fbpx
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
devstyle.pl - Blog dla każdego programisty
2 minut

Słowo na niedzielę, o samodzielnym myśleniu i świadomych decyzjach


26.08.2012

Przeczytałem niedawno bardzo fajny post “The best approach to software development“. I… whoa! Jakże często słyszy się taki argument? “Dlaczego robisz to tak i tak?” “Bo X tak powiedział, bo tak jest najlepiej.” “A myślałeś jakie ma to plusy i minusy w twojej konkretnej sytuacji, szukałeś lepszych rozwiązań?” “Nie.

Nie spotykam się z tym na co dzień, ale nie jest to wcale rzadkość. Bezmyślne podążanie za jakimiś-tam praktykami, “bo tak”, ignorując kontekst i zamykając szare komórki w kljatce.

Na ten temat pisałem już kiedyś w poście “Programowanie przez eksplorację“. Poniższy cytat usłyszałem po raz pierwszy dawno, dawno temu, gdy Tool wydał Ænimę. I staram się mieć go gdzieś z tyłu głowy raczej częściej niż rzadziej:

Think for yourself. Question authority.

Jest to tekst na tyle wartościowy i tak naprawdę kluczowy w naszym zawodzie, że aż zaktualizowałem “tagline” bloga (usuwając nadal aktualne, ale już trochę przejedzone “DO ROBOTY!”).

Źródło: Timothy Leary (zawarte w piosence “Third Eye” by Tool)

Nie przegap kolejnych postów!

Dołącz do ponad 9000 programistów w devstyle newsletter!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisem devstyle.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Maciej Aniserowicz prowadzący działalność gospodarczą w Białymstoku (15-215) przy ul. Konopnickiej 14/8, NIP 5422824401. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na devstyle.pl/RODO. Powered by ConvertKit
Notify of
PiotrB

Znalezione kiedyś w commitach: bo XY tak chciał.
(XY – bardziej doświadczony programista)
To były chyba największe zjebki jakie wygłosiłem w programistycznej karierze. Dodatkowo okazało się, że XY chciał inaczej ;)

twk
twk

Dobry tekst, kubeł zimnej wody na umysł rozpalony nowymi zabawkami.
Pragmatyzm poprawia skuteczność, dogmatyzm samopoczucie :)

John Smith

"Think for yourself. Question authority."
Święta racja. W dziękczynnej ofierze za dzisiejsze kazanie zasyłam link do pieśni, która zapewne ucieszy fanów Tool'a i nie tylko…
http://youtu.be/64LnAIC9RWo
Szczęśćbo!

b
b

Jak byś przetłumaczył "Question authority"?

procent

@b,
Zależy od odbiorcy. Formalnie: "kwestionuj autorytety", nieformalnie: "nie łykaj tępo wszystkiego jak świnia obiery" :)

Bartek

@procent: wersja nieformalna brzmi o wiele lepiej :)

Kurs Gita

Zaawansowany frontend

Szkolenie z Testów

Szkolenie z baz danych

Facebook

Książka

Zobacz również