeń procesora.

Oczywiście też uważam że warto.

Kamil Lelonek

Polecam zrobić to samo ze swoim urządzeniem mobilnym, bo tam jest jeszcze większe prawdopodobieństwo straty.

ja :)
ja :)

ja tam szyfruję dysk głównie po to, że jak smutni panowie szukali by czegoś (czego i tak by nie znaleźli) to mieli utrudnione zadanie bo i po co mam dać się terroryzować? :)

Andrzej
Andrzej

Ja robię tak: na dysku wewnętrznym mam tylko 2 partycje: jedna z Windowsem, druga to obraz pierwszej tworzona co kilka tygodni po aktualizacji oprogramowania. Pozostałe dane siedzą na dysku zewnętrznym, który w razie czego zawsze można szybko odpiąć. Jak się dorobię większego dysku zewnętrznego będę tam trzymał również obraz dysku C (obraz tworzę za pomocą CloneZilli),

Kamil Jóźwiak

TrueCrypt padł w nie do końca jasnych okolicznościach ale jest jeszcze coś takiego jak VeraCrypt, który jest rozwijany na podstawie kodu TrueCrypta i też działa. Co do spadku wydajności to chyba lekka przesada z tym 30%. Kiedyś to testowałem na dysku ssd i nie było więcej niż 10%.

Miron
Miron

Co do komputerów domowych to warto dodać że Windowsy w wersji Home nie mają BitLockera i pozostaje tylko użycie jakiś następców TrueCrypta.

Michał
Michał

Laptop z plombą na dysku to gunwo. Pozdrawiam!

Jakub Gutkowski

IMO Maciej nawet nie wie czy tam jest plomba czy jej nie ma. Wiec nie ma co zakladac ze jest. Przy moich ostatnich kompach tez myslalem ze jest a nie bylo i bylem wstanie wszystko rozkrecic prawie. dopiero jak sie tam do prawdziwych bebechow dopieralem to byly blokady male

Michał
Michał

Jak widać nie ma przeszkód, żeby wymienić dysk, RAM, czy nawet kartę bezprzewodową https://youtu.be/TK-SRqrPj_E?t=16m38s

Michał
Michał

Np. można zgrać dane i/lub sformatować dysk, żeby nikomu nie wysyłać naszych rzeczy. Ale w Twoim przypadku jak był padnięty dysk to faktycznie nic byś nie zrobił.

Michał
Michał

W niektórych dyskach SSD jest możliwość szyfrowania sprzętowego, przez kontroler. Jest to najlepsze rozwiązanie, bo nie obciąża procesora.

Tomek Onyszko

Z dokładnością do tego, że wiesz jak jest ono wykonywane, jak odzyskać klucz do danych itp. – takie rozwiązania mają to niestety do siebie, że warto najpierw sprawdzić czy jesteś w stanie te dane odzyskać w ramach awarii.

Nikodem
Nikodem

Sam używam szyfrowania sprzętowego na moim ssd Samsung 840 evo. nota bene w Zenbooku :D
Generalnie wystarczy włączyć ATA password w biosie i to wszystko.
Generalnie SSD szyfrują dane non stop – włączając ATA password po prostu sprawisz, że klucz przetaje byc jawny
Nazywa się to Class-0 encryption.
Dla zainteresowanych:
http://www.howtogeek.com/231791/why-would-an-ssd-internally-encrypt-data-without-a-password/

” takie rozwiązania mają to niestety do siebie, że warto najpierw sprawdzić czy jesteś w stanie te dane odzyskać w ramach awarii.”
Niestety jeżeli jesteś w stanie cokolwiek odzyskać to znaczy, że złodziej również jest – lepiej stracić wszystkie dane niż je ujawnić.

Tomek Onyszko

(…) Niestety jeżeli jesteś w stanie cokolwiek odzyskać to znaczy, że złodziej również jest – lepiej stracić wszystkie dane niż je ujawnić. (…) – ty odnosisz się do samego klucza. Mi bardziej chodziło o to, że mając klucz i dysk z laptopa który padł, co jest potrzebne do tego żeby się do tych danych dostać (inny komputer, dowolny, taki sam, tego samego producenta itp. itd. )

Daniel
Daniel

Ja testowałem BitLockera i szybkość odczytu z dysku SSD zmniejszyła się o około 40%. Było to 2 lata temu i sprzęt raczej budżetowy. Możliwe, że teraz dyski jakoś to przyspieszają.

sewa
sewa

Panowie, pamietajcie nie tylko o szyfrowaniu pasywnym (czyli szyfrowanie dysku) ale rowniez aktywnym (szyfrowanie plikow) ! Tylko ta kombinacja da pewnosc, ze dane beda niedostepne przy bezposredniej probie dostepu do dysku, ale rowniez posredniej – przez siec, zgrywanie, itd. Tak więc BitLocker (o ile mamy min. Win7 Ultimate/Enterprise + moduł TPM) + Win EFS i mamy poniekąd święty spokój… Przegladajac kilka komentarzy podsumuję, że VeraCrypt to następca TrueCrypta, ktorego projekt został zamknięty ponoć ze względu na próby “wtykania paluchów” przez służby, które chciałyby “zwiększyć jego poziom bezpieczenśtwa”. Dobrą alternatywą dla powyższego jest jeszcze DiskCryptor – o ile ciągle “siedzimy” w… Read more »

Tomek Onyszko

EFS to akurat nie jest najszczęśliwszy wybór – jeżeli chcesz ochronić dane przy transporcie itp to sugeruje albo Bitlocker2Go albo RMS.

sewa
sewa

B2Go – ok, ale RMS uzależnia Cię od infrastruktury RMS, tak więc dla Kowalskiego niekoniecznie. Ale – tutaj wyprzedzę Twoje pytanie – zależy czego i GDZIE potrzebujemy.

Bogdan
Bogdan

Po pierwsze z “inwigilacją” demonizujecie zwłaszcza jeżeli chodzi o smutnych panów. Nie jesteście w zainteresowaniu, co najwyżej konkurencja może Was szpiegować. Po drugie kupuje się taki sprzęt do którego bebechów masz dostęp jak się boisz o “prywatność”. Idąc dalej w paranoję gdybym chciał wiedzieć wszystko o tobie wygrałbyś “odpowiedniego” lapka w loterii paragonowej ;) Jeżeli chodzi o ciemną stronę mocy gwarantuję Ci, że wpisałbyś hasło do BitLockera “dobrowolnie” ;) A tak na poważnie szyfrowanie ma sens. Najbardziej do pamięci przenośnych, no może jeszcze do telefonów jeżeli jest na poziomie sprzętowym bezpośrednio układów pamięci. Wszystko zależy do czego używa się telefonu… Read more »

Tomek Onyszko

(…) Jak masz Appla (…) – ju siure? A śledzisz ostatnie poczynania FBI z Apple?

Bogdan
Bogdan

Nie pytaj FBI, zapytaj Appla co wie o tobie ;) Apple współpracuje z FBI od wieków.

Tomek Onyszko

To co google, apple, Microsoft i FB wie o tobie nie ma nic wspólnego z szyfrowaniem – (…) Apple współpracuje z FBI od wieków. (…) – rili? Czyli wg Ciebie to co teraz się dzieje to jest tylko zabawa dla publiki pod stwarzanie pozorów :)?

Bogdan
Bogdan

Rili ;) Takie sprawy załatwia po cichu wszędzie, a może przede wszystkim w usa Jeżeli ujrzała światło dzienne tzn że coś jest grane. Czy za chwilę wypłynie jakaś luka w zabezpieczeniach OS? A może chodzi o sprawy “czysto” biznesowe. W takich tematach nie ma przypadków.

Piotr Rabiniak (@PRabiniak)

Problem z Andkami, Applami, Windowsami i paroma innymi bebechami “made in usa” jest taki, że szyfrowanie oraz techniki kryptograficzne uważane tam są za broń i podlegają pod ustawę o handlu bronią. W praktyce oznacza to, że M$ sprzedając Ci windowsa X musi spełnić takie same wymagania, jak np. firma sprzedająca za granicę F-16, tzn., że na eksport danej technologii muszą się zgodzić wszystkie trzy agencje: FBI, CIA, NSA, a to oznacza, że ten soft albo z definicji ma w sobie backdoora, albo jest zabezpieczenia kryptograficzne są na tyle słabe, że takie NSA jest w stanie obejść je w mniej niż 5… Read more »

Piotr Rabiniak

Zgodnie z danymi jakie ujawnił Edward Snowden, my, jako programiści, czyli jedni z niewielu ludzi, którzy “kumają czaczę” razem z politykami i innymi członkami zarządów dużych korporacji jesteśmy inwigilowani “extra”, że się tak wyrażę “by default”.

Bogdan
Bogdan

By who? Piotrze przesadziłeś stawiając programistów na równi zainteresowania wywiadowczego (czy inwigilacji) z politykami i członkami zarządów dużych korporacji. Oczywiście są wyjątki, ale 99,99999999 programistów to nie dotyczy. Zainteresowanie jest też o zupełnie innym podłożu nie przesadzaj. Wiesz ile zachodu (ludzi, środków) potrzeba byłoby, żeby inwigilować Was “by default” i po co? Jeżeli większość z Was nie ma dostępu do informacji, które mogłyby kogokolwiek interesować ;)

Piotr Rabiniak (@PRabiniak)

Owszem, wiem. Pokazują to dokumenty nt. “Project PRISM” udostępnione przez Edwarda Snowdena. Tych dokumentów jest tyle, że ich opublikowanie zajmie kolejne 20-30 lat. Wiesz ile trzeba środków, aby zgromadzić i wprowadzić w życie tyle materiałów? Radzę się dokształcić w tej materii. A wiesz dlaczego informatycy, w tym programiści są szczególnie inwigilowani? Z dwóch powodów: a) ponieważ zazwyczaj w pracy posiadają dużo wyższe uprawnienia niż cała masa śmiertelników, włączając w to prezesa. Prezes ma władzę nad jednym komputerem, natomiast informatycy (administratorzy, programiści, serwisanci, w różnym zakresie) mają władzę nad całym syst. informatycznym. Infekując komputer osoby z dostępem do “root’a” infekujesz cały system… Read more »

Bogdan
Bogdan

Oh my god. ;) Zatem życzę zwycięstwa w tej walce szczególnie po zniknięciu w odmętach WOW’a

Tomek Onyszko

Punkt (a) – wiem że tak to wygląda, ale to jest najgorszy błąd jaki organizacje powielają. Programista nie ma żadnego powodu żeby mieć dostęp na wyższym poziomie niż zwyczajny użytkownik – stąd sie potem biorą aplikacje działające na kontach uprzywilejowanych cały czas itp.

Punkt (b) – przeceniasz możliwości 99% programistów. Jeżeli nie zajmujesz sie tym na codzień jako swój full time dżob i nie jesteś w tym dobry, szanse masz dokładnie takie same jak zwyczajny użytkownik.

Piotr Rabiniak (@PRabiniak)

Tomku. Wszystko zależy. a) będąc programistą, w jednej z firm zdarzało mi się być adminem serwera exchange (wew. poczta korporacyjna). W innej byłem “the chosen one” w syt. trzymającym wszystkie dokumenty w firmie, a w jeszcze innej miałem dost. do bardzo wielu dysków sieciowych dostępnych tylko i wyłącznie dla wybranych (np. księgowoś, biuro nadzoru itp). Zamiast atakować 30 os. w organizacji wygodniej jest zaatakować jedną. Sorry, ale taka jest prawda. b) i tak i nie. system zawsze będzie miał nad zwykłym śmiertelnikiem przewagę. To trochę tak jak z zamkami w drzwiach. 99% z nich dla prawdziwego złodzieja nie stanowi żadnego… Read more »

tomaszk-poz
tomaszk-poz

A ja proponuje wybrać odpowiednia gwarancje (naprawa u klienta, opcja pozostawienia dysku w domu). No i drugie – jak najmniej trzymać na dysku. Ja żadnym szyfrowaniu nie ufam, bo boje się, że coś się popsuje (wadliwi, sektor, zaburzenie przy wyłączaniu, poprawa MS i inne cuda) i zostanę bez danych. Jak mnie napadną i będą chceli uciac palucha za haslo to i tak im podam.

Piotr Rabiniak

Aż mi się przypomniała pewna moja historia związana z szyfrowaniem całego dysku, więc się podzielę:
“Great security comes with great responsibility”… ;-)

Generalnie, jak szyfrujesz cały dysk, to później masz problemy z dynamicznym tworzeniem partycji :/
http://askubuntu.com/questions/581695/decrypt-encrypted-disk-to-make-second-partition

Ale i tak, nadal jestem zwolennikiem szyfrowaniem całego dysku, a nie tylko wybranych dokumentów, bo jak dysk wpadnie w niepowołane ręce, to niech się męczą z całością, a nie tylko z fragmentem. Inna sprawa, że szyfrowanie całego dysku działa realnie tylko i wyłącznie na “zimny komputer” (samo zablokowanie ekranu nie pomoże), więc dane szczególnie wrażliwe czasami warto dodatkowo zabezpieczyć na poziomie katalogu.

Mund
Mund

Cześć, w ramach paranoi zaszyfrowałem sobie kiedyś WIN, do tego Fake Partition na Linuksie, w zależnosci od podanego hasła startowego. Klucz wypaliłem na specjalnie opisanej płytce jako plik JPG razem z innymi obrazkami z naszego życia. I wszystko było cacy dopóki dysk nie zepsuł się w taki sposób, że nie byłem w stanie odzyskać nic z tej zaszyfrowanej i ukrytej partycji :( ponieważ nieszczęścia chodzą parami i moje pliki z kluczem do odszyfrowania (2 szt CD) również uległy uszkodzeniu, niestety tak bywało z płytami. Na szczęście miałem kopię najważniejszych rzeczy na dysku sieciowym, ale i tak sporo przepadło :( Więc… Read more »

Bogdan
Bogdan

Jak Was czytam, to nie wiem czy się śmiać czy płakać. Zaczęło się od FBI, a skończyło na zdjęciach roznegliżowanych celebrytek. Jak Wam ktoś coś ukradnie to pilnie będę śledził Pudelka ;)

czaro
czaro

To ja z kolei opowiem Wam ciekawostkę, skoro krążymy wokół szyfrowania dysku. Historia miała miejsce jakiś czas temu. Laptop DELL, dysk zaszyfrowany TrueCryptem. W laptopie uszkodził się napęd DVD. W związku z tym, że obowiązywała jeszcze gwarancja – laptopika oddałem w ramach gwarancji do serwisu. Chodziło jedynie o wymianę napędu DVD. Laptop wrócił do mnie po tygodniu, i o zgrozo – okazało się, że ze sformatowanym dyskiem i zainstalowanym na czysto Windowsem. Po moich danych i oczywiście po zaszyfrowaniu dysku nie został nawet ślad. Więc zwróciłem się z pytaniem do serwisu – jaki był powód sformatowania dysku, podczas kiedy chodziło… Read more »

trackback

[…] Dlaczego trzeba szyfrować dysk? […]

Piotr

Nie spotkałem się z sytuacją w której zmiana dysku lub pamięci powodowałaby utratę gwarancji czy to w komputerze stacjonarnym czy w laptopie. Więc jeśli jest na gwarancji wyciągam dysk zgrywam wszystko, czyszczę go i odsyłam komputer na gwarancję.

tomaszk-poz
tomaszk-poz

A jak ktoś ma plombę na stacjonarnym? W lapkach jest zasada wysylania kompletu, chyba, ze wykupisz opcje bez dysku.
“Więc jeśli jest na gwarancji wyciągam dysk zgrywam wszystko, czyszczę go i odsyłam komputer na gwarancję.”
To po co zgrywasz i czyścisz jak piszesz, ze wymiana dysku jest ok. Możesz zalozyc stary dysk.

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również